Pracovní tým oželel prémie, peníze poslal kolegovu postiženému synovi

  13:01aktualizováno  13:01
Život se s pětiletým Martínkem Pundou z Chodova na Sokolovsku nemazlí. I když se měl narodit jako absolutně zdravé dítě, dnes se sám nepostaví, nenají a nepromluví. Může za to dětská mozková obrna, která jej postihla při komplikovaném porodu.

Martínkovi se rozhodli na Vánoce pomoci kolegové jeho otce. Na konto rodiny poslali celkem 71 tisíc korun. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Jeho rodiče o něj proto musejí pečovat 24 hodin denně, 365 dní v roce. „Péče je to náročná. Martínek sám nedokáže nic,“ říká jeho maminka Eva Kolitschová.

Musí jej proto krmit, oblékat, musí se o něj prostě postarat po všech stránkách. Jen dvakrát do roka si může částečně oddechnout. A sice v době, kdy je ona nebo tatínek Martin Punda s Martínkem v lázních v Klimkovicích.

„Jezdili bychom i častěji než dvakrát do roka, ale na to nejsou peníze. Pojišťovna totiž proplácí pouze polovinu pobytu, druhou hradíme sami. A ta půlka nás stojí 50 tisíc korun,“ vysvětluje posmutněle Eva Kolitschová.

Ale efekt lázeňský pobyt na Martínkovo zdraví má. I když jej na první pohled dokážou posoudit jenom rodiče. „Má šikovnější ruce a celkově se mu daří lépe,“ tvrdí maminka.

Vánoční dárek pomůže postiženému chlapci

A teď bude moci Martínkovi dopřát i doma jednu z procedur, které mu dělají dobře. V chodovské domácnosti Evy a Martina se totiž objevil takzvaný vertikalizační stojan. Na Vánoce se totiž rozhodli malému Martínkovi pomoci kolegové jeho otce. Na konto rodiny odeslali celkem 71 tisíc korun.

„Byly to peníze, které jsme jako tým dostali za zlepšovací návrhy,“ uvedl Otto Kokštein, vedoucí byznys týmu letování nejdecké společnosti Witte. Proti návrhu, že větší část z nich použijí na dobročinné účely, podle něj nepadlo ani slůvko protestů.

A to, že jako příjemce vybrali právě pětiletého Martínka Pundu, vůbec není náhoda. Jeho otec Martin je totiž členem týmu. Ve Witte pracuje už od roku 2004. Maminka Eva dokonce pro firmu začala pracovat ještě o tři roky dříve. A v podniku pracuje či pracovala velká část příbuzenstva rodičů postiženého chlapce.

Vertikalizační stojan je zařízení, díky kterému může Martínek stát vzpřímeně. To má blahodárný vliv nejen na jeho pohybový aparát.

„Vedle toho, že se díky němu zpevní Martínkovy kosti, které by jinak byly náchylnější na zlomeniny, pomůže i s funkcí vnitřních orgánů, takže se Martínkovi zlepší například trávení,“ popisuje výhody vertikalizačního stojanu Eva Kolitschová.

Stojan je už objednaný a do tří týdnů by měl dorazit. Maminku může těšit také fakt, že Martínek proceduru zvládá bez problémů. „Ale musí u ní být tatínek. Nevím proč, ale se mnou skoro vždy pláče,“ dodává.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz