Kraj se o otevření pobočky technické vysoké školy snažil od roku 2004, kdy mohli zájemci studovat strojní inženýrství formou denního studia. Podmínkou bylo to, aby se přihlásilo alespoň čtyřicet či padesát studentů. Ti se ale nehrnuli. (Ilustrační snímek)

Kraj se o otevření pobočky technické vysoké školy snažil od roku 2004, kdy mohli zájemci studovat strojní inženýrství formou denního studia. Podmínkou bylo to, aby se přihlásilo alespoň čtyřicet či padesát studentů. Ti se ale nehrnuli. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatelé se o vás poperou, bude kraj lákat studenty do Sokolova

  • 0
Studium strojařiny je atraktivní, zaměstnavatelé se o vás poperou. Tak bude kraj, školy i firmy lákat zájemce o vysokoškolské studium do Sokolova, kde nejspíš otevře Západočeská univerzita svou pobočku.

Kromě propagační kampaně se do náboru zapojí také firmy a hospodářská komora. Karlovarský kraj chce pro pobočku Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni získat dostatek studentů.

Zázemí by jí měla dát od září příštího roku Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov. Zástupci z Karlovarského kraje s akademiky probírali jak kampaň, tak prostory a personální obsazení pobočky.

"Věřím, že zástupci firem i hospodářských komor podpoří vznik pracoviště vysoké školy a budou úzce spolupracovat na zahájení jejího provozu," uvedl hejtman Josef Novotný.

Kraj se o otevření pobočky technické vysoké školy snažil od roku 2004, kdy mohli zájemci studovat strojní inženýrství formou denního studia. Podmínkou bylo to, aby se přihlásilo alespoň čtyřicet či padesát studentů. Ti se ale nehrnuli.

Zástupci kraje proto vyjednávají s akademiky, aby kývli na otevření i v případě menšího počtu studentů. Jak hejtman v nedávném rozhovoru pro MF DNES uvedl, zkusí je přesvědčit, že jich stačí i třicet.

"Má jít o kombinované studium a jsme schopni ho finančně podpořit. Chceme ho rozběhnout téměř za každou cenu," uvedl s tím, že by kraj přispíval na dojíždění učitelů z Plzně.

Ředitel strojíren nápadu fandí

Vedení kraje chce pobočkou fakulty oživit regionální strojírenství a uspokojit poptávku zaměstnavatelů po technicky vzdělaných vysokoškolácích. Právě ti mnohým firmám chybí.

"Nápadu fandím. Mezi vysokoškolákem a středoškolákem rozdíl je, zvláště pak v náměstkovských pozicích, například v technologii a konstrukci," uvedl Jiří Hrůza, výkonný ředitel společnosti Rotas strojírny.

Sám vystudoval vysokou školu dálkově a vítá, pokud si středoškolák s praxí doplní další vzdělání. Pro firmu je to prý mnohem lepší než vysokoškolský absolvent bez praxe.

Otázkou však stále zůstává, jak Sokolov obstojí v konkurenci jiných metropolí v republice. "Velice bych kraji i Sokolovu přál, aby otevření pobočky vyšlo. Jsem ale trochu skeptický. Absolventi raději odcházejí do větších měst a je těžké říct, zda dálkaři pobočku uživí," řekl Pavel Žemlička, ředitel Střední průmyslové školy Ostrov.

Zástupci ZČU nyní mají zhruba dva týdny na to, aby vylíčili kraji své představy o fungování pobočky. Pak přijde na řadu jednání o dalších studijních programech, a to celoživotním vzdělávání včetně učitelství pro nekvalifikované a univerzity třetího věku.