Lídr Hnutí nezávislých Josef Hora: Mysleme i na okrajové oblasti kraje

  9:03aktualizováno  9:03
Číslo 63, které státní volební komise vylosovala pro Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, se Josefu Horovi dobře pamatuje. Přesně tolik let je lídrovi tohoto hnutí pro říjnové krajské volby, zároveň starostovi Chodova a také krajskému zastupiteli.

Chodovský starosta Josef Hora, lídr Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst pro krajské volby 2012, rád hraje na akordeon. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Spolu se starosty menších měst a hasiči kandiduje Hora třeba proto, "aby se pamatovalo i na odlehlé oblasti kraje".

V čem tyto oblasti zaostávají a jak jim chcete pomoci?
Jde o celé spektrum věcí, které souvisí s každodenním životem na Tepelsku, Žluticku, Toužimsku. Vedení kraje chtělo zlikvidovat střední školu na Ašsku a problémy se vzdělaností pak přináší vyšší nezaměstnanost. Nevidíme žádný přínos v soustřeďování studentů a učňů do velkých vzdělávacích center. Třeba na Toužimsku spatřujeme potíže s integrací romského etnika. Někdo na úrovni kraje by měl této záležitosti věnovat více pozornosti. Propásli jsme dalších dvacet let, jen přispíváme na sociální dávky a stát předstírá řešení. V odlehlých částech je špatná dopravní obslužnost, zdravotní péče, starostům se nedaří zajistit praktické lékaře. Kraj by měl vyvinout tlak na zdravotní pojišťovny.

Profil

Kdo je Josef Hora

Chodovský starosta Josef Hora, lídr Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst

- narozen 4. 9. 1949 v Karlových Varech

- lídr kandidátky Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst

- v Hnutí od roku 1999

- starosta Chodova od roku 1999

- je členem krajského zastupitelstva a výboru dotačního úřadu ROP Severozápad

- původním povoláním technik

- absolvent strojní fakulty Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni

- ženatý, dvě děti. Dcera na mateřské dovolené, syn je příslušníkem HZS Karlovarského kraje

- koníčky: hasičina, sport, hudba, motorismus

Myslíte, že tlak kraje na obří VZP může být úspěšný? VZP tlakům jednoho kraje přece nepodlehne.
Samozřejmě. Ale obec nemá vůči VZP už vůbec žádné možnosti. Někde slouží lékaři, kterým je přes 70 i 80 let, a to je velký problém, který by vedení kraje mělo pomoci řešit.

Mluvil jste o potřebě malých škol ve městech. Ale velká školní centra v Sokolově a Ostrově jsou dostavěna a ta zákonitě budou přitahovat víc studentů ze širšího okolí.
To si uvědomuju. Za důležité považuju, aby existovaly nějaké mechanismy, které umožní, aby praktická výuka učňů probíhala v drobných provozovnách a komunálech v obcích a městech. Aby drobní podnikatelé měli jisté úlevy, pokud budou vychovávat učňovskou mládež třeba v černém řemesle. Když investoři v Chodově obsazovali průmyslovou zónu, ptali se po frézařích, soustružnících, zámečnících. Musel jsem konstatovat, že těm nejmladším je 40 nebo 45 let a za nimi velká mezera.

To jsou vaše přání. Ale máte konkrétní nebo překvapivý recept, jak problém s nedostatkem řemeslníků řešit?
Překvapivý a rychlý neexistuje. Ale při kovodílnách, strojírenských fabrikách, výrobních družstvech dříve učňovská zařízení fungovala. Na podnět z kraje ale může být podobná věc na ministerstvu projednána.

Co udělala krajská vláda ČSSD a KSČM špatně a co dobře?
V odlehlejších částech kraje jsou silnice mnohde ve velmi špatném stavu. V oblasti školství tato krajská vláda dokončila nastartované projekty na stavbu ISŠTE v Sokolově a Centra technického vzdělání v Ostrově. Podle řady pedagogů je to ale špatně. V anonymitě tak velkých center se stovkami studentů se ztrácí fajnovost a zaměření školy. Těžko to však lze vyčítat této vládě. Jen dokončila dílo započaté předchozími vládami. Povedlo se předání sokolovské nemocnice do nájmu soukromé firmě. Trochu nechápu, proč se vedení kraje neumělo dorozumět se Sokolovskou uhelnou, která nabízí pomocnou finanční ruku nemocnici. Firma chce například postavit parkovací dům, který by vyřešil špatnou situaci s parkováním pro pacienty a návštěvy.

Kandidátku jste složili ze starostů, zastupitelů a také hasičů. Není to trochu kalkul - angažovat hasiče, které mají voliči rádi, protože nezištně pomáhají, kde mohou?
Určitě ne. Od šesti let jsem hasičem. Náš slogan "Starostové a hasiči - společná zodpovědnost" je pravdivý. Navíc ne všechno se ve prospěch dobrovolných a profesionálních hasičů vyvíjí. Zaměstnavatelé třeba nechtějí uvolňovat dobrovolné hasiče na celodenní školení, testy. Já to chápu. Ale v Německu mají takoví zaměstnavatelé úlevy na daních. V krajském zastupitelstvu by měl sedět hasič, který bude schopen problémy hned pojmenovat.

Ale příklad, který jste teď dal, vůbec nespadá do pravomoci kraje a jeho zastupitelstva. To je celostátní záležitost.
Kraj má ale zákonodárnou iniciativu. Posloupnost obec - kraj - státní orgány by měla být mnohem pružnější. Naše zkušenosti by nemusely zůstat ležet ladem.

Jak jsou na tom jednotky hasičů finančně? Podporuje je kraj dostatečně?
Za poslední dobu se to podstatně zlepšilo. Peníze na vybavení a výstroj přichází docela pravidelně. Ale zdá se nám, že financování dobrovolných jednotek je obecně nekoncepční. Když jednotka dostává nové auto, existuje dohoda, že k dvoumilionové státní dotaci přispěje jedním milionem kraj. Kraj ale na tyto příspěvky nemá fond a milion hledá v rozpočtu. Není tu jistota, že se peníze na nákup stříkačky najdou.

Čtyři roky sedíte v krajském zastupitelstvu v opozici. Ale působíte jako velmi umírněná opozice. Nevšiml jsem si, že byste příliš často nebo kriticky vystupoval.
Vystupoval jsem vždy, když šlo o věc, o které něco vím. V řadě případů šlo o hasiče. Zdravotnická oblast je pro mě neprůhledná a nenašel jsem v sobě dost odhodlání, abych se všemi informacemi prokousal. Nejsem pedagog, takže o školství jsem si informace zjišťoval od ředitelky našeho gymnázia a obchodní akademie. Z toho vychází moje umírněnost. Nemám potřebu prezentovat v zastupitelstvu své úvahy, které by nebyly fundované.

Není chybou, že jste rovnou řekli, že vaše hnutí nemá příliš vysoké ambice? A že jako lídr nechcete být hejtmanem? Možná jste některé voliče odradili.
Názor pětice starostů z předních míst naší kandidátky je velmi podobný. Ze šestnácti volebních stran nemůže vzejít šestnáct hejtmanů. Uvažujeme realisticky. Jsme starosty menších měst a obcí, jejichž problémy se až tak nedostávají ke sluchu krajské vlády. Rádi bychom přišli s řadou podnětů, nabídli spolupráci. To je naše parketa. Navíc starostové jsou v polovině svého funkčního období, mají rozdělanou práci a neuvažujeme, že by někdo z nás šel do krajské vlády. Slíbil jsem voličům, že nevezmu žádné teplé místečko na krajském úřadě.

Kterým vašim podnětům nedopřála krajská vláda sluchu?
Starosta Aše Blažek vedl několik jednání o budově bývalé celnice, kterou kraj pronajal a stalo se z ní kasino. Protesty města nebyly vyslyšeny. Starosta Abertam Lakatoš upozorňoval na špatný stav silnic, nic se nestalo. Příkladů bych našel víc.

Zvolili jste heslo: Přijďte se podívat do naší obce, tak by měl být řízen i kraj. Ale nedělají i starostové chyby? V Chodově jste vyhláškou zavedli brzkou zavírací hodinu v restauracích a hernách, pak jste ji pod tlakem veřejného mínění rušili.
Určitě. Každý starosta pracuje pod tlakem občanů, jimž by měl sloužit. A také pod tlakem zákonů, které něco dovolují a zakazují. Ne vše se ve městech podaří. Není to chyba starostů, ale celého zastupitelstva. Pod tlakem části veřejnosti, jak jste to správně nazval, se pracuje složitě. Vydání a rušení vyhlášky není nic, čím bychom se mohli chlubit.

V programu píšete o podpoře hejtmanovi, který nekumuluje funkce. Vidíte nějaké negativní dopady toho, že hejtman Novotný má funkcí více (je i poslancem parlamentu)?
Ano. Hejtman je natolik významná politická funkce, že by ji neměl kombinovat s žádnou jinou. Na řadu míst kraje za celé čtyři roky nepřijel. Mnohdy dorazí, ale brzy se omluví a odjíždí, protože má jiné povinnosti. Ono ani není možné vykonávat souběžně dvě povolání.

Také navrhujete, aby krajští radní nebyli zaměstnáni ve funkci ani placeni na plný úvazek.
Krajský úřad je natolik dobře vybavenou institucí, že nemusíme mít například uvolněného radního, který pečuje o majetek. A nejen to. Kraj vydává ročně 20 milionů korun na odměny pro zastupitele, členy výborů a komisí, což považuju za velký luxus.

Sedíte ve výboru dotačního úřadu ROP Severozápad. Jak se mohlo stát, že Ústeckému a Karlovarskému kraji hrozí "vratka" 2,5 miliardy korun?
Bylo by to pro kraje téměř likvidační. Odpovědnost nese i Česká republika, protože ta má s Bruselem podepsanou smlouvu. Částka, o které mluvíte, ale není ještě definitivní. Myslím, že bude nakonec mnohem nižší. Došlo tady nikoliv k systémovému pochybení, ale k pochybení jednotlivců.

Auditoři Evropské komise ale žádají řadu systémových změn. Třeba aby výbor složený z politiků nerozhodoval o přidělování dotací.
Ale Brusel a česká ministerstva taková pravidla na začátku schválila. Teď se podmínky napravují, zpřísňují a nám nezbývá nic jiného, než je přijmout, protože si to přeje poskytovatel dotací.

Byl výběr všech příjemců dotací čistý?
Domnívám se, že ano. A myslím si, že bylo správné, když politici jako třetí stupeň (po úřadu a odbornících) hodnotili předkládané projekty. Oni vědí, jestli je nutné mít ve dvou sousedních městech bazén a kam peníze napřímit. Ale chápu, že takové logické hodnocení může být zavádějící a mohlo být v konečném důsledku zneužito. Já o tom ale nemám dost informací. Myslím, že zneužito nebylo.

Máte čas na své koníčky? Hrajete ještě na harmoniku?
Hraju. Nedávno jsme zahráli kamarádovi z dětství na oslavě narozenin. Říkávám, že hraju v masopustní kapele, ale když se naskytne i jiná příležitost, rád ji využiju. Mým dalším koníčkem je sport. Potěšilo mě otevření nové sportovní haly v Chodově za účasti bývalých olympioniků. Snažím se jezdit na kole a měl bych podle doporučení lékaře víc plavat. Ne že bych neměl čas, ale neumím si ho asi udělat.

Rozhovory s lídry (seriál)

Další díl seriálu předvolebních rozhovorů s lídry stran vyjde na vary.idnes.cz v neděli 23. září. Tentokrát s lídrem ČSSD Josefem Novotným, který je současným hejtmanem Karlovarského kraje.

Předchozí rozhovory:

Krajský lídr ODS Petr Šindelář: S ČSSD bych si do krajské vlády nesedl

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc, osvědčily se, říká starostka Sokolova

Starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Když v říjnu roku 2017 v Sokolově vyhlásili tři takzvané bezdoplatkové zóny, stalo se město průkopníkem v boji proti...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz