Z chátrajícího kostela bude brzy opět skvost, dostane i novou věž

  17:18aktualizováno  17:18
Po letech chátrání se radošovský kostel sv. Václava zvedá z popela. Poté, co před rokem chrám odkoupila obec Kyselka, se na něm řemeslníci nezastavili. Chuť vrátit zpět tento historický skvost je doslova cítit v celé obci.

Po letech chátrání se kostel sv. Václava v Radošově dočká nové fasády i věže. Teď je zahalen lešením. | foto: MAFRA

Na dlouhou cestu se dobrovolně vydalo vedení Kyselky před rokem, kdy od občanského sdružení Radošovský most odkoupilo kostel za 350 tisíc korun. Zdevastovaný a roky chátrající skvost tak dostal novou naději na záchranu.

„Dlouho jsme váhali nad koupí, nakonec jsme se rozhodli oslovit naše občany formou dotazníku. Pro odkup bylo okolo 90 procent lidí, takže bylo rozhodnuto,“ vzpomněl starosta Kyselky Aleš Labík.

Tím začala dlouhá cesta jednání a shánění dotačních titulů. „Ministerstvo kultury nám poslalo 350 tisíc korun a Karlovarský kraj přispěl částkou 150 tisíc. Ze svého jsme dali rovných 100 tisíc,“ nadšeně přiznal starosta.

Dominantou bude nová věž

Jako první se vrhli řemeslníci na opravu střechy. Na zemi, vedle kostela, pak vznikla přesná kopie věže a po osazení „makovicí“, kříže a částečném oplechování mědí bude věž pomocí jeřábu vyzdvižena na své původní místo. „To chceme uskutečnit ještě letos, na konci listopadu,“ přiblížil starosta.

Souběžně se opravují vnější omítky a klempířské prvky věže kostela. Pracuje se rovněž na omítce. Při opravách jsou používány výhradně tradiční technologie.

„I fasádu jsme chtěli dokončit v tomto roce, bohužel nám nepřeje počasí. Hotovou tak máme zatím jen polovinu a zbytek dokončíme na začátku příštího roku, hned jak nám to klimatické podmínky povolí,“ nastínil Labík.

Ale plány tímto nekončí, spíše naopak. Už nyní má radnice téměř hotový projekt na opravu centrální lodě a vitráže. I tady místní věří v získání dotace. „Navíc nás čeká taková třešnička na dortu, tou budou ciferníky do věžních hodin,“ nastínil starosta.

Perlou je kostelní zvon

Do povědomí se kostel dostal hned zkraje roku, kdy ho radnice převzala. Průzkum odhalil, že se ve věži nachází jeden z nejstarších zvonů na území republiky. „Je na něm vyrytý letopočet 1593. Nikdo si toho dřív nevšiml,“ krčí rameny starosta Kyselky.

Stáří nálezu je unikátní především v tom, že mnoho zvonů bylo během válek zabaveno, roztaveno a použito pro zbrojní účely. Takto mělo být zničeno téměř šedesát procent zvonů v kraji.

„Nemáme důvod pochybovat o pravosti datace a nápisu. Od stejného zvonaře i ze stejné doby se v okolí dochovalo hned několik zvonů,“ uvedl památkář z Národního památkového ústavu Lukáš Smola.

Podle památkáře by zvon měl pocházet od jáchymovského zvonaře Hanse Wildta. Šikovný řemeslník má v kraji na svědomí více zvonů – jeden v Boči (1589), Valči (1592) či na Božím Daru (1594). Nejstarší zvon na území České republiky je umístěn také v Karlovarském kraji. Nachází se v Chebu a jeho vznik se datuje na rok 1286.

Autor:

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Vary roztančí folklorní festival, přijedou soubory i z Kypru a Indonésie

Slavnostní krojovaný průvod souborů Karlovarského folklorního festivalu prošel...

Soubory lidových tradic z celého světa uvítají v prvním zářijovém týdnu Karlovy Vary. Od 4. do 9. září se zde uskuteční...

Sál v Císařských lázních bude levnější, oprava může začít na podzim

Karlovarské Císařské lázně.

Vedení Karlových Varů představilo první detaily týkající se podoby chystaného sálu pro symfoniky. Vznikne jako vestavba...

Najdete na iDNES.cz