Spolupráce má podobu odborných přednášek a seminářů jak na domácí půdě, tak v prostorách laboratoří a odborných učeben fakulty.
„Statut fakultní školy máme propůjčený a spolupráce nám přinese hlavně živý kontakt s vysokou školou. Tamní učitelé si připravují přednášky pro střední školy, které nyní můžeme využívat. Navíc na ČVUT mohou studenti jezdit kvůli svým odborným pracím a využívat jejich zařízení,“ uvedl ředitel průmyslovky Pavel Žemlička.
Každý rok ji podle něj využije zhruba 15 až 20 nadaných žáků, které zajímá fyzika nebo elektrotechnika. Další pak jezdí na týdenní kurzy astrofyziky, které fakulta pořádá v jihočeském Temešváru nedaleko Písku.
„O spolupráci jsme jednali přibližně půl roku a museli jsme splnit určité podmínky, například vybavení školy, úroveň vyučovaných oborů a podobně,“ řekl Pavel Žemlička.
Studenti získají konzultanty i oponenty pro své vědecké práce
Talentovaní studenti průmyslovky získají v řadách pedagogů fakulty konzultanty i oponenty pro své vědecké a soutěžní práce a školy výhledově počítají i se společnými grantovými projekty.
Elektrotechnická fakulta ČVUT má nyní fakultních škol osm a o moc víc jich v budoucnu zřejmě nebude. „Není možné mít více než deset takových škol, protože závazkům ze strany naší fakulty k těmto partnerským školám by nebylo možné dostát,“ vysvětlila Ivana Pilarčíková z ČVUT.
Vzájemnou spolupráci přitom zhodnotila jako velice prospěšnou. „Na akcích pořádaných pro středoškolské studenty těchto škol je možné vytipovat potenciální kvalitní uchazeče o studium na naší fakultě a následně s nimi i pracovat,“ uvedla.
Pro fakultní a spolupracující školy přitom ČVUT pořádá kromě akcí v Temešváru například také Vánoce s fyzikou nebo propagační výjezdy. Dále jim mimo jiné nabízí konzultanty a školitele ročníkových a maturitních prací, učitele odborných předmětů, exkurze na odborných pracovištích či odborné stáže studentů.
Protože se kraj dlouhodobě potýká s nedostatkem vysokoškoláků, zejména techniků, spolupráci průmyslovky s fakultou velmi vítá krajský radní pro školství Edmund Janisch.
„Je to skvělá zpráva a myslím si, že to kraji v každém případě pomůže. Jsme na posledním místě ve vzdělanosti a tato spolupráce opět rozšíří nabídku,“ uvedl. Výhodu přitom vidí v tom, že se studenti potkají s vysokoškolským prostředím, které jim případně pomůže při rozhodování o budoucí profesi.
Zmínil, že kraj se snaží vysokoškoláky podpořit například prostřednictvím stipendií a spolupracuje také s Fakultou strojní Západočeské univerzity v Plzni. Momentálně jedná o tom, zda se pro letošní akademický rok najde dostatek zájemců o výuku bakalářského studijního programu strojního inženýrství v budově Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolově.