Ředitelka inovačního centra: Každý, kdo začne podnikat, je pro mě hrdina

  9:28
Vybudovat silnou komunitu podnikatelů a kreativců. To je jeden z hlavních cílů karlovarského Inovačního centra INION. Spoluzakladatelka a ředitelka centra Radka Murasová věří, že je v kraji spousta velmi perspektivních lidí, kteří mají skvělé nápady a mohou přijít s neotřelými podnikatelskými záměry.

Radka Murasová | foto: INION

„Fungujeme hlavně jako takové inkubační místo pro začínající podnikatele,“ přiblížila Radka Murasová v rozhovoru.

Studovala jste v zahraničí. Co vás vedlo k návratu do Karlovarského kraje?
Na konci bakalářského studia v oboru mezinárodní obchod na vysoké škole ekonomické jsem měla obrovskou touhu vyrazit studovat do zahraničí. Hledala jsem studium v zemích, kde bych neměla jazykovou bariéru. Nakonec jsem se rozhodla pro Itálii. Na Boloňské univerzitě jsem objevila mezinárodní program zaměřený na podnikové řízení.

Při studiu jsme úzce spolupracovali s firmami, výuka byla praktická. Ke konci náročného studia se mi začaly otevírat skvělé kariérní příležitosti jak v Itálii, tak v Čechách. V Karlových Varech jsem ale měla partnera, který moje nadšení pro život v zahraničí příliš nesdílel. Vrátila jsem se tedy zpět a založila rodinu. Věřila jsem, že znalosti a zkušenosti mohu využít i zde.

Jak vznikl nápad pomáhat podnikatelům? Cítila jste, že jim podobná podpora chybí?
Při pobytu v zahraničí jsem často navštěvovala coworkingová centra (sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály pozn. red.). Jejich atmosféra se mi vždy líbila. To mě přivedlo k nápadu vybudovat podobné centrum v Karlových Varech v areálu bývalé vodárny.

Při přípravě projektu jsem se seznámila s dvěma nadšenci, které lákala myšlenka založit inovační centrum (centrum zaměřené na pomoc podnikatelům s rozvojem pozn. red.). Karlovarský kraj byl tehdy jedním ze dvou regionů, kde taková instituce chyběla.

Proto vznikl INION. Vnímali jsme velkou potřebu podpořit začínající podnikatele a také vytvořit komunitu, která by měla příležitost se setkávat, vzdělávat a společně se rozvíjet. Při rozjíždění vlastních projektů mi tato možnost chyběla. Snaha vytvořit toto prostředí tedy vznikla z vlastní potřeby, která se postupně rozvinula ve snahu vytvořit motivující a podporující prostředí pro všechny, kdo v kraji, a vlastně i pro něj, něco hodnotného tvoří. Vnímám to jako takové naše poslání.

Na webu nazýváte každého, kdo se pustí do podnikání, hrdinou. Můžete tuto myšlenku přiblížit?
Definici jsem převzala z jednoho článku, ale je přesná. Náš kraj je spojený s negativními konotacemi a myšlenkou, že se tu nedá nic dělat. Každý, kdo se na situaci podívá jako na příležitost, je pro mě hrdina a zaslouží si adekvátní podporu a průvodce. V INIONu se dlouhodobě snažíme být právě takovým spolehlivým průvodcem na cestě podnikáním v Karlovarském kraji.

Mít kreativní nápad někdy nestačí, říká kurátorka Galerie kreativců

Jak si podle vás mají začínající podnikatelé získat místo v zaběhlé konkurenci?
Důležité je nebát se být unikátní, budovat dlouhodobě značku. A samozřejmě chápat dobře svoji jedinečnou hodnotu, kterou zákazníkovi se svými produkty či službami přináším.

Coworkingové centrum zde zatím nemá tradici. Mají o tento způsob práce lidé zájem?
Nemá tradici, ale veliký potenciál stoprocentně. Coworkingové členství umožňuje podnikatelům a tvůrcům sdílet prostor s ostatními. Je to flexibilnější, levnější a udržitelnější než běžný pronájem. V INIONu máme prostor, který se dá takto využívat. Je to zajímavá varianta i pro malé týmy či freelancery, jejichž práce na dálku s počítačem je velmi často osamocená. Coworking jim dává příležitost se v rámci práce potkat s někým osobně.

Které další projekty nabízíte?
Máme dvě linky spolupráce. Jednak jde o rozvojové programy na míru pro určité cílové skupiny, které zahrnují například studenty nebo kreativce. Pro ně připravíme sérii workshopů a konzultací, během kterých mohou systematicky rozvíjet svůj podnikatelský záměr.

Aktuálně máme otevřený Program OVACE pro podnikatele z kreativních odvětví. Ten startuje v dubnu a je otevřený pouze pro projekty z kraje. Díky spolupráci s Agenturou 4K je zdarma. Dále nabízíme konzultace na míru. Ty jsou zaměřené na konkrétní oblasti podnikání jako finance, marketing či strategie. Máme vytvořenou síť expertů, se kterými spolupracujeme. Tato služba je zpoplatněná.

Kavárna, výroba nábytku i průvodcovství. První uprchlíci začínají podnikat

Můžete zmínit podnikatelský příběh, který vás zaujal?
Mám jich poměrně dost, ale budu jmenovat naše nejčerstvější úspěchy. V programu pro studenty mi dělá radost Adéla Bielová se svou kosmetikou a prvním produktem, ochranným krémem Biel Eco Shield. V říjnu vyhrála studentskou soutěž, její krém je na cestě na český trh. Z programu pro kreativní podnikatele mohu zmínit Biolumos, designové produkty využívající kouzlo svítící přírody, či první udržitelnou půjčovnu hraček v Karlových Varech, která nese název Hraní k mání.

Co dále v INIONu chystáte?
Kromě rozvojového programu pro kreativce intenzivně pracujeme na přípravách festivalu Maker Faire. Jedná se o největší festival tvůrců, vynálezců a inovátorů v České republice. Letos se koná 29. března a bude se hodně zabývat tématem vesmíru. Je to pro nás další příležitost ukazovat projekty, které prošly našimi programy, nebo naopak šance najít nové nadšence, kterým jejich koníček můžeme pomoct proměnit v udržitelné podnikání.

Máte celou řadu aktivit. Jak se je daří skloubit?
Veškeré aktivity, kterým se věnuji, spolu souvisí a navzájem se doplňují. Mám kolem sebe skvělý tým lidí a partnerů, se kterými projekty realizujeme. INION je důležitým hráčem v inovačním ekosystému kraje. Fungujeme hlavně jako inkubátor pro začínající podnikatele. Pomáháme jim utřídit si myšlenky, vytvořit business plán.

Společně hledáme relevantní partnery a první potenciální zákazníky. Dlouhodobě sledujeme, co se děje na státní a regionální úrovni v jiných krajích, a přispíváme hodnotnými návrhy v oblasti podpory podnikání a inovací také do regionální politiky.

Jsem také součástí týmu, který stojí za realizací Kreativního centra VARY&TE. Nově jsme s dalšími podnikatelkami z regionu založily organizaci zaměřenou na podporu ženského podnikání. V Institutu lázeňství a balneologie jsem garantem pro transfer technologií a znalostí v projektu Centrum lázeňského výzkumu. Společným pojítkem jsou inovace a podnikání.

V jaké fázi je projekt kreativního centra VARY&TE?
Kreativní centrum, které budujeme, bude místem, kam chceme naše aktivity převést, a také je rozšířit o nové služby v oblasti vzdělávání i rozvoje podnikání. Těším se na možnost prototypování v nové dílně nebo na příležitost učit zájemce pracovat s technologiemi jako 3D tisk nebo virtuální a rozšířená realita.

Jak je to s celní kontrolou a daněmi v Německu, zajímá podnikatele u hranic

Plány VARY&TE jsou obsáhlé. Co je pro letošek prioritou?
Obsahu máme připraveno opravdu mnoho. Vše je otázka aktuální potřeby a poptávky. Stejně důležité jsou také lidské a finanční zdroje. V tomto roce bude nejzásadnější centrum dostavět a otevřít v pilotním provozu, který nabídne první vzdělávací činnosti.

Domníváte se, že je zde dostatek kreativců a podnikatelů, kteří budou mít zájem centrum využívat?
Výhodou je zmíněné propojování aktivit. Inovační centrum INION má již poměrně silnou komunitu podnikatelů a kreativců, kteří s námi spolupracují a chodí na naše akce. Tuto komunitu si chceme do VARY&TE přenést. Pravidelně realizujeme i aktivity pro studenty a slyšíme, že jim takové místo ve městě chybí.

Snažíte se propojovat lidi, firmy i instituce. Jak jste úspěšní?
Se vší pokorou si dovolím tvrdit, že jsem taková chodící kartotéka kontaktů. Lidé mě pravidelně oslovují s žádostmi, zda bych jim neporadila, na koho se mají obrátit, kde získat potřebné kontakty na zákazníky nebo instituce.

Při startu podnikání je důležité, aby vám někdo pomohl otevřít dveře a udělat první krok k úspěchu. Z našich networkingových akcí mohu pak zmínit například speedating. Ten organizujeme ve spolupráci s Agenturou CzechInvest v různých oblastech od kreativních služeb až po automatizaci, digitalizaci, průmyslový development či nemovitosti.

Pořádáte workshopy a kurzy. Můžete je představit?
Nabízíme například akademii měkkých dovedností nebo kurzy digitálního vzdělávání v oblasti umělé inteligence či blockchainu. Ty organizujeme ve spolupráci s partnery na pravidelné bázi a máme skvělé ohlasy, což nás velice těší.

Jaké jsou vaše plány v příštích letech?
Směr si držíme dlouhodobě, ale trh se mění a s ním i potřeby, na které musíme službami reagovat. Ráda bych, aby INION a nově vznikající VARY&TE byly hodnotnými partnery v podpoře inovací a podnikání v Karlovarském kraji a aby zde vznikla silná komunita pro podnikatele a kreativce.

Nejčtenější

Vesnice se vzpamatovává z vraždy novomanželky, mluvilo se o jejím těhotenství

Vražda dvaačtyřicetileté ženy je v posledních hodinách tématem číslo jedna v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku. Místní se shodnou na jednom: „Ten pár jsme prakticky neznali.“ Proslýchalo se, že...

Smrt krátce po svatbě. Manžela zavražděné ženy kriminalisté obvinili z vraždy

Druhý letošní případ vraždy řeší kriminalisté na Karlovarsku. Stala se v Horním Žďáru u Ostrova v pondělí po druhé hodině ráno a obětí je dvaačtyřicetiletá žena. O čtyři roky staršího podezřelého,...

Podmínka za podpálení Penny marketu platí, mladík musí uhradit milionovou škodu

Za nechtěné zapálení obchodu Penny Market v Chodově na Sokolovsku fakticky potvrdil Krajský soud v Plzni dvacetiletému Máriu Baigerovi podmíněný trest 30 měsíců s odkladem na 36 měsíců a povinnost...

Slavná mariánskolázeňská fontána po náročné rekonstrukci znovu zazpívá

V Mariánských Lázních vrcholí opravy Zpívající fontány. Zahájení zkušebního provozu je naplánované na poslední dubnový den, kdy se po náročné, téměř deset měsíců trvající rekonstrukci fontána poprvé...

Zavražděná novomanželka nebyla těhotná, odhalila pitva

Dvaačtyřicetiletá žena zavražděná v noci na pondělí v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku nebyla těhotná. Na základě výsledků nařízené soudní pitvy to v úterý potvrdila policejní mluvčí Kateřina...

Dopravu na Nejdek komplikuje úplná uzavírka ve Staré Roli. Potrvá do konce června

S objížďkou musejí od úterního rána počítat motoristé, kteří směřují z Karlových Varů do Nejdku. Příčinou je úplná uzavírka více než kilometrové části ulice Závodu míru. Osobní i nákladní doprava...

22. dubna 2025  14:50

Lázně se bojí zvýšení poplatků, změna jim může odradit klientelu

Lázně ze západu Čech bijí na poplach. Obávají se, že pokud poslanci přijmou návrh na zvýšení maximálního poplatku z pobytu z 50 korun na 100 korun denně, léčebné pobyty zdraží a řadu pacientů to...

22. dubna 2025  13:16

Slavná mariánskolázeňská fontána po náročné rekonstrukci znovu zazpívá

V Mariánských Lázních vrcholí opravy Zpívající fontány. Zahájení zkušebního provozu je naplánované na poslední dubnový den, kdy se po náročné, téměř deset měsíců trvající rekonstrukci fontána poprvé...

21. dubna 2025  10:17

Skončí v Líšni kouč Valachovič? Ředitel klubu to naznačil už během derby

U druholigových fotbalistů Líšně se schyluje k trenérské výměně. Během sobotního derby se Zbrojovkou ji už během poločasového rozhovoru pro Českou televizi signalizoval výkonný ředitel klubu Petr...

20. dubna 2025  13:26

Zpěvačka Bára Zemanová: V SuperStar bylo hodně emocí, trémy a strachu

Talentovaná zpěvačka Bára Zemanová z Plzeňska na sebe poprvé úspěšně upozornila před lety v soutěži Česko hledá SuperStar. Nezařadila se však mezi některé další účastníky, jejichž jména rychle...

20. dubna 2025  10:43

Slávistky zdolaly Kynžvart až na sedmičky. Do finále interligy má blíž i Most

Házenkářky Slavie a Mostu vstoupily vítězně do semifinále českého play off interligy. Obhájce titulu Most doma porazil Písek 41:36, slávistky uspěly proti Kynžvartu až po sedmimetrových hodech.

19. dubna 2025  20:30

Krušnohorští záchranáři mají za sebou pernou zimu, teď přezbrojují na léto

U více než 750 případů zasahovali v končící zimní sezoně záchranáři Horské služby Krušné hory. Ačkoliv nejde o rekordní číslo, v porovnání s minulými lety evidují značný nárůst počtu zásahů. Loni...

19. dubna 2025  9:20

Před 80 lety padaly bomby na Plzeň, osvětlovací rakety proměnily noc v den

Před 80 lety zažila Plzeň dosud nejmohutnější nálet, jaký obyvatelé zakusili od začátku druhé světové války. V noci na 17. dubna 1945 dopadaly bomby z více než dvou stovek bombardérů na seřaďovací a...

19. dubna 2025  8:57

Před 80 lety vstoupila při osvobozování americká vojska u Aše poprvé na české území

Před osmdesáti lety, 18. dubna 1945, vstoupili američtí vojáci poprvé na území bývalého Československa. Do ašského výběžku, který byl na konci druhé světové války součástí Říšské župy Sudety,...

18. dubna 2025  10:40

Tradice přežila odsun i totalitu. V Šabině vyrazili kluci s rachtačkami

Každoročně vyrážejí kluci ze Šabiny na Sokolovsku na obchůzku mezi domy a lomozí přitom dřevěnými rachtačkami. Nahrazují tak zvony, které podle pověsti odletěly do Říma. S unikátními rachtačkami, jak...

17. dubna 2025  16:23

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Pod sesunutý svah ve Slovenské ulici se doprava vrátí nejdříve v květnu

Na začátku května se pravděpodobně do neprůjezdné Slovenské ulice v Karlových Varech vrátí doprava. Zatím ale pouze kyvadlově. Město provizorně zabezpečí svah, který se sesunul letos 17. března....

17. dubna 2025  16:11

Most nemá vlastníka a chátrá. Sokolov kvůli němu podal žalobu na stát

Vedení Sokolova podalo žalobu na Českou republiku kvůli určení vlastnictví historického betonového mostu. Most přes řeku Svatavu z roku 1920, který využívají pouze pěší a cyklisté, nemá podle...

17. dubna 2025  12:55