Řadu opatření, která mají zabránit znečištění Sadového pramene kanalizací, udělali zdejší odborníci na ochranu léčivých vod. Podle Milana Trnky, ředitele Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Karlovy Vary (SPLZAK) ohrožovalo nedostatečné odkanalizování Vojenského lázeňského ústavu pramen už nějakou dobu. „Je to nejchladnější pramen z dvanácti tradičních minerálních pramenů a na vnější vlivy je velmi choulostivý. Proto bylo zapotřebí situaci řešit,“ uvedl.
Sadový pramenByl prvně zachycen roku 1852. Teplotu má 41,6 °C. Jeho vydatnost je 1,5 l/min. Obsah CO2 má 750 mg/l. Přístupný je v návštěvních hodinách denně od 6.00 do 18.30. Pramen byl objeven při hloubení základů Vojenského lázeňského ústavu. Hlavní vývěr pramene je jímán na nádvoří Vojenského lázeňského ústavu, odkud je pro pohodlí pacientů přiváděn i na úroveň vstupní haly. Pro veřejnost byla část pramene svedena do suterénu objektu. Zdroj: www.karlovyvary.cz |
Do akce se společně se SPLZAK pustily také Vodárny a kanalizace Karlovy Vary i zdejší magistrát. „Nyní vše sledujeme a uvidíme, jaké budou výsledky. To ukáže čas,“ popsal ředitel. První příznaky, že s kanalizací není vůči Sadovému pramenu něco v pořádku, se podle něj objevily již v devadesátých letech minulého století. Nyní to nastalo znovu.
„Řešením je co nejlepší odkanalizování Vojenského lázeňského ústavu, jehož majitelem je Ministerstvo obrany. Chceme si dát s jeho zástupci schůzku a navrhnout, aby se ministerstvo coby vlastník objektu, staralo o věc víc než doposud,“ podotkl. Pozorovacího území, které odborníci u Sadového pramene vytvořili, si mohou všimnout i lidé, kteří se jdou léčivé vody napít. Kousek od něj se totiž nachází pohledová zástěna, za níž se ukrývají cenné informace o prameni.
Hodnoty, které vykazuje, pravidelně zjišťují laboratorní rozbory. Jeho výsledky jsou v pořádku, proto se podle Milana Trnky nemusejí lidé ničeho bát.
Sadový pramen je nejseverněji položený malý karlovarský pramen. Byl objeven při zakládání budovy Vojenského lázeňského ústavu roku 1851 a o tři léta později zachycen dřevěnou jímkou. Dnešní Sadový pramen je podle Milana Trnky od 80. let 20. století jímán na dvoře Vojenského lázeňského ústavu a desítky metrů veden do pitného pavilonu přístupného z boku budovy.
Zajímavostí prý je, že původní Sadový pramen s jímáním z roku 1854 existuje a vykazuje velmi dobré kvalitativní parametry. „V současnosti zvažujeme plány rekonstrukce přelivné vázy původního Sadového pramene a jeho případné budoucí nabídnutí veřejnosti. Vše je závislé na výsledcích hydrogeologického průzkumu povoleného Ministerstvem zdravotnictví,“ podotkl ředitel.
Podle mluvčího karlovarské radnice Jana Kopála jsou původní inženýrské sítě problémem velké části historického centra Karlových Varů. „Vznikaly v 19. nebo 20. století a po takové době už technicky nevyhovovaly. Ovšem většina přípojek objektů je již hotová,“ uvedl.
Týká se to podle něj třeba rekonstrukcí, které se konaly kolem kolonád, nebo opravy nejznámější lázeňské promenády zvané Stará Louka. Do té se radnice pustila v říjnu 2009 a dokončila ji v dubnu 2011.