Peníze na opravy silnic obce chtějí, dotace je ale zastihla nepřipravené

  8:50aktualizováno  8:50
Vůbec poprvé spustil Karlovarský kraj dotační program na opravy obecních či městských silnic a chodníků. Novinka ale příliš zájmu nevzbudila. O peníze se přihlásilo jen šestnáct starostů. Přesto chce kraj v programu pokračovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Chcete peníze na obecní silnice? S takovou otázkou se kraj posledního května obrátil na všechna města a obce v regionu. Je jich celkem 134. Starostové se ale o nabízené dotace příliš nepoprali. Ačkoli podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové o opravy silnic či chodníků zájem měli.

„Docela nás překvapilo, že se moc obcí a měst nepřihlásilo. Máme sice Program obnovy venkova, kde mohou obce a města získat na tyto věci také peníze, týká se to ale jen těch, které mají do tří tisíc obyvatel,“ uvedla s tím, že větší města se kvůli této podmínce nemohou do programu přihlásit.

Nový dotační titul z větších sídel využily jen Mariánské Lázně a Nejdek, jinak šlo například o Černavu, Merklín, Jenišov, Starou Vodu a podobně. Jejich zástupci mohli žádat maximálně o 250 tisíc korun, jednotlivé rozpočty k tomu musely přidat stejně vysokou spoluúčast.

Opravy by příště mohly začínat už v květnu

Namísto plánovaných pěti milionů si tak města a obce mezi sebe rozdělily jen zhruba 3,6 milionu korun. Většina chtěla maximální možnou částku. Vedení kraje ale chce i přes počáteční neúspěch v programu pokračovat. Jak upozornil hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík, dotační program zastihl starosty nepřipravené.

„Někteří nám říkali, že je příliš pozdě na to, aby si něco připravovali. Napříště bychom ale chtěli program vyhlásit už v listopadu nebo v prosinci tak, aby šel současně s rozpočtem,“ uvedl náměstek. Města a obce by tak podle něj žádosti podávaly maximálně do února, přičemž v květnu by už mohly začít opravovat.

Uvítala by to například starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová. Obec chce díky dotaci opravit malý, ale kritický úsek jedné z tamních silnic.

„Za tento program jsme opravdu moc rádi, ale musíme počkat, až příspěvek schválí krajské zastupitelstvo, které bude 13. září. Do té doby nemůžeme dělat nic,“ uvedla starostka.

Podotkla přitom, že vhodné by bylo, dostat dotaci spíše na jaře. A to i proto, že firmy už teď mají nasmlouvané zakázky a mnohdy není možné narychlo je sehnat.

„Když jsme jezdili za starosty, tak jsme se jich ptali, jaké mají potřeby. Všichni říkali, že stejně jako kraj potřebuje opravovat silnice druhých a třetích tříd, tak oni zase potřebují opravovat místní komunikace,“ zdůvodnila spuštění programu Jana Mračková Vildumetzová.

I proto podle ní kraj stanovil maximální možnou dotaci pouze na 250 tisíc korun. „Chtěli jsme, aby bylo motivováno co nejvíce města a obcí,“ doplnila.

Vedení kraje v současné době přemýšlí o dalším programu. Ten se ale tentokrát týká venkovských prodejen. O jejich zachování v malých obcích podle hejtmanky starostové rovněž stojí.

„Šlo by o takzvaný podprogram obnovy venkova a fungovat by mohl od příštího roku,“ naznačila Jana Mračková Vildumetzová. Variant, jak obcím pomoci, je podle ní více. Získat by mohly peníze například na energie či mzdy prodejny.

„V současné době jsme shromáždili data z celé republiky o tom, jak tento problém řeší jednotlivé kraje. Tam, kde je dobrá praxe, jsme nápady převzali. Ty pak projdou komisí, výborem a nakonec opět krajskou radou,“ řekl radní pro regionální rozvoj Josef Janů.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Další z rubriky

Koalice ve Varech sklízí kritiku, opozici se nelíbí rozpočet a MHD zdarma

Magistrát města Karlovy Vary.

Novému vedení karlovarské radnice končí pomyslná doba hájení. Vláda lázeňského města v čele s primátorkou Andreou...

Policisté chytili cizince, který chodil onanovat před chebskou školku

Ilustrační snímek

Chebští policisté dopadli Němce, který se několikrát ukájel před jednou z tamních mateřských škol, vždy pozdě večer....

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz