Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Mariánské Lázně kvůli vstupu do UNESCO sčítají zdevastované domy

  10:20
I přesto, že se v posledních letech podařilo v Mariánských Lázních zachránit nebo opravit řadu domů, stále jich hodně chátrá. Situace je o to horší, že Mariánské Lázně čeká v rámci evropských lázeňských měst zápis na seznam UNESCO. A některé z rozpadajících se domů jsou veřejnosti stále na očích.

„Možností, jak změnit situaci, mnoho nemáme. Stále majitele podobných nemovitostí vyzýváme k jejich zabezpečení,“ poznamenal mariánskolázeňský místostarosta Zdeněk Král.

Fotogalerie

To se ale v podstatě týká pouze zabezpečení proti pádu omítky, cihel, či dokonce balkonů. Ale donutit někoho k opravě, radnice moc šancí nemá.

Kvůli případnému vstupu do UNESCO se bude muset připravit seznam těchto budov a plán, jak s nimi v budoucnosti naložit. „V současné době vedeme například jednání o zabezpečení objektu, který stál vedle vyhořelého hotelu Rozkvět,“ dodal Král.

Nejhorší podle něj je, že domy, jejichž stav je neuspokojivý, jsou hodně vidět. Je to například bývalý hotel Kavkaz. I když v jeho případě se už o opravě jedná. Osud dalších objektů je plný otazníků. Ať už je to kdysi slavná vila LIL, horní zámeček v Hamrníkách nebo bývalá výletní restaurace Nimrod. Zastavily se také práce na opravách komplexu Evropa v horní části města nedaleko divadla.

Naštěstí se seznam ohrožených budov podle místostarosty Krále zkracuje. Opravy se dočkal bývalý Vojenský lázeňský ústav nebo starý hotel Krakonoš. Oba už jsou v provozu, první jako hotel Nabokov, druhý nese název Rübezahl. Po roce 1989 chátral až do roku 2008. Náročná rekonstrukce skončila až v roce 2014. Majitelé obou hotelů pochází ze zahraničí – z Ruska a Kypru.

Třetí vlna privatizace

V poslední době se začalo pracovat na hotelu Lesní mlýn, který místní znají pod jménem Donbas. Rekonstruuje se také výletní restaurace Kamzík. Ta kdysi patřila jako školicí a rekreační středisko Krajskému národnímu výboru v Plzni. Jenže v roce 1997 začala chátrat a dlouhou dobu se rozpadala.

„Dá se říct, že ti třetí vlastníci v pořadí domy zachraňují a zvelebují. Taková III. vlna privatizace,“ zdůraznil v nadsázce místostarosta Král.

„V podstatě chceme Lesní mlýn navrátit k jeho bývalé slávě,“ říká Pavel Kučeravý, nový majitel. Lidem začne znovu sloužit velký sál, kde se podle něj mají pravidelně konat nejrůznější akce. Zájemci už nyní mohou navštívit místní kavárnu.

Z Lesního mlýna se má v budoucnosti stát víc než jen hotel. Majitelé jej chtějí proměnit doslova ve výkladní skříň mariánskolázeňského hotelnictví, chtějí z něj mít kulturně společenské centrum, které bude přístupné pro každého.

Rozpadají se i domy patřící městu

V případě zanedbaných objektů má doslova máslo na hlavě i samotná mariánskolázeňská radnice. „Několik městských budov je bohužel v katastrofálním stavu. Ať už jde o samotnou radnici, vilu LIL, dům Chopin na Hlavní třídě nebo i samotné muzeum,“ uvedl Král.

Chopin měl projít před několika málo lety opravou. Město ale nedostalo dotaci a dům, který se nedočkal ani řádné údržby, je ve špatném stavu. Přitom v přízemí se nachází několik fungujících prodejen.

Vila LIL, která patřila k nejkrásnějším domům ve městě, doplatila na to, že radnice nemůže sehnat firmu, která by objekt odvlhčila. Dřevěné konstrukce už napadla dřevomorka. Oprava se odhaduje na 50 až 70 milionů korun. Dalších 250 milionů bude město potřebovat na rekonstrukci radnice.

Zůstaly jen proluky

Řadu let se už rozpadá horní zámeček v mariánskolázeňské části Hamrníky. Objekt je starší než samotné město. Postavený byl v letech 1706 až 1707 a původně sloužil tepelským mnichům při léčebných pobytech v Mariánských Lázních. Od 90. let minulého století chátral, v roce 2007 vyhořel. Majitel pochází z Itálie.

Prázdná je i bývalá dětská zotavovna Miramonte vysoko ve svahu nad městem. Poslední děti budovu opustily v roce 2006 a ta je od té doby prázdná. Přitom disponuje jedním z největších sálů v Mariánských Lázních. Objekt patří společnosti s ručením omezeným a většina společníků pochází z Kazašské republiky.

V ulicích města jsou pak vidět i jizvy, které zbyly po stržených domech. Hotel Rozkvět (dříve Halbmayer) na Mírovém náměstí před několika lety vyhořel a i přes sliby majitele jeho replika dosud nevznikla. Pozemek po Rozkvětu i sousední objekt patří Azerbajdžánci. Další proluka na Hlavní třídě je po paláci Baťa, který musel být zbourán v roce 2015 kvůli rozpadajícím se základům. Stavba náhrady je už ale nadosah.

Jen betonová plocha Arnika je pozůstatkem komplexu Tepelského domu nedaleko od kolonády. Ten byl kvůli nevyhovujícímu stavu stržen v roce 1977. Jeho náhrada už nebyla nikdy postavena. Dnes plocha slouží pro pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.

Nejstarší proluka na Hlavní třídě vznikla už 9. listopadu 1938 na místě, kde stávala synagoga. Tu po Křišťálové noci zničili Němci. Po několika dnech pak začala její demolice. „Ta přišla městskou kasu na 15 964 říšských marek. Část materiálu se podařilo městu prodat za 2 597 marek,“ zjistil v archivech historik karlovarského muzea Lukáš Svoboda.

Autor:
  • Nejčtenější

Syn hodoval s kamarády u nic netušících rodičů, po návratu zavolali policii

Nepříjemnou dohru bude mít pro šestatřicetiletého muže z Chebska setkání s kamarády, které uspořádal v bytě svých...

Je absurdní, že k nám smějí lidé po covidu a očkovaní ne, míní šéf lázní

Premium Pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19 před méně než 90 dny, mohou jako samoplátci přijet do lázní, očkovaní...

Nejzápadnější bod Česka leží na dně potoka, už k němu vede cesta

Nejzápadnější bod České republiky se nachází mezi historickými hraničními kameny datovanými rokem 1844. Leží na dně...

Nová podoba dopravního terminálu vyjde levněji, než Karlovy Vary čekaly

Téměř tři a půl milionu korun ušetří Karlovy Vary za obnovu centrálního terminálu městské hromadné dopravy u Městské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapce jsem jednou odkopla, přiznala chůva souzená za smrt dítěte

Před Krajským soudem v Plzni stanula osmašedesátiletá Hana Rettová z Chebu, která je dvacet let chůvou dětí. Obžaloba...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Nová podoba dopravního terminálu vyjde levněji, než Karlovy Vary čekaly

Téměř tři a půl milionu korun ušetří Karlovy Vary za obnovu centrálního terminálu městské hromadné dopravy u Městské...

Ve Varech roste nový most přes Ohři, lidé na stavbu mohou dohlížet z lávky

Až do osmnáctimetrové hloubky musejí vrtat specialisté společnosti Eurovia při zakládání pilířů nového mostu přes Ohři...

Sběr pupenů připomíná kvůli vrtkavému počasí únikovou hru, říká bylinkářka

Zaměstnanci sokolovské bylinkářské firmy Serafin mají v těchto dnech napilno. Právě se nalévají pupeny vybraných stromů...

Unikátní kamna se vracejí k původní kráse, restaurátoři doplní hlavičky

V pražské restaurátorské dílně Sylvy Antony Čekalové vrcholí práce na obnově chebských národopisných kamen Williho...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...