Ostrov řeší spor o cestu k hale. Bývalý starosta ji slíbil, nový zatrhl

  17:10aktualizováno  17:10
Když se podnikatel Petr Haak rozhodoval, kde postaví výrobní halu pro švédskou nadnárodní společnost SKF Ložiska, dal jako Karlovarák přednost Ostrovu. Už nyní ale lituje. Halu za 80 milionů nemůže zkolaudovat. Chybí přístupová cesta.

Petr Haak, jednatel společnosti EHC Czech, na místě stavby příjezdové komunikace k hale společnosti v ostrovské průmyslové zóně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve smlouvě, kterou podepsal tehdejší starosta Pavel Čekan, se město sice zavázalo, že komunikaci spolu se sítěmi postaví, jenže podle současného starosty Jana Bureše není dokument platný. Není totiž schválen zastupitelstvem. Podnikatel tak staví silnici ve vlastní režii a po městě žádá alespoň spoluúčast.

„Silnici stavět město nebude. Nepotřebuje ji. Máme jiné priority,“ oznámil starosta Ostrova Jan Bureš s tím, že město o neplatnosti smlouvy firmu informovalo ještě předtím, než se koplo do země. Nicméně vedení města nemá nic proti tomu, aby podnikatel postavil silnici sám a poté ji bezplatně předal Ostrovu. Jako projev dobré vůle mu radnice přenechala projekt a stavební povolení.

Bývalý starosta Josef Železný, který ještě před komunálními volbami nahradil odvolaného starostu Čekana, potvrdil, že podnikatel se ve věci stavby komunikace na město skutečně obrátil. Řekl také, že pochybil předchozí starosta Čekan, kterého na postu vystřídal, a to tím, že dokument podepsal, aniž by jej předložil zastupitelům.

„Je ale pravda, že podle zákona obec zastupuje navenek starosta. Podnikatel tedy nemohl při podpisu vědět, že smlouvu ještě musí schválit zastupitelé, ani neměl možnost to nějak ovlivnit,“ konstatoval Železný.

Oznámil také, že na exstarostu Čekana radnice v té souvislosti podala trestní oznámení a také se pokusila zvrátit rozhodnutí o povolení stavby, a to až u krajského stavebního úřadu.

„Ten však závady nenašel, rozhodnutí je platné,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Pavel Čekan neskrýval, že smlouvu podepsal. Podle něj nešlo o tajnou akci, ve vedení města se projednávala několik měsíců a vytvářel ji tým městských úředníků.

„Víte, v čem je problém? Že jsem dokument podepsal já. My se starostou Burešem se rádi nemáme, v tom je jádro pudla,“ naznačil Čekan, který prý byl při podpisu smlouvy jako starosta ujištěn, že dokument dalšímu schvalování nepodléhá.

„Ale když to nebyla pravda, když to bylo špatně, proč se tehdy neozval právník, tajemník či nějaký úředník, který na smlouvě pracoval, proč neřekl: Takhle ne, starosto?“ podivoval se Čekan, který přiznal i policejní stíhání. „Byl jsem několikrát na výslechu. Státní zástupce ale celou věc odložil, k trestnému činu nedošlo, nijak jsem město nepoškodil,“ pokrčil rameny někdejší starosta.

Ten si myslí, že město mělo i přes pochybnosti o smlouvě sítě a komunikaci pro firmu na průmyslové zóně vybudovat. „Mohli to moje špatné rozhodnutí jednoduše napravit. Projekt byl hotový, byly i připravené peníze. Už jen proto, aby firma EHC Czech měla stejné podmínky jako ostatní společnosti v našem průmyslovém parku,“ dodal.

Nicméně firma už po dohodě s městem stavbu komunikace zahájila. Radnice nyní bude chtít, aby firma hotovou silnici bezúplatně převedla do majetku města. Smlouvu budou schvalovat na nadcházejícím zasedání městští zastupitelé. Jenže podle Petra Haaka bude novou komunikaci využívat například i městská teplárna nebo rybářský svaz.

„Myslím, že v takovém případě by bylo spravedlivé, kdyby se město alespoň 50 procenty na stavbě podílelo,“ konstatoval Petr Haak, který se chystá na zastupitelstvu veřejně promluvit a přítomné s celou kauzou seznámit.

Fotogalerie

„Jsem ze všeho zklamaný. Skládka na pozemku, který jsme od města koupili, chybějící sítě a problémy kolem komunikace stavbu prodražily o 19 milionů korun. A to ještě není zkolaudováno. Pokud se to nepovede rychle, hrozí, že společnost, pro kterou jsem výrobní halu za 80 milionů stavěl, se obrátí jinam. Když o tom tak přemýšlím, měl jsem raději podnikat v Chebu, kde bych měl stejné podmínky a navrch sítě i komunikaci,“ posteskl si Haak.

Nevylučuje, že půjde s městem do soudního sporu. Raději by ale celou věc řešil smírem. „Starosta po mně chce, abych podepsal prohlášení, že se s městem nebudu soudit. Po zkušenostech, které mám, si tuhle cestu nechám ještě otevřenou,“ dodal Haak.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Další z rubriky

Řešení pro Sokolov, nová služba by opilce vozila ze záchytky zpět domů

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Zřídit službu na odvoz klientů sokolovské protialkoholní záchytné stanice zpět do místa bydliště. Takové by podle kraje...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz