ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Letos si v Karlovarském kraji polepší na platech těžaři i zdravotníci

  • 0
V průměru tisícikorunu navíc by měli letos najít na výplatní pásce zaměstnanci těžební společnosti Sokolovská uhelná. Firma je jednou z těch, kde už skončila vyjednávání o kolektivní smlouvě. Jinde, jako například v Karlovarské krajské nemocnici, zatím hledají odboráři s vedením společnou řeč.

Mzda v Sokolovské uhelné stoupne v letošním roce o 2,75 procenta. „Loni byl plán dosáhnout průměrné mzdy 36 329 korun. A ten se podařilo naplnit,“ konstatoval předseda odborů těžařské společnosti Jan Smolka. 

V roce 2020 tedy stoupne průměrná mzda na 37 329 korun měsíčně. Dohodu s vedením společnosti kvituje Jan Smolka i proto, že - jak říká - není situace v Sokolovské uhelné úplně růžová. Na firmu dolehne problém emisních povolenek, navíc se počítá s propouštěním.

„I proto jsem rád, že se kromě navýšení platů podařilo domluvit i zachování bonusů na stejné úrovni jako v roce 2019,“ konstatoval předseda odborů.

Vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN), která je druhým největším zaměstnavatelem v regionu, o kolektivní smlouvě na rok 2020 s odboráři ještě vyjednává. Má ale relativně čas. „Ta stávající platí až do 28. února,“ vysvětlila Jitka Samáková, předsedkyně představenstva KKN. 

O tom, jak budou vypadat mzdy zaměstnanců nemocnice po tomto datu, zatím nechce spekulovat. „Stále o tom jednáme. Problém je, že nemáme z čeho platy navyšovat,“ posteskla si Samáková.

Proto také hledá pomoc jak na kraji, který je zřizovatelem nemocnice, tak na ministerstvu zdravotnictví. „Odboráři své požadavky mají. Dohromady se nyní snažíme najít kompromis mezi přáními a reálnými možnostmi,“ doplnila Jitka Samáková. 

Jedna změna ovšem vedení společnosti od 1. ledna přece jenom čeká. „Musíme upravit minimální mzdy,“ řekla předsedkyně představenstva KKN.

Se zvyšováním mezd nemocnice počítají

V nemocnicích v Sokolově a Ostrově, které patří do skupiny zdravotnických zařízení Penta Hospitals CZ, mají už jasněji.

„Každoročně v rozpočtu počítáme s meziročním zvýšením mezd. V rámci sociálního dialogu se zástupci zaměstnanců se pravidelně setkáváme a jednáme - nejen o podmínkách odměňování na nadcházející období,“ uvedla mluvčí nemocnic Markéta Singerová. 

Kolektivní vyjednávání v nemocnici Sokolov pro rok 2019 bylo uzavřeno v březnu 2019. „A to včetně podpisu kolektivní smlouvy na období roku 2019 a 2020. Jednání k podmínkám 2020/2021 je již dohodnuto na termín v lednu 2020 a věříme, že na konci všech jednání a schůzek dosáhneme shody,“ doplnila Singerová.

Vedení chebské dopravní a logistické společnosti Lagarde Spedition má situaci o poznání jednodušší. Obor, ve kterém podniká, totiž podléhá takzvané kolektivní smlouvě vyššího stupně.

„Za náš obor ji vyjednává Svaz průmyslu a dopravy v rámci tripartity. Smlouva už je hotová a my ji budeme akceptovat a dodržovat,“ uvedl Oldřich Grill, spolumajitel a prokurista společnosti. 

Mzdy se podle jeho slov zvyšovat nebudou. „Lidé jsou odměňováni na základě dosažených hospodářských výsledků a podle mého to máme v této oblasti tak kvalitně nastavené, že nemusíme dělat žádnou korekci,“ dodal spolumajitel Lagarde Spedition.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.