Správci lesů omezili těžbu a prodávají polomové dřevo, prodělají na tom

  10:27aktualizováno  10:27
Minimálně do června se budou správci lesů potýkat s následky výkyvů zimního počasí. Nejvíce škod v Karlovarském kraji napáchala březnová vichřice Eberhard. K zemi poslala v lesích obhospodařovaných státní společností Lesy České republiky na 46 tisíc kubíků dřeva.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Situace pro správce přináší hlavně ekonomický propad. Polomové dřevo totiž nelze prodat tak draho jako to standardně vytěžené.

„Škody naštěstí nebyly tak velké jako v roce 2017, kdy byl Karlovarský kraj z celé republiky nejvíce zasažen orkánem Herwart,“ konstatovala Eva Jouklová, mluvčí společnosti Lesy České republiky (LČR). Předpokládá, že většina polomového dřeva by měla zmizet do konce června. „Je ale možné, že v horských oblastech budou práce delší,“ naznačila mluvčí.

Na rozdíl od jiných regionů nemusejí lesáci v Karlovarském kraji až tak kvaltovat. Riziko, že polomové dřevo napadne kůrovec, je totiž na západě Čech relativně nízké. „V tomto ohledu nepatří ke kalamitním. Riziko sice je, ale jen mírné,“ potvrdila Jouklová.

Nízké riziko napadení dřeva kůrovcem je podle ní dané zejména druhovým zastoupením stromů v lese. „Kůrovci se daří dobře ve výškách do 600 metrů, kde jsou smrkové porosty,“ vysvětlila mluvčí LČR.

Pro správce lesů je velkou komplikací a výrazným zásahem do rozpočtu fakt, že za polomové dřevo dostanou výrazně méně peněz. A České lesy jsou povalených stromů plné. „Proto máme už třetím rokem zastavené plánované těžby jehličnatých porostů. Těžíme pouze kalamitní dřevo,“ potvrdila Eva Jouklová. „Takzvané úmyslné těžby se týkají výhradně listnatých stromů,“ doplnila.

V roce 2018 vytěžily Lesy České republiky v Karlovarském kraji 476 305 krychlových metrů dřeva. Pro rok 2019 plánuje podnik vytěžit 327 070 kubíků, což je 69 procent loňské těžby. Jedná se o největší plánovaný meziroční pokles těžby ze všech krajů.

V lesích spravovaných LČR bylo ke sklonku loňského roku 866 hektarů holin. Společnost letos plánuje na 445 hektarech vysadit dva miliony sazenic nových stromů.

Škody sčítají také energetici

Škody už mají spočítané i v Lázeňských lesích Karlovy Vary. „Každá kalamita je nepříjemná,“ připustil ředitel společnosti Evžen Krejčí. „Letošní škody ovšem nebyly tak velké, kalamita nedosáhla ani tisíce kubíků dřeva, plán těžby tedy zásadním způsobem nenarušila,“ konstatoval Krejčí.

I on ale vidí největší negativum následků řádění větrů v propadu příjmů. „Cena smrkového dřeva jako takového je obecně nízká. A polomového zvlášť,“ dodal ředitel Lázeňských lesů.

Škody ovšem nesčítají pouze správci lesů, ale například také energetici. I když se v kritických okamžicích dařilo relativně rychle zajistit náhradní dodávku elektřiny, dosud jsou i v Krušných horách místa, kde pod spadlými stromy stále leží elektrické vedení.

„Bylo těžké se tam dostat,“ uvedla Soňa Holingerová, mluvčí skupiny ČEZ.

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

Městům z Karlovarska se nepodaří získat stovky milionů z dotací

Karlovarské Císařské lázně.

Obcím a městům včetně Karlových Varů se nedaří čerpání balíku evropských dotací takzvaného Integrovaného plánu rozvoje...

Vary jednají o opravě Alžbětiných lázní, doufají v pomoc z programu Restart

Alžbětiny lázně v Karlových Varech.

Alžbětiny lázně mají za sebou audit koncesního řízení. Jde o poslední městské lázně v Karlových Varech a bývalé vedení...

Vstupenky na filmový festival zmizely v online předprodeji za půl hodiny

Ve Varech začal prodej lístků na filmový festival

Server is too busy. Tato hláška se objevila na nejednom z počítačových monitorů poté, co se zájemci o elektronický...

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz