VIDEO: Sokolovští policisté budili bezdomovce, aby je mohli spočítat

  12:10aktualizováno  12:10
„Policie, vstávejte!“ Takový budíček zažili ve středu brzy ráno sokolovští bezdomovci. Místa, kde přežívají, navštívily hlídky městských a státních policistů. Jejich úkolem nebylo vystrnadit je, ale zjistit, kolik jich je. A kolik jich tedy lze brzy čekat v azylovém domě.

Průzkum v sokolovských ulicích, u kterého byl nad ránem i redaktor MF DNES, prokázal, že chystaná noclehárna pro lidi bez domova je potřebná. Někteří z potenciálních klientů tohoto zařízení navíc tvrdí, že by se rádi vrátili k běžnému způsobu života. Šanci na změnu mají.

„Chceme zjistit, jaký je aktuální stav ve městě,“ potvrdil Petr Kubis, velitel sokolovské městské policie. Ve městě mají strážníci podchycených přibližně 50 bezdomovců. Tři desítky z nich jsou „skalní“, zbylých zhruba 20 jsou drogově závislí, kteří obývají z prken stlučenou boudu nedaleko obchodního domu na sídlišti Michal.

Fotogalerie

Pro řadu z nich se bezdomovectví stalo stylem života. Najdou se ale i takoví, kteří by se rádi z ulice dostali.

„Chtěl bych se vrátit do normálního života,“ vysoukal ze sebe tichým hlasem zhruba pětatřicetiletý muž, který přespává v otevřeném přístřešku v parku Jižní lom. Na ulici je krátce.

V uplatnění mu momentálně brání zraněná noha. „Vím o firmě, která shání lidi a dokonce nabízí i ubytování. Spojím se s nimi,“ snažil se mu v nelehké situaci vlít optimismus do žil Petr Gruber, který má na sociálním odboru na starosti právě lidi ohrožené sociálním vyloučením.

O začátku nového života sní i padesátník, který nocuje v areálu někdejšího depa u sokolovského nádraží. Tato lokalita patří podle zkušeností strážníků k těm klidnějším. Lidé, kteří obývají otevřené místnosti v areálu, jsou podle nich komunikativní a nechají si i poradit.

Muže, který by rád změnil svůj život, ovšem momentální trápí, že přišel o důchod. „Ukradli mi ho,“ začal tvrdit v okamžiku, kdy se velitel strážníků začal zajímat o to, jak by mu mohlo město pomoci.

„Ale já vlastně peníze ani nepotřebuju. Jídlo mi dávají mé bývalé milenky, na alkoholu závislý nejsem a nějakou tu cigaretu vám vždycky někdo dá. Peníze budou, my nebudeme,“ prohlásil bezdomovec.

V této společnosti patří díky tomu, že neholduje alkoholu, spíše k výjimkám. Na jiných probuzených bezdomovcích lékař - psychiatr Karel Moravec zkušeným okem poznal, že vyspávají opičku. A podle jeho názoru nemusela být jenom alkoholová.

„V té boudě jsem viděl léky, které užívají závislí na pervitinu pro zklidnění,“ popsal situaci v „drogovém doupěti“ u sídliště Michal, které strážníci a policisté při akci nevynechali. Zatímco loni boudu obývalo třináct vesměs mladých lidí, při letošní kontrole zde nocovali pouze čtyři.

Pobyt na ulici se na zdraví snad každého z bezdomovců nějakým způsobem podepsal. „Bolí mě záda.“ „Špatně chodím.“ „Mám bércové vředy.“ To jsou jen některé ze stesků lidí bez domova, které si při kontrole Karel Moravec vyslechl. Doporučit mohl jen jediné: návštěvu praktického lékaře.

„Naším záměrem je, aby v chystané noclehárně v Nádražní ulici byla i ordinace. Teď už zbývá jen detail: najít doktora,“ podotkla v narážce na akutní nedostatek praktiků místostarostka města Renata Oulehlová.

„Čekali jsme, že objevíme bezdomovců víc,“ komentoval výsledky akce, při níž společné hlídky legitimovaly 13 osob, velitel sokolovských strážníků Petr Kubis. „Situace se ale nelepší, stále je vidět, že lidé na ulicích jsou,“ doplnil.

Z tohoto pohledu proto považuje chystané zprovoznění noclehárny za pozitivní krok. „Bezdomovce jsme také na možnost přebývat v teple upozorňovali,“ dodal Kubis.

O tom, že v Sokolově neberou problematiku bezdomovectví na lehkou váhu, svědčí i společný projekt radnice a Agentury pro sociální začleňování. „Zatím jsme dostali jen dílčí výsledky studie. Kompletní bude hotová do prosince,“ uvedla Renata Oulehlová.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz