Piráti vyhráli v Mariánských Lázních. Křesla si tu rozdělí deset stran

  21:37aktualizováno  21:37
Největším překvapením komunálních voleb v Karlovarském kraji je suverénní vítězství České pirátské strany v Mariánských Lázních. Piráti získali pět z jednadvaceti míst v městském zastupitelstvu. Druhé skončilo Hnutí ANO se třemi mandáty. O zbylých třináct míst se ale podělí dalších osm stran a hnutí.

Martin Kalina, Ondřej Knotek, Petr Třešňák, Lukáš Jadlovský (1. náhradník), Zdeněk Třešňák, budoucí mariánskolázeňští pirátští zastupitelé slaví výsledek voleb na terase hudebního klubu Morrison. Na snímku chybí zastupitel Vojtěch Franta. (11. října 2014) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Takový úspěch jsme nepředpokládali,“ přiznal Ondřej Knotek, lídr České pirátské strany v Mariánských Lázních. Strana počítala s tím, že v rozdrobeném zastupitelstvu bude tvořit konstruktivní opozici. Voliči ale rozhodli jinak.

„Myslím, že je přesvědčila naše kandidátní listina s lidmi, kteří v minulosti nespolupracovali s jinými stranami, a zároveň náš program,“ vysvětluje Knotek. Strach z budoucnosti ale nemá. „Respekt ano, je to pro nás velká výzva. Naši lidé ale mají řadu zkušeností z podnikání, ze zaměstnání. Budeme se učit,“ dodal.

Piráti chtějí dát v zastupitelstvu dohromady lidi se společnými zájmy a začít pracovat ve prospěch města. Tady jim bude komplikovat situaci, že ve volbách uspělo hned deset subjektů. „Nevidíme situaci jako opoziční nebo koaliční návrhy, ale jako dobrý nebo špatný nápad,“ zdůraznil Knotek. Nevyloučil ale ani možnost, že se ostatní subjekty dokážou dohodnout bez pirátů.

Ondřej Knotek vstoupil do České pirátské strany v roce 2012. Tehdy se i spolupodílel na vzniku mariánskolázeňské organizace. Spolu s ním k pirátům patří i Petr Třešňák. Hrají spolu v kapele Řetězová reakce, stranu podporuje i jejich zpěvačka Míša Klepáčková. „Je to koníček, už nehrajeme tak často jako na střední škole. Proč se ptáte?“ reagoval na otázku.

ODS postupně vyklízí pozice

Zatímco Česká pirátská strana ve volbách v Mariánských Lázních uspěla, ODS potupně vyklízí pozice. Dosavadní starosta Zdeněk Král se do nového zastupitelstva ze třetího místa kandidátky ani nedostal a strana získala jen jediný mandát pro svého lídra Jiřího Chvala.

„Úspěch pirátů si neumím tak úplně vysvětlit. Nejspíše dokázali přilákat mladé voliče, zatímco ti starší své hlasy dávali napříč stranami,“ řekl Chval. „Program pirátů je trochu naivní, ale bude záležet jen na nich, jak v budoucnu uspějí,“ dodal. Výsledky ODS ho zklamaly. Naznačil, že za prohrou stojí i jednání některých členů v čele kandidátky.

Druhé místo v lázeňském městě získalo Hnutí ANO se třemi získanými mandáty v zastupitelstvu. „Vítězným pirátům vůbec nezávidím situaci pro koaliční vyjednávání, musím ale přiznat, že takový výsledek jsem od nich nečekal,“ poznamenal Martin Hurajčík, lídr Hnutí ANO.

Podle něj ale existuje šance, že ve městě vznikne koalice čtyř subjektů, které v zastupitelstvu získají křehkou většinu. „Mariánské Lázně nejsou tak velké město, abychom měli odlišné zájmy. Všichni ale budou muset dělat ústupky,“ zdůraznil.

Před volbami bylo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu devět subjektů, post starosty patřil ODS, která měla v zastupitelstvu čtyři mandáty. Nyní míří na radnici ještě o jedno uskupení víc.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz