Ostrov se chce zbavit problémové ubytovny. Koupí ji a přestaví na byty

  9:09aktualizováno  9:09
Téměř stovku sociálně slabých občanů, kterým stát vyplácí dávky na bydlení v ubytovně v Hornické ulici v Ostrově na Karlovarsku, zřejmě čeká koncem roku nedobrovolné stěhování. Ubytovnu chce totiž koupit město. Radnice si od toho slibuje vyřešení problémů s některými nepřizpůsobivými nájemníky.

Petr Karchňák, Josef Bosman, jeho syn a Nikola Bosmanová žijí v ubytovně v ostrovské Hornické ulici v 1+1 za 8,5 tisíce korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ubytovna patří ostrovskému podnikateli Milanu Žemličkovi, s kterým město jedná o odkoupení.

"Nálada lidí v okolí ubytovny opravdu není dobrá. Podle mých informací mají lidé s panem Žemličkou uzavřenou smlouvu do konce letošního roku. Teoreticky by tak mohl být objekt za několik měsíců prázdný. Až ubytovnu koupíme, chceme ji upravit na normální slušné bydlení," řekl místostarosta Ostrova Milan Matějka.

Kritici mají jasno. "Pokud máte malé děti - přijďte s nimi k nám za dům a zapojte je do 'integračního procesu'. Myslím, že se ta vaše drobotina mnohé přiučí. Třeba hulit, popíjet, čurat na zeď a kakat do křoví či do výklenků přilehlých domů, prořezávat pneumatiky aut a podobně," popsal problémy obyvatel Ostrova, který bydlí asi dvě stovky metrů od ubytovny.

Další soukromá ubytovna je v nedaleké ulici Dukelských hrdinů. Tam se ale podle místostarosty Matějky podařilo situaci zklidnit.

Podnikatel Milan Žemlička nabízí ubytovnu za 8,9 milionu korun. Pokud se obě strany dohodnou, zastupitelé budou o investici rozhodovat na přelomu roku.

"Nejprve ale musíme zjistit, kdo na ubytovně bydlí. Pokud jde o obyvatele Ostrova, určitě se jim budeme snažit pomoci. Podle mých informací ale většina nájemníků nemá s Ostrovem nic společného. Jsou třeba z Jáchymova a odjinud," uvedl místostarosta Matějka.

Z posudku, který dostal před jednáním zastupitelstva, si spočítal, že obyvatelé ubytovny platí za metr plochy 110 až 114 korun holého nájmu bez energií. Za celý byt 1+1 to je měsíčně osm a půl tisíce korun. Přitom Ostrov účtuje ve svých bytech nejvyšší nájemné 50 korun za metr čtvereční.

Při jednání zastupitelů zvedl ruku pro záměr koupit ubytovnu i poslanec Jan Bureš. "Podle mého názoru by se měla ubytovna předělat na byty k prodeji anebo k nájemnímu bydlení. Ať se lidé z ubytovny vrátí tam, odkud přišli. Ostrováci to nejsou. Nebo ať jdou do jiných měst. Místní lidé na ulici neskončí, máme pro ně holobyty."

Obyvatele ubytovny, kteří žijí ze sociální podpory, rozhodnutí zastupitelů nepotěšilo. Bojí se, že skončí na ulici, i když s nimi nejsou problémy.

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Další z rubriky

Cheb se stal Mekkou gurmánů. Festival jídla a pití nabídl stovky chutí

Rolovaná kachna se zelím a knedlíky - ukázka klasické kuchyně na Fresh Food...

„Nebe v puse!“ Tak zhodnotil první ročník akce nazvané Wine And Fresh Food Festival jeden z návštěvníků. Do sedmého...

Mladík chtěl nožem zavraždit matku, zachránilo ji volání o pomoc

Muž chtěl pobodat matku, policie přijela včas

Z pokusu o vraždu obvinili kriminalisté mladého muže, který v Aši na Chebsku nožem zaútočil na svou matku. Ženu...

Městům z Karlovarska se nepodaří získat stovky milionů z dotací

Karlovarské Císařské lázně.

Obcím a městům včetně Karlových Varů se nedaří čerpání balíku evropských dotací takzvaného Integrovaného plánu rozvoje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz