Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

  16:08aktualizováno  16:08
Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve stručnosti stanovisko právníků města v souvislosti s nedávnou peticí, kterou obyvatelé domů v okolí někdejšího hotelu Passage upozornili na nadměrný hluk v nočních hodinách.

Centrum Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situaci ovšem může výrazně změnit verdikt ministerstva vnitra, které v současnosti posuzuje, zda vyhláška omezující otevírací hodiny, jakou přijali v Praze, je v rozporu se zákonem, či nikoliv.

„Pokud ministerstvo dospěje k názoru, že pražská vyhláška nekoliduje se zákonem, pak bychom mohli i my udělat podobný krok,“ konstatovala první náměstkyně primátorky Hana Zemanová. Zatím ale podle ní ministerský verdikt nepadl.

Město má vyhlášky, které stanovují dobu nočního klidu v rozmezí od desáté hodiny večerní do šesté ranní. Ty mají i oporu v zákoně. „Problém je, že nemůžeme tuto dobu prodloužit tak, že by noční klid začínal třeba už v osm večer. Jediná možná úprava je směrem k jeho zkrácení, ale tím bychom nic nezískali,“ uvedla Zemanová.

Rušení nočního klidu v okolí pasáže tak budou nadále řešit případ od případu strážníci karlovarské městské policie i státní policisté. „Mám informace, že zde kontroly probíhají,“ naznačila Zemanová.

To potvrdil i Marcel Vlasák, velitel karlovarských strážníků. „Situaci v okolí pasáže kontrolujeme prakticky každý týden,“ řekl.

Problémy dává jednoznačně do souvislosti s takzvaným protikuřáckým zákonem, který zakazuje kouření v restauracích. V České republice platí od června roku 2017. „Obdobné problémy ovšem neřešíme pouze v Karlových Varech. Podobná je situace ve všech větších městech,“ uvedl Vlasák.

Problematické jsou dva hudební kluby a jedna kavárna

V centru Karlových Varů se tento problém týká dvou hudebních klubů a kavárny. „To, že se lidé normálně baví v době, kdy vyjdou ven na cigaretu, není rušením nočního klidu. V okamžiku, kdy začnou být přes míru hluční, případně když obsluha podniku pustí hudbu tak nahlas, že ruší, už máme důvod zasáhnout,“ popsal situaci Vlasák. V souvislosti s rušením nočního klidu už strážníci udělili první pokutu. Dostala ji obsluha kavárny.

Zakročit se chystají i státní policisté. Ti připravují vlastní opatření a chtějí se soustředit na provoz jednoho z hudebních klubů v pasáži, který sídlí v někdejším kině Praha. V něm ovšem nejsou pravidelné akce, jeho majitel jej pronajímá k příležitostným produkcím.

Dění kolem pasáže do slova a do písmene nedává spát lidem, kteří bydlí v okolí. Podle jejich názoru neudržitelná situace vyústila v únoru k sepsání petice.

„O víkendech je to nejhorší,“ uvedla jedna ze signatářek petice. „Na ulici jsou doslova stovky lidí, kteří dělají hluk a nepořádek. Viděla jsem i několik rvaček,“ popsala situaci v centru Karlových Varů. Petici podepsalo více než 200 lidí. Kromě těch, kteří žijí v okolí, i provozovatelé okolních podniků a obchodů.

Radnice Prahy 1 nechala přes noc kvůli hluku uzavřít Dlouhou ulici. Opatření ale zrušil soud (4/2019):

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

Karlovarský kraj odmítá úspornou variantu D6, chce širší a rychlejší

Dálnice D6. Prosadit levnější dálniční známky se zatím nepodařilo, nejnovější...

Zastupitelé Karlovarského kraje nesouhlasí s plánovanou šířkou budoucí D6, a to mezi Karlovými Vary a Bošovem....

Vstupenky na filmový festival zmizely v online předprodeji za půl hodiny

Ve Varech začal prodej lístků na filmový festival

Server is too busy. Tato hláška se objevila na nejednom z počítačových monitorů poté, co se zájemci o elektronický...

Filmový festival uvede nový film Rona Howarda o životě Pavarottiho

Přípravy na 54. mezinárodní filmový festival v karlovarském hotelu Thermal....

Kolem padesáti světových mezinárodní a filmových premiér uvede letošní 54. ročník mezinárodního filmového festivalu,...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz