Jedním z nich je i bývalý místostarosta města Jiří Netrh, který v Dlouhé ulici provozuje kavárnu Jakoby. Vyhlášku považuje za pomstu současného vedení ostrovské radnice tomu minulému. „Je to lex Netrh,“ komentoval záměr vedení města podnikatel. Inicioval petici, jejíž signatáři se zněním vyhlášky nesouhlasí. Zároveň vyzval své příznivce, aby napsali na sociálních sítích přímo zastupitelům města, kteří budou o vyhlášce 11. prosince jednat.
„Navrhovaná obecně závazná vyhláška řeší území Městské památkové zóny z hlediska takzvaných nerušících provozů,“ uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan. Omezení se podle něj týká všech provozoven bez rozdílu, nejde tedy jen o omezení provozu v pohostinství. „Kdyby na Starém náměstí sídlil klempíř a svou prací rušil po desáté večerní, vztahuje se vyhláška i na něj,“ podotkl starosta.
Právě slovem nerušící provozy se autoři nové vyhlášky zaklínají. „Provozovny v Dlouhé ulici jsou na smíšených městských plochách, které jsou určeny primárně pro nebytové domy s provozovnami nerušících služeb a nerušící drobné výroby,“ řekl starosta.
Radnice v Ostrově se vzpamatovala z kyberútoku, fungují už i platby kartou |
V těchto plochách je podle starosty přípustné umisťovat nejen bytové a rodinné domy, ale také nerušící služby, kulturní zařízení a zařízení veřejného stravování. „V rámci těchto ploch se ve městě nachází řada barů a restaurací, ale například i kulturní dům,“ doplnil Čekan.
Ačkoliv územní plán města pojem nerušící provozy blíže nespecifikuje, jsou upravené jinými předpisy, jako jsou hygienické limity hluku podle zákona o ochraně veřejného zdraví, místní vyhlášky o nočním klidu či stavební zákon.
Že středeční projednávání vyhlášky nebude klidnou záležitostí, napovídá i vyjádření bývalého starosty města Jana Bureše. I ten v ní vidí bič na Netrhovu kavárnu. „Chápu, že s jejím provozem mohou mít lidé problém, ale od jejich řešení máme městskou policii a další správní orgány. Navíc ve městě je více podniků, na jejichž provoz míří řada stížností. Těch se ale vyhláška nedotkne,“ řekl.
Území, na němž by měla nová vyhláška platit, vymezují ulice Jáchymovská, Karlovarská, Hroznětínská, Školní a Staroměstská. Zahrnuje tak kompletní historické jádro města včetně Zámeckého parku. Jiří Netrh v této části města provozuje kavárnu pátým rokem.
Stala se neoficiálním centrem alternativní kultury v Ostrově. I sám provozovatel připouští, že někteří sousedé mají s provozem problémy zvláště o víkendech, kdy se program protáhne přes půlnoc. „Stížnosti byly, řešil jsem i nějaké pokuty,“ přiznal podnikatel. Navrhovanou vyhlášku nicméně vnímá jako diskriminační a neopodstatněnou. „Pokud ale projde, po 1. lednu zavírám,“ dodal.
Podobně rozjitřenou atmosféru vyvolala před dvěma lety v Karlových Varech vyhláška města, která rovněž určila lokalitu, v níž radnice nastavila takzvanou policejní hodinu. Vyhláška v Karlových Varech platí od června roku 2022.