Na hradech v Karlovarském kraji chystají finále sezony, bude co slavit

  9:35aktualizováno  9:35
Rekordní počet lidí navštívil během letošní sezony hrady a zámky v Karlovarském kraji. Zatímco některé památky mají před sebou poslední dny klasického provozu, jiné na zimu nezavřou své brány vůbec.

Nejmenší návštěvníky bečovského zámku čekaly letos zvláštní prohlídky i doprovodný program. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ani blížící se zima nepřetrhne pracovní nit zaměstnancům loketského hradu, který letos potkalo velké štěstí. Po mnoha letech jednání se na něj vrátily sbírky, o které jej začátkem 90. let připravil stát. Část exponátů už se podařilo pracovníkům hradu vystavit a zájem o ně se podepsal i na dosavadní návštěvnosti.

„Jsme velmi spokojeni. Už nyní je vyšší, než byla loni, kdy k nám zavítalo 102 tisíc lidí,“ řekl ředitel loketského hradu Václav Lojín. Jedním z nejúspěšnějších hitů se podle něj stal originál takzvaného loketského meteoritu, který se rovněž hradu vrátil po jednadvaceti letech.

„Celkem jsme si převzali devět a půl tisíce předmětů, které stěhujeme do depozitářů a třídíme je. Ty nejzajímavější se snažíme okamžitě vystavit. Odhaduji, že je to práce ještě na rok a půl,“ uvedl Václav Lojín. Zájemci si mohou exponáty z navrácených sbírek prohlédnout celý rok, jedinou změnou v provozu bude o hodinu zkrácená zavírací doba hradu.

V Bečově chystají lampionové slavnosti

Na poslední akce letošní sezony se naopak chystá Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou, kam letos zavítalo o téměř 6 tisíc lidí více než loni. „Každý takový nárůst je velkým úspěchem, neboť do jisté míry stále přetrvává krize,“ konstatoval kastelán Tomáš Wizovský. Největším tahákem je podle něj stále relikviář sv. Maura, který bude ústředním motivem příští sezony.

„Protože uplyne třicet let od jeho objevení, připravujeme plejádu akcí, které je připomenou,“ prozradil kastelán. Přestože se zámecké interiéry bečovského zámku pro veřejnost oficiálně uzavřou 28. října, ve městě i na zámku se 1. listopadu koná ještě desátý ročník lampionových slavností, kdy se zájemci letos naposledy projdou i několika návštěvnickými okruhy.

O deset procent víc návštěvníků přivítal také Státní hrad Kynžvart, kterému se podařilo návštěvníky nalákat na noční prohlídky a další kulturní akce. „Zájemce k nám hodně táhne také kabinet kuriozit a domnívám se, že do budoucna to bude ještě víc,“ naznačil kastelán Miloš Říha, který se svými kolegy pracuje také na třetím návštěvnickém okruhu.

Na zimní sezonu se chystá i Chebský hrad, který bude kromě exteriérů přístupný. Ačkoli se mu letos nepodařilo překonat padesátitisícovou hranici návštěvnosti jako vloni, kastelán Tomáš Dostál je spokojený. „Ke konci září jsme napočítali 44.298 návštěvníků, což je slušné číslo, a předpokládám, že za říjen jich bude dalších dva a půl tisíce,“ odhadl.

Návštěvníky podle něj letos lákala kromě nově zpřístupněné obranné věže také doplněná expozice útrpného práva. Nyní by to měla být ještě venkovní kovárna.

„Je z devadesáti procent hotová, zbývá jen doplnit exponáty,“ řekl. Kovárnu by měla brzy doplnit ještě další tradiční řemesla, která podle Tomáše Dostála k hradu historicky patřila.

Na sezonu si letos nemůže stěžovat ani majitel chyšského zámku Vladimír Lažanský. Zavítalo k němu šestnáct tisíc lidí, což je více než vloni. Na prosinec chystá zámecký pán ještě dva předvánoční koncerty a na příští rok výstavu Ivy Hüttnerové.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Najdete na iDNES.cz