Plán rychlostní silnice u Varů vyvolal vztek

  10:25aktualizováno  10:25
Návrh rychlostní silnice R6 směrem z Karlových Varů na Olšová Vrata a dále na Prahu vyvolal vlnu kritiky místních politiků i ekologů. Projekt se jim zdá zbytečně drahý.

Vizualizace R6 - Mimoúrovňové řešení v místě nynější odbočky na Olšová Vrata | foto: České dálnice.cz

Na silnici R6 mezi lázněmi a Olšovými Vraty, stejně jako na dalších 90 procent úseků směrem z lázní na Prahu, sice nejsou peníze a za Karlovými Vary se tedy ještě ani jednou nekoplo do země, přesto už budí stavba velké emoce. Jak u ochranářů, tak u karlovarských i krajských zastupitelů.

"Takzvaná diamantová křižovatka na R6 zabere neuvěřitelné množství území v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Silniční oblouk a dva kruhové objezdy zaberou 40 tisíc metrů čtverečních pozemků," uvedl ochranář Robert Friš.

Vizualizace R6Vizualizace R6

Vizualizace R6

V silničářské terminologii dvě kruhové křižovatky, tvaru diamantu, zajistí odbočení z R6 na Olšová Vrata a Hůrky.

Projekt silnice R6 prý počítá s ochranou koryta zdejšího Vratského potoka v celé jeho délce. I zde je ale problém. Přípojka, která spojí letiště se silnicí na Prahu, má vést přes nedávno upravený pozemek s rybníky a stromy.

Silnice má vést přes nedávno upravený biokoridor

Dva rybníky a tůň zde nechal postavit zemědělec Jiří Škarda jako ochranu pro žáby, které končily pod koly aut. Biokoridor u potoka navíc osázel ovocnými stromy, jeřabinami a vrbami.

Vše dokončil v roce 2007 za více než 8,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí mu dalo pět milionů dotaci. Kraj jej ale půl roku po dokončení informoval, že také přes jeho pozemek má vést nová přípojka.

Vizualizace R6

Ptá se, proč mu tedy vše povolovali a jestli tedy dotaci nebude muset vracet. Peníze od ministerstva totiž dostal s řadou podmínek. Připojil se tedy k dalším protestujícím proti stavbě.

Zmocněncem všech lidí, kteří se stavbou nesouhlasí, je karlovarský zastupitel Jiří Kotek. "Odbočka z R6 k letišti je zástupná intrika pro vyhození 150 až 200 milionů," řekl.

"Předražení je zcela markantní. Stavět kvůli odbočce ke Golfu a do oblasti s několika sty obyvateli dva mega-kruhové objezdy a novou silnici, to je neobhajitelný přepych. Silnice tady již vede a plánovaná úhlopříčná zkratka přes revitalizovanou zónu biokoridoru, lidem přes odpočinkovou zónu za jejich domy, navíc přes chráněné území, je necitlivá a bezohledná," dodal Kotek.

Termín dokončení zůstává neznámý

Technická studie z roku 2006 ukazuje, že nová silnice do koridoru mezi rybníky a zastavěné území Olšových Vrat je možná.

"Vloni šlo na silnici z letiště do Olšových Vrat ze Státní fondu dopravní infrastruktury 15 milionů, letos půjde 41,5 milionu," uvedl uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic v Sokolově Zdeněk Pavlas. Jestli kraj sežene další peníze, dokončená by měla být v roce 2014.

Ředitelství silnic a dálnic nový osmikilometrový úsek mezi lázněmi a Olšovými Vraty původně plánovalo dostavět v roce 2013 a součástí stavby by mělo být 13 mostů, ekodukt a přeložky ostatních silnic v délce 6,9 kilometrů. Se stavbou, která bude více méně lemovat nynější silnici I/6, podle úředníků souhlasí Ministerstvo životního prostředí, je prý dokončený geotechnický průzkum a dokumentace pro stavební povolení.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Najdete na iDNES.cz