Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Za dva týdny ušel přes tři sta kilometrů, aby podpořil nemocnou dívku

  9:24
Netradiční dovolenou si letos vybral čtyřiatřicetiletý Jiří Vysocký z Nové Role na Karlovarsku. Při své pouti po Česku sbíral muž, který se v běžném životě živí jako prodejce aut, peníze pro dobrou věc.

Michaela Kantorová s dcerou Michalkou a Jiří Vysocký, aktéři benefičního projektu Jdi a pomáhej. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Během července se vydal pěšky ze Sněžky až na Klínovec a o své cestě referoval na své facebookové stránce Jdi a pomáhej, kde zároveň zveřejnil i výzvu o přispění na transparentní účet malé Michalky ze Sokolova, která trpí dětskou mozkovou obrnou a potřebuje peníze na rehabilitaci. 

„Původně jsem se chtěl vydat na pouť do Santiaga de Compostela. Bohužel nemám tři měsíce dovolené, ani neholduji lidoštrůdlu. Uvědomil jsem si, že mohu jít svou vlastní pouť po naší přenádherné vlasti a spojit dominantní Sněžku s naším malebným Klínovcem. Cílem Jdi a pomáhej bylo v průběhu cesty rozveselovat lidi pomocí videí a ukázat, jak je každý den plný radosti,“ vysvětlil Vysocký.

Podpořit jste se rozhodl malou Michalku Michálkovou ze Sokolova.
Původně jsem uvažoval o spojení s nějakou neziskovou organizací, ale postupně jsem vše přehodnotil. Podpořit jsem chtěl konkrétní dítě z Karlovarského kraje. Michalka mě zaujala svou osobností. Své emoce dává jednoduše najevo. Buď se směje nebo vrčí, bez jakékoli masky. Nic mezitím není. Můžeme se od ní mnohému přiučit.

Jakou trasu jste nakonec vybral?
Šel jsem pěšky dolů ze Sněžky přes Kozí hřbety, pomalu jsem to stáčel k Železnému Brodu, přes Jablonec, kolem Ještědu, dál na Děčín, pak k hranicím s Německem. Pak jsem chvíli kopíroval hranice a šel přes zapomenuté pohraničí, kde opravdu široko daleko často nebylo ani živáčka. A od východního Krušnohoří jsem došel na Klínovec.

Takže jste kromě velké vzdálenosti překonal i velké převýšení.
Stoupal jsem, abych klesal, a klesal jsem, abych stoupal. Bylo to skvělé. Ale lepší je asi stoupat. Nastoupal jsem přes 5400 metrů.

Kolik kilometrů jste nakonec ušel?
Zhruba 310 kilometrů a trvalo mi to 14 dní. Průměrně tedy 22 kilometrů na den.

Ve které části cesty nejvíce docházely síly?
Vlastně hned na začátku. Pod Sněžkou bylo nějakých 30 stupňů, vyjel jsem lanovkou nahoru a tam bylo 14 stupňů. Ten den jsem začal brát antibiotika. První kilometry jsem nevěřil sám sobě, že to ujdu.

Ale ušel.
Postupně jsem se rozhýbal. Byly krize malé i velké, jako když jsem se v noci nevyspal, když mě spláchl déšť na poli, když jsem si špatně na noc upevnil celtu a promokl znova. Nejhůře mi bylo před Děčínem. Celý den jsem šel tempem asi dva kilometry za hodinu, nohy nefungovaly, oteklý kotník řval do světa.

Kdy se šlo naopak nejradostněji?
Celou cestu. Každý den jsem potkával úžasné lidi a sledoval okolní přírodu, která se neuvěřitelně proměňovala každých pár kilometrů. To je velká výhoda naší vlasti. Z hor jsou najednou kopečky a pole, z polí pískovce, pak kamenné skály, následují louky a pak ta krása Krušnohoří.

Kde jste spal?
Spal jsem pod širým nebem a někdy mohl přespat u srdečných lidí v jejich krámku či za zlomek peněz v hotelu. Doslova mě zachránili před bouří.

Takže jste se setkal se spoustou dobrých lidí?
Mám pocit, že přátelští lidé byli všude, jakoby na mě čekali. Jakoby jen vyhlíželi, kdy už ten Vysocký půjde kolem.

Je to tím, že lidé v těch končinách jsou milí, či že je spíše potěšil váš dobrý úmysl?
Asi je to kombinace obojího. Dřív jsem si pořád stěžoval, že kolem mě nejsou tak srdeční lidé, jako když vyjedu do zahraničí. A až po té cestě jsem zjistil, že to není jen zahraničím nebo pohraničím. Srdeční lidé jsou najednou všude kolem mě. Známí jsou najednou milejší, cizí lidé, kteří slyšeli o mé cestě, se ke mně přátelsky hlásí. Je to o pohledu na svět. Zkrátka dýchat okamžikem.

Povedlo se vám splnit cíl své cesty?
Chtěl jsem ukázat, že pomáhat můžeme i úsměvem. Nebo že obyčejný pracující člověk jako já může sehnat peníze na dobrou věc. Pomocí své facebookové kampaně jsem se snažil lidi hodně bavit, dával jsem spoustu fotografií a videí. Nejdříve mě sledovalo nějakých 33 lidí, pak náhle příspěvky vidělo na 2500 lidí. Ten poslední dokonce 14 tisíc lidí. A podobně se proměňoval i stav účtu pro Michalku. 10 tisíc korun naběhlo hned. Po čase přibylo dalších 19 tisíc a pak účet na čas zamrzl. A po motivačním videu z konce cesty jsme se dostali na vysněných 60 tisíc, což Michalce pokryje tři týdny rehabilitace.

Věřil jste tomu na začátku cesty?
Tajným snem bylo 60 tisíc korun. Říkal jsem si, lidé mě neznají, bude skvělé vybrat alespoň 10 tisíc. A nakonec se na poukaz napsala úžasná částka 67 450 korun.

A co další z cílů? A nemyslím tím dosažení Klínovce.
Chtěl jsem lidem skrze Jdi a pomáhej ukázat kus naší vlasti a naši nádhernou přírodu. Říci, že nemusíme jezdit do uzavřených přímořských resortů s all inclusive, ale že můžeme poznávat naši vlast a zažít úžasné dobrodružství. Byla to moje životní pouť. Žijeme v bezvadné době, máme vše, co potřebujeme, žijeme si královsky a lidé jsou přesto často naštvaní. Bylo by fajn, kdyby se všichni od srdce usmáli a došlo jim, že žijeme jen teď a tady.

Jako by v těchto slovech byla skryta nějaká životní zkušenost.
Cestu jsem plánoval dlouho, ale někdy uprostřed dubna jsem měl chuť se na to vyprdnout, trochu mě zlobilo zdraví. Šel jsem se svým nejlepším kamarádem Honzou do hospody, abych mu to řekl. On mě ale neuvěřitelně povzbudil a dodal mi novou chuť do cesty. A pak se k nám od vedlejšího stolu přidal majitel té hospůdky, ten nápad se mu neuvěřitelně líbil a říkal, že by hrozně chtěl jít se mnou. Že ale nemůže, protože jde v květnu na operaci kvůli rakovině. Slíbil jsem mu, že až se z cesty vrátím, všechno mu vylíčím tak, jako by tam opravdu byl. Ti dva mě hrozně nakopli. Jenže to jsem nevěděl, že až se z cesty vrátím, nebude tu ani jeden z nich. Můj nejlepší kamarád tragicky zemřel pár dní po našem setkání, a když jsem se chtěl vrátit do již zmíněné hospůdky, byla také zavřená. Majitel nezvládl svoji operaci.

Co se Jdi a pomáhej bude dál?
Pořád někam postupuju, žiju změnou. Chci, aby pokračovalo i Jdi a pomáhej, ale ještě nevím v jaké formě. Nápadů mám spoustu.

Chtěl byste říci něco závěrem?
Užívejme si každý den jako ten poslední, každý nádech jako ten nejsvěžejší plný energie a výdech jako krok kupředu. Každé ráno jako dar. Možnost dál Jít a pomáhat.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Tomáš Svoboda, Pavel Hojda, Josef Kvasnička, Jana Mračková Vildumetzová, Karla Maříková, Jan Bureš, Petr Třešňák

  • Nejčtenější

Hodně nás to vzalo, říká provozovatel dráhy, na níž vykolejil vláček

Smutek, obavy, starosti. Mezi lidmi, kteří se podílejí na provozu vláčku u přírodní rezervace Soos na Chebsku, vládne...

U rezervace Soos vykolejil vyhlídkový vláček, dvě děti skončily v nemocnici

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu po poledni na Chebsko. U rezervace Soos vykolejil vyhlídkový vláček....

Rehabilitovanému Němci se zdálo odškodnění nízké, dostal přidáno 12 korun

Necelých osm stovek korun. Na takovou sumu ocenil český stát, respektive ministerstvo spravedlnosti, útrapy někdejšího...

Na Chebsko míří německý výrobce kol, dá práci třem stovkám lidí

Výrobce kol značky Cube rozšiřuje výrobu. Pro expanzi si vybral halu v CTParku poblíž Chebu. Do nových prostor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po nehodě se čtyřmi promile přišel o řidičák, za dva dny boural zase opilý

Na velké problémy si zadělal nepoučitelný motorista z Karlových Varů. Poté, co s téměř čtyřmi promile alkoholu...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Vzácný kvakoš se před fotografem neschoval, nechal se zvěčnit u rybníka

Amatérský fotograf Pavel Černý, který se specializuje především na dokumentaci fauny západních Čech, má na svém kontě...

Na Chebsko míří německý výrobce kol, dá práci třem stovkám lidí

Výrobce kol značky Cube rozšiřuje výrobu. Pro expanzi si vybral halu v CTParku poblíž Chebu. Do nových prostor...

Vyměnili shon za život kolem kachlových kamen, vaří na nich bylinná mýdla

Když člověk vstoupí do domečku na samotě nedaleko Staré Vody na Chebsku, dýchne na něj závan časů dávno minulých. V...

Bývalé partnerce nastříkal do očí pepřový sprej, pak ji zbil a oloupil

Sokolovští kriminalisté stíhají třicetiletého muže, který si nevybíravým způsobem vyřizoval účty se svou expartnerkou....

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...