Odpůrci těžby u Jenišova se pokusí zastavit bagry pomocí referenda

  8:17aktualizováno  8:17
Jenišov na Karlovarsku připravuje dvě volební komise. Jedna bude sčítat hlasy v říjnových komunálních volbách, druhá v referendu o kaolinovém dolu. Místní lidé tvrdí, že v plebiscitu rozhodují také o zdraví obyvatel nedalekých Karlových Varů, kterým hrozí znečištění polétavým prachem.

Obyvatelé Jenišova mají bagry nad zahradami a kvůli kaolinovému dolu se bojí o zdraví. Prach prý dolétne až do Karlových Varů. | foto: archiv spolku Zdravé životní prostředí - Jenišov

Otázka při místním referendu, které schválili jenišovští zastupitelé koncem srpna, zní: Souhlasíte s těžbou kaolinu v katastru obce Jenišov?

Starosta Ivan Truksa si myslí, že referendum nemůže zastavit plánovanou roční těžbu až 100 tisíc tun kaolinu v dole, který mají někteří lidé za humny. Navíc je vydané povolení k těžbě. „Nikdo si v Jenišově nechce uvědomit, že o kaolinu rozhoduje stát. Obec je až na chvostu, protože pozemky nad kaolinovým dolem vlastní společnost Sedlecký kaolin,“ řekl starosta.

Myslí si, že kdyby se Jenišov s těžařskou společností domluvil bez referenda, tak mohl mít třeba cyklostezku, dětské hřiště nebo jinou investici. Stejně to podle starosty vypadá, že se těžit začne a Jenišov z toho nakonec nic mít nebude.

Jenišovské čeká milion jízd náklaďáků s kaolinem

Proti těžbě kaolinu protestují lidé, kteří se sdružili ve spolku Zdravé životní prostředí. Na své facebookové stránce mimo jiné upozorňují, že Jenišovské čeká milion jízd náklaďáků s kaolinem, polétavý prach a nadměrná prašnost.

„Bojujeme i za zdravé životní prostředí dětí v nedalekých Karlových Varech. Ty patří mezi obce, které ohrozí nadměrná prašnost při přepravě kaolinu. Plánuje se totiž otevření dalších ložisek,“ upozornil zastupitel Jenišova Ladislav Braun.

Výsledek referenda se neodvažuje předem odhadnout, protože si někteří lidé říkají, že se s tím nic neudělá, tak proč si zbytečně komplikovat život. Obyvatel Jenišova a právník Milan Tomeš upozornil na usnesení zastupitelstva z loňského listopadu, že starosta má ze všech sil postupovat proti těžbě kaolinu.

„Určitě lze rozhodnutí o těžbě kaolinu zvrátit. S pozemky je to malinko jinak. Minimálně tři z nich patří obci. Je jasné, že proti kaolinu nejsme bezmocní. Prostředků je spousta. Jedním je referendum, které ukáže vůli občanů a dodá jim naději,“ sdělil právník.

Důl bude mít sotva padesát metrů za zahradou domu

Loni v září začaly buldozery v Jenišově se skrývkou ornice a budováním ochranného valu, který odděluje domy. Člen spolku Zdravé životní prostředí Kamil Burda s rodinou bude mít důl sotva padesát metrů za zahradou rodinného domu.

„Z volně dostupných zdrojů jsem si zjistil, že společnost Sedlecký kaolin má za 7 let kumulovanou ztrátu 400 milionů korun. Z čeho by tedy hradila slibovanou rekultivaci?“ ptá se pochybovačně.

Ekonomický manažer Sedleckého kaolinu Radomil Gold připomíná, že v kraji je těžba kaolinu tradicí. Existuje několik obcí a měst, kde se tato surovina těží více než sto let bez prokazatelné zdravotní újmy nejen obyvatel, ale i samotných dlouholetých zaměstnanců.

„Nad rámec svých povinností jsme si pořídili vlastní studii posouzení stávajícího imisního zatížení v prostoru uvažované těžby kaolinu. Bylo zjištěno, že zásadní vliv na imisní zatížení má spalování tuhých paliv v domácích kotelnách a doprava, nikoli těžba kaolinu. Těžený kaolin vykazuje v surovém stavu zhruba 30 % vlhkost, tím je omezen rozptyl jeho částic,“ uvedl manažer.

Nepovažuje za rozumné komentovat laický pohled Kamila Burdy na ekonomiku společnosti.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Opravit Chebský most potrvá déle, Vary nemohou sehnat odborníky

Chebský most v Karlových Varech.

Teprve na druhý pokus chce karlovarský magistrát vybrat firmu, která provede důkladnou diagnostiku technického stavu...

Najdete na iDNES.cz