Zklamání. Podpisů na petici za bezplatnou silnici R6 je zatím málo

  12:35aktualizováno  12:35
Jen asi dva tisíce lidí zatím podepsaly petici za zrušení dálničního poplatku na rychlostní silnici R6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Pro starosty všech deseti měst a obcí je to zklamání. Protestní akci vyvolali, aby měli silný argument pro jednání na ministerstvu dopravy.

Po zpoplatnění provozu na silnici R6 volí řidiči cestu přes okolní obce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Starostové čekali, že na konci září archy seberou a napočítají deset tisíc podpisů. Nejaktivnější byla paradoxně menší města. V Lokti dalo od začátku srpna najevo nesouhlas s placením na R6 asi tisíc lidí, v Novém Sedle kolem pěti set.

V Sokolově ale jen 190. "Myslel jsem, že se mnohem aktivněji zapojí Karlovy Vary," svěřil se starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Ve čtvrtek se hlavy měst a obcí sejdou, aby rozhodly co dál. "Ještě celý říjen bychom ale mohli petici nechat v oběhu," navrhl starosta Nového Sedla Martin Loukota. S kolegy by ale zase neměl příliš otálet, pokud ještě chce ovlivnit placení na R6 od příštího roku.

ČSSD vládne v kraji, před volbami ale slibuje změnu

Občany zlobí, že tisíce řidičů objíždí placený úsek po okreskách a ulicemi přilehlých obcí a měst. Zaznamenali tří- až pětinásobný nárůst dopravy.

"Všichni teď jezdí do Varů přes nás. Je to pěkně hloupě vyřešené," ulevil si Miloš Rybař z Lokte. Na 37 kilometrech R6 se platí od dubna letošního roku.

Protestující města a obce

Počet obyvatel

Libavské Údolí - 610

Šabina - 319

Sokolov - 24 700

Staré Sedlo - 820

Loket - 3 100

Nové Sedlo - 2 700

Jenišov - 850

Hory - 230

Karlovy Vary - 50 000

Chodov - 15 000

Některé starosty nemile překvapila ČSSD, která teď před volbami na billboardech slibuje, že proti poplatku na R6 zabojuje. "Přitom kvůli liknavosti krajské vlády ČSSD tu poplatek máme. Zaráží mě to," poznamenal Bednář.

Mnozí politici rovnou říkají, že odbourat poplatek je nereálné. "Víme, že to nebude jednoduché, ale vyčítali bychom si, kdybychom to nezkusili," vysvětlil Bednář.

V některých městech udělali pro úspěch petice maximum. V Novém Sedle s ní ještě budou obcházet domácnosti místní sportovci. Uvažuje se o spuštění petice na internetu.

Některé radnice se dostaly pod tlak občanů, aby hustému provozu zabránily. Třeba v Jalovém Dvoře u Nového Sedla lidé prostřednictvím petice žádají, aby se na silnici do Louček smělo jezdit jen padesátkou.

"Praská jim omítka na domech, protože okolo jezdí těžká nákladní auta," má pro občany pochopení starosta Loukota. Ale tuto možnost zamítla dopravní policie i karlovarský magistrát.

Podle Loukoty odrazuje občany od podpisu petice to, že neplacení na R6 slibují politické strany. "Spousta lidí ztratila elán a vidí v tom předvolební boj, i když mnozí starostové do zastupitelstva kraje nekandidují."

Na pokutách už vybrali statisíce

Celní správa od dubna udělila na R6 v Karlovarském kraji 745 pokut za to, že řidiči vjeli na čtyřproudovku bez dálniční známky. Celkem šoféři zaplatili 712 tisíc korun.

"Většina z pokutovaných jsou zaskočení cizinci. Jen jeden řidič - Čech - se sankcí nesouhlasil, případ jsme postoupili ke správnímu řízení do Chebu," uvedla mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Mnohem méně aktivní je v pokutování dopravní policie. Ta od dubna potrestala za nenalepenou známku 60 řidičů a vybrala od nich celkem 23 tisíc korun.

Krajská vláda ČSSD a KSČM přišla s jiným nápadem. Do Poslanecké sněmovny posílá novelu silničního zákona. Podle návrhu by mohla stát roční známka pro jízdu po dálnicích, které vedou odnikud nikam a nenavazují na dálniční síť, jen 300 korun.

Změna zákona vypadá na první pohled krkolomně. Sleva by se týkala všech dálnic v republice, které jsou od ostatní dálniční sítě "vzdáleny o více než polovinu své délky". Z Karlových Varů je to na čtyřproudovku R6 do Nového Strašecí 86 kilometrů a do Boru na plzeňskou D5 pak 52 kilometrů.

Ministerstvo dopravy se ale na zákonodárnou iniciativu kraje netváří nadšeně. Natož aby placení na R6 zcela zrušilo. "Je jasné, že s novým druhem dálničních známek by se výroba kuponů prodražila. A pochybuji, že by kraje chtěly tyto náklady hradit ze svého," řekl mluvčí ministerstva Martin Novák. I podle senátora Jana Horníka by se tím rozboural systém dálničních poplatků.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Ostrov chystá unikátní památník, v hlavní roli bude budovatelské sousoší

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na...

Unikátní památník obětem komunistických pracovních lágrů chystají vybudovat v Ostrově. I když půjde o solitér na...

Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy

Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, zkoumá takzvaná...

Kachlová kamna z pozůstalosti keramika Williho Russe, o jejichž vlastnictví se v minulosti přel Loket s Karlovarským...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Najdete na iDNES.cz