Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

  10:56aktualizováno  10:56
Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky, kdy odsud lidé odcházeli, mizely i pozůstatky historie. Dnes zde žije 198 obyvatel, kteří se rozhodli na slavnou minulost navázat. Začali obnovou památek.

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Malá velikostí, ale velká historií. I tak by se dalo mluvit o Podhradí, malé obci na západní výspě Čech. V obci, která dříve nesla jméno Neuberg a kde dnes žijí necelé dvě stovky obyvatel, stály v minulosti hned čtyři zámky významného šlechtického rodu Zedtwitzů.

Dnes zbyly na místě jen ruiny a přes dvě desítky metrů vysoká věž. Ta je v současnosti nejstarší stavbou celého Ašska. Připomínku dávné historie obec plánuje ještě letos zpřístupnit. Jako rozhlednu. Její vrchol totiž nabízí nezapomenutelný výhled na celý zdejší kraj.

„Tady na tomto místě se někdy počátkem 13. století usadili páni z Neubergu. Na vysoké skalní ostrožně si postavili sídlo,“ ukazuje k věži starostka Podhradí Kamila Červenková. Dodává, že první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1288, kdy jej nakrátko císař propůjčil v léno pánům z Plavna.

Do rukou Neubergů se ale hrad brzy vrátil. V jejich majetku zůstal až do vymření rodu po meči roku 1395. To jej získal jako dědictví významný šlechtický rod Zedtwitzů, který jej držel bez přestávky dalších 550 let.

„Zedtwitzové si vedle hradu postavili zámek. Jeho nejstarší obraz pochází z roku 1633. Poté, co původní zámek zanikl, byly na území obce postaveny další čtyři zámky. Horní, Dolní, Nový a Sorg. Horní zámek v roce 1902 vyhořel. Po roce 1945 byl areál vyvlastněn. Hospodářsky byl sice ještě několik let využíván, ale bez řádné údržby.

Někdejší slávu připomínají už jen trosky

Zchátralé budovy byly v šedesátých letech zbořeny,“ přibližuje další etapu historie Podhradí starostka. Dnes tak připomíná někdejší slávu už jen hradozámecký areál s řadou pozůstatků a trosek někdejších honosných staveb. Z nich vyčnívá okrouhlá věž.

„Areál tvoří dominantu celého Podhradí. Je hojně navštěvován turisty. Každoročně tu pořádáme letní hradní slavnosti, konají se tu svatby. Romantické prostředí vyhledávají k obřadu i páry z jiných měst. Proto jsme se někdy v roce 2012 rozhodli, že bychom mohli areál obnovit,“ vysvětluje starostka.

Obec proto nechala zpracovat projekt, podle kterého se v areálu pracuje a konzervují se zbytky původního zdiva. Projekt také nabídl možnost zpřístupnit nejstarší část areálu, dvaadvacet metrů vysokou věž.

„Obnova věže byla zahájena v roce 2015. O rok později jsme uvnitř vybudovali točité schodiště na vrchol a letos přišlo na řadu vnější schodiště,“ popisuje starostka a dodává, že za vnitřní kovovou konstrukci obec zaplatila přes půl milionu korun, vnější pak stálo více než tři čtvrtě milionu.

„Na to nám přispěl kraj částkou 425 tisíc korun,“ doplňuje starostka. Ta původně plánovala, že se slavnostní otevření uskuteční 1. září, kdy se v Podhradí konají tradiční hradní slavnosti. Už nyní ale ví, že termín se dodržet nepodaří. První návštěvníci, kteří se po stovkách let z věže podívají, tak dostanou příležitost na podzim.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Koalice ve Varech sklízí kritiku, opozici se nelíbí rozpočet a MHD zdarma

Magistrát města Karlovy Vary.

Novému vedení karlovarské radnice končí pomyslná doba hájení. Vláda lázeňského města v čele s primátorkou Andreou...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz