Sokolov postaví hned tři parkovací domy, řidiči si za ně připlatí

  8:40aktualizováno  8:40
Stovky parkovacích míst postrádají motoristé ze Sokolova. Radnice proto chystá výstavbu tří parkovacích domů na sídlišti Michal. Peníze na první dva by se měly objevit v rozpočtu města už na příští rok. Třetí by podle záměru radnice měl přijít na řadu v roce 2021.

Sokolovské sídliště Michal | foto: MF DNES

„Výběrové řízení na projektovou dokumentaci jsme vypsali už dvakrát, ale bez úspěchu. Teď se asi poštěstilo, projektanta se nám najít podařilo,“ konstatovala starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Prioritou jsou podle jejích slov dva parkovací domy, které by radnice ráda začala stavět už v příštím roce. „Projekty na ně by měly být hotové letos,“ doplnil místostarosta Jan Picka.

Cena parkovacích domů vyplyne až z projektové dokumentace. „Z ústních jednání jsme ale až příjemně překvapeni. Cena by nemusela být hrozivá,“ naznačil Picka. Podle něj zatím není jasné, zda investorem obou domů bude město, nebo se o náklady podělí s městskou společností Sotes. Jasné naopak je, že budoucí uživatelé stání v parkovacích domech přispějí na jejich provoz.

„Za parkovací místo budou platit. O výši tohoto příspěvku na provoz zatím není rozhodnuto, návrhy se ale pohybovaly v rozmezí 300 až 1000 korun měsíčně. Konečná částka tak zřejmě bude někde mezi,“ řekl sokolovský místostarosta.

Tři parkovací domy by znamenaly odhadem necelých 300 nových stání. „V menších by jich mělo být po šedesáti, projekt velkého počítá až se 150 místy,“ upřesnil Picka.

Sokolov se chce poprat i o dotace, které by město mohlo využít na stavbu všech tří parkovacích domů. „Na podobné akce ale samostatný dotační titul neexistuje,“ naznačil možný problém místostarosta Karel Jakobec.

Město se ale podle něj pokusí o husarský kousek v rámci projektu Restart, který je určený pro strukturálně postižené regiony. Jedno z opatření projektu totiž počítá s penězi na zlepšení kvality bydlení, kam by se dala výstavba parkovacích domů „napasovat“.

Bez šance není ani záměr vybudovat podzemní parkoviště na náměstí Budovatelů. Podle Renaty Oulehlové už odborníci navrtali sondy do podloží, které měly za úkol zjistit, zda je technicky možné podzemní parkoviště vybudovat. „Podloží to dovoluje,“ řekla starostka.

Parkoviště pod zemí by ale bylo o jiných penězích. „Rádi bychom, aby to byl reálný projekt. Mám ale trochu strach, že až uvidíme cenu, stane se pouze vizí,“ s trpkým úsměvem doplnila starostka. Stavební ruch ale náměstí tak jako tak nemine. Po rekonstrukci totiž přímo volá. „Letos se tak budou opravovat chodníky podél obchodů na náměstí,“ potvrdila Oulehlová.

Nedostatek parkovacích míst trápí všechna větší města. O možnosti vybudovat parkovací domy uvažují například i v Karlových Varech. Krajské město ale zatím není tak daleko jako Sokolov. Budování parkovacích domů je zde ve fázi vizí. Současné vedení města přitom částečně navazuje na záměr společnosti TEI, která je chtěla v Karlových Varech vybudovat hned na pěti místech.

„Dokázal bych si představit parkovací domy na některých místech, které původně navrhovala společnost TEI,“ naznačil náměstek primátorky Petr Bursík. Podle jeho názoru by mohly garáže vyrůst na nábřeží Jana Palacha nebo u Galerie umění.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Vědci věří, že pod Komorní hůrkou najdou zbytky po dřívějším rubání

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Práce na zpřístupnění Komorní hůrky, jedné z nejmladších sopek střední Evropy, vstupují do poslední etapy....

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz