Chystá se oprava kulturního domu v Ostrově, bude mít nová okna i fasádu

  11:43aktualizováno  11:43
Až začátkem května utichne ruch 12. ročníku mezinárodního divadelního festivalu dětí Ostrovské soukání, vypukne v místním domě kultury stavební vřava. Začne totiž dlouho očekávaná rekonstrukce vnější části objektu. Jako první přijdou na řadu okna.

Kolem jejich výměny bylo ovšem pořádně rušno. „Předcházela tomu dlouhá jednání,“ potvrdil ostrovský místostarosta Marek Poledníček.

Na okna, stejně jako na celý objekt, se totiž vztahuje památková ochrana. A stará klasická dvojskla v dřevěném rámu byla všechno, jen ne energeticky úsporná. Přesto však musí město, právě vzhledem k památkové ochraně, část z nich repasovat.

Některá budou ovšem úplně nová. „Budou opět dřevěná, tedy maximálně podobná těm současným,“ naznačil místostarosta. Dostanou ovšem tepelně izolační trojskla. Ta repasovaná se budou muset spokojit se dvěma vrstvami skla.

Rekonstrukci budovy domu kultury rozfázovalo vedení města na dva roky. Příští rok přijde na řadu fasáda objektu. Ani zde ovšem nebude mít dodavatel volnou ruku. Kvůli památkové ochraně například nepřipadá v úvahu zateplení.

„V současné době ještě řešíme, jakým způsobem budeme fasádu opravovat,“ poukázal na problémy spojené s památkovou ochranou objektu Marek Poledníček.

Fotogalerie

Předběžná kalkulace hovoří o 25 milionech investovaných korun. Konečnou cenu ovšem stanoví až výběrové řízení, které je v plném proudu.

Zamýšlené práce neulehčí ani fakt, že nesmějí ohrozit významné kulturní akce ve městě. Tou nejdůležitější je tradiční Filmový a televizní festival Oty Hofmana. Letošní s pořadovým číslem 51 se v Ostrově uskuteční ve dnech 4. až 11. října. „Po dobu jeho konání samozřejmě stavbu přerušíme,“ ubezpečil Poledníček.

Za posledních dvacet let investovalo město do domu kultury desítky milionů korun. Měnilo se topení, elektroinstalace či vzduchotechnika. „Teď uzrál čas i na venkovní část,“ dodal místostarosta Ostrova.

Dům kultury je dominantou Mírového náměstí v Ostrově. Je jednou z památek ve stylu socialistického realismu zvaného také soreal či sorela, který je pro Ostrov typický.

V Československu jej komunistická vláda prosazovala po roce 1948, kořeny tohoto architektonického stylu ovšem sahají do 30. let 20. století. V roce 1932 jej schválil Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu jako závaznou směrnici pro všechny oblasti umění.

Podle Wikipedie lze chápat název Sorela i jako poněkud pejorativní zkratku socialistického realismu. Odkazuje na stejnojmenný předválečný kosmetický přípravek – pomádu – francouzské společnosti Arno Sorel a má evokovat povrchnost tohoto stylu.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz