Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

  10:56aktualizováno  10:56
Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky, kdy odsud lidé odcházeli, mizely i pozůstatky historie. Dnes zde žije 198 obyvatel, kteří se rozhodli na slavnou minulost navázat. Začali obnovou památek.

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Malá velikostí, ale velká historií. I tak by se dalo mluvit o Podhradí, malé obci na západní výspě Čech. V obci, která dříve nesla jméno Neuberg a kde dnes žijí necelé dvě stovky obyvatel, stály v minulosti hned čtyři zámky významného šlechtického rodu Zedtwitzů.

Dnes zbyly na místě jen ruiny a přes dvě desítky metrů vysoká věž. Ta je v současnosti nejstarší stavbou celého Ašska. Připomínku dávné historie obec plánuje ještě letos zpřístupnit. Jako rozhlednu. Její vrchol totiž nabízí nezapomenutelný výhled na celý zdejší kraj.

„Tady na tomto místě se někdy počátkem 13. století usadili páni z Neubergu. Na vysoké skalní ostrožně si postavili sídlo,“ ukazuje k věži starostka Podhradí Kamila Červenková. Dodává, že první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1288, kdy jej nakrátko císař propůjčil v léno pánům z Plavna.

Do rukou Neubergů se ale hrad brzy vrátil. V jejich majetku zůstal až do vymření rodu po meči roku 1395. To jej získal jako dědictví významný šlechtický rod Zedtwitzů, který jej držel bez přestávky dalších 550 let.

„Zedtwitzové si vedle hradu postavili zámek. Jeho nejstarší obraz pochází z roku 1633. Poté, co původní zámek zanikl, byly na území obce postaveny další čtyři zámky. Horní, Dolní, Nový a Sorg. Horní zámek v roce 1902 vyhořel. Po roce 1945 byl areál vyvlastněn. Hospodářsky byl sice ještě několik let využíván, ale bez řádné údržby.

Někdejší slávu připomínají už jen trosky

Zchátralé budovy byly v šedesátých letech zbořeny,“ přibližuje další etapu historie Podhradí starostka. Dnes tak připomíná někdejší slávu už jen hradozámecký areál s řadou pozůstatků a trosek někdejších honosných staveb. Z nich vyčnívá okrouhlá věž.

„Areál tvoří dominantu celého Podhradí. Je hojně navštěvován turisty. Každoročně tu pořádáme letní hradní slavnosti, konají se tu svatby. Romantické prostředí vyhledávají k obřadu i páry z jiných měst. Proto jsme se někdy v roce 2012 rozhodli, že bychom mohli areál obnovit,“ vysvětluje starostka.

Obec proto nechala zpracovat projekt, podle kterého se v areálu pracuje a konzervují se zbytky původního zdiva. Projekt také nabídl možnost zpřístupnit nejstarší část areálu, dvaadvacet metrů vysokou věž.

„Obnova věže byla zahájena v roce 2015. O rok později jsme uvnitř vybudovali točité schodiště na vrchol a letos přišlo na řadu vnější schodiště,“ popisuje starostka a dodává, že za vnitřní kovovou konstrukci obec zaplatila přes půl milionu korun, vnější pak stálo více než tři čtvrtě milionu.

„Na to nám přispěl kraj částkou 425 tisíc korun,“ doplňuje starostka. Ta původně plánovala, že se slavnostní otevření uskuteční 1. září, kdy se v Podhradí konají tradiční hradní slavnosti. Už nyní ale ví, že termín se dodržet nepodaří. První návštěvníci, kteří se po stovkách let z věže podívají, tak dostanou příležitost na podzim.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví...

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

Najdete na iDNES.cz