„Je to asi nejrychleji nachystané memorandum, jaké jsem kdy zažil,“ komentoval podpis dokumentu ministr dopravy Martin Kupka. Vypracovat dohodu na vybudování unikátního zařízení totiž trvalo pouze měsíc. Polygon pro testování i vývoj bezpilotních prostředků podle něj navazuje na úspěch řady českých firem, které se tímto oborem zabývají. Dá se přitom očekávat, že zařízení nebudou využívat jen tuzemské firmy.
„Podobné polygony v Evropě prakticky nejsou. Něco podobného funguje ve Velké Británii. Problémem je hustota osídlení,“ uvedl Zdeněk Jelínek z odboru civilního letectví ministerstva dopravy. Poptávka výrobců bezpilotních prostředků po podobných službách je přitom podle něj velká.
Autonomní vozy, bezpilotní systémy. Kraj má našlápnuto do budoucnosti |
Polygon u Nového Sedla je podle Martina Kupky unikátní v tom, že dává možnost vyzkoušet drony v různých módech leteckého provozu. „Nedaleko je mezinárodní letiště, díky vojenskému újezdu se nabízí i spolupráce s armádou,“ podotkl ministr.
Vznik polygonu je podle hejtmana Petra Kulhánka přesně tím, co Karlovarský kraj v době restrukturalizace regionu potřebuje. „Je to investice s přidanou hodnotou. Memorandum o spolupráci přináší další možnost využití potenciálu Karlovarského kraje, a to s přesahem za hranice České republiky,“ řekl hejtman.
U Sokolova staví obří elektrárnu, v lomu roste 40 tisíc solárních panelů |
Investice do moderních technologií je klíčová i podle Hospodářské komory ČR. „Jedině tak budeme moci obstát v evropské a globální konkurenci. Jsem přesvědčen o tom, že na to máme potenciál, čehož je dokladem i dnešní memorandum o spolupráci a podpoře projektu centra pro testování bezpilotních systémů,“ řekl k memorandu prezident hospodářské komory Zdeněk Zajíček.