Karlovarské minerální vody žalují Prameny kvůli prodeji pozemků věřiteli

  12:14aktualizováno  12:14
Karlovarské minerální vody žalují obec Prameny kvůli prodeji pozemků a vrtů s minerálkou. Firmě vadí, že zastupitelstvo obce nejednalo o její nabídce, která byla třikrát vyšší než částka 10 milionů korun, za niž majetek získala společnost Sangerberg group. Ta patří jedinému věřiteli obce, ruskému podnikateli Dmitriji Vajnerovi.

Obec Prameny na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Okresní soud v Chebu v této souvislosti vydal předběžné opatření, kterým převod majetku zakázal. Obec se proti tomu hodlá odvolat ke Krajskému soudu v Plzni.

„Bude to těžké, Karlovarské minerální vody (KMV) mají elitní právníky, na které my nemáme peníze. Chceme se ale odvolat. Věřím, že k porušení zákona nedošlo,“ potvrdila starostka Michala Málková.

Doplnila, že konec úročení dluhu, odblokování obecních účtů, dohoda se státem o bezúročné půjčce i další kroky vedoucí k oddlužení Pramenů se opět odloží do doby, než skončí soud. To podle Málkové obec stojí jen na úrocích 113 tisíc korun měsíčně.

„Důvodem podání žaloby bylo i nerespektování zákona o obcích při rozhodnutí obce Prameny. Nabídka KMV nebyla nikdy zastupitelstvem obce Prameny projednána s tím, že neměla souhlas věřitele a exekutora. Tímto souhlasem však nedisponovala v okamžiku schválení prodeje či v okamžiku podpisu kupní smlouvy ani společnost Sangerberg group,“ uvedla Andrea Brožová, mluvčí společnosti Karlovarské minerální vody, která za pozemky a vrty nabídla 31 milionů korun.

Fotogalerie

Starostka Michala Málková však řekla, že souhlas věřitele firma Sangerberg group měla už loni v prosinci, kdy byl na jednání předložen všem zastupitelům.

„O podmínce souhlasu věřitele věděly KMV nejméně od září. Jejich právník přesto věřitele nekontaktoval. A pokud konkrétní nabídka nesplnila podmínky prodeje, nemělo smysl, aby se jí zastupitelstvo zabývalo,“ zdůvodnila Málková.

Podle jejích slov je současná situace důsledkem práce opozice, která KMV informovala o všech krocích zastupitelstva.

„Nikoho jsme neinformovali. Veškeré podklady, ale i smlouvy, které nebyly zveřejněny, je možné najít na našich facebookových stránkách, kde si je může kdokoli přečíst,“ odmítla lídryně opozice Anna Fábiková. Ta věří, že obec nyní dostane druhou možnost, jak pozemky prodat. Tentokrát ale výhodněji.

Obec Prameny, kterou ještě nedávno tížil dluh 120 milionů korun, má v současnosti jediného věřitele, společnost Real Aspekt Dmitrije Vajnera. Té musí splatit celkem 52 milionů korun. Pokud by došlo k převodu zmíněných pozemků za 10 milionů korun, věřitel slíbil, že požádá o odblokování obecních účtů a zbývajících 42 milionů mu bude moci obec splácet bezúročně.

Pramenští také plánovali jednat s ministerstvem financí o půjčce, která by jim pomohla umořit i zbývající dluh v soukromých rukou. Věřitelem obce by se tak stal stát. Pokud obec s odvoláním neuspěje, dojde na soud a vše se odloží do doby, kdy soud skončí. To může trvat i několik let.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Vystopovat živého vlka není vůbec snadné, říká koordinátorka hlídek

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka krušnohorských Vlčích hlídek, se svým psem...

Vlci se vracejí do Krušných hor. V současné době jich zde podle Štěpánky Kadlecové, koordinátorky místních Vlčích...

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz