Politici v představenstvu krajských silničářů si rozdělí statisíce

  9:04aktualizováno  9:04
Na pěkné částky nad rámec platu se mohou těšit členové představenstva akciové společnosti Údržba silnic, jejímž stoprocentním vlastníkem je Karlovarský kraj. Protože splnili podmínky, čekají je tučné odměny. Rozdělí si více než 600 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Vyplatili jsme to, co říká manažerská smlouva. V době, kdy stavební firmy, což silničáři svým způsobem jsou, musejí hodně bojovat, tak klobouk dolů, že každý rok tvoří zisk. Jestliže z něj - pokud to vezmu objemově, tvoří nějakých 15 procent odměna představenstva, nepokládám to za něco špatného nebo špatně finančně zvládnutého,“ zdůvodnil hejtmanův náměstek pro dopravu Jakub Pánik.

Odměny manažerům

Jaroslav Fiala (ČSSD)
212 400 Kč

Michal Riško (ČSSD)
208 800 Kč

Jan Bureš (ODS)
154 994 Kč

Ivan Šmat (KSČM)
30 600 Kč (byl ve funkci pouze několik týdnů, než jej nahradil Jan Bureš)

Krajští silničáři podle výroční zprávy v loňském roce vytvořili zisk 3,286 milionu korun, v předchozím roce to bylo zhruba o 1,2 milionu méně. I díky tomu si bývalý poslanec a zastupitel za ČSSD Jaroslav Fiala vyslouží odměnu 212 400 korun, primátorův neuvolněný náměstek za ČSSD Michal Riško 208 800 korun a Ivan Šmat (KSČM) 30 600 korun.

Jeho odměna je nižší, protože jej po loňských změnách v koalici vystřídal bývalý poslanec, zastupitel a exstarosta Ostrova Jan Bureš (ODS). Poprvé se tak u silničářské firmy stane majitelem odměny ve výši 154 994 korun. Domnívá se, že si ji zaslouží.

„Je to samozřejmě kolektivní záležitost představenstva a vzhledem k tomu, že se nám minulý rok docela dobře dařilo, tak jak to bývá ve firmách, těch obecních, tak je odměna automatická,“ uvedl s tím, že stejně fungovalo i třeba v ostrovské teplárně.

Společnost podle něj odevzdala majiteli víc peněz a podělila se i se zaměstnanci. Loni a předloni jim prý stouply platy o 3,5 procenta, tedy o 7 procent za dva roky.

Spokojenost zaměstnanců je podle Jana Bureše vidět na tom, že neodcházejí, přestože by třeba ti, kteří jezdí sypačem, mohli dělat například kamioňáky. Teze, že je silničářská akciovka odkladištěm politiků, se podle něj těžko vyvrací.

„Majitel firmy si ale může říct, vůči komu důvěru má a vůči komu ne,“ podotkl exposlanec a za sebe připomněl, že předpoklady i vzdělání pro funkci v představenstvu společnosti má.

Nad manažerskými posty politiků se ovšem pozastavuje opoziční Alternativa. „Dlouhodobě kritizujeme ČSSD, s jakou úporností dosazuje do funkcí a orgánů krajských obchodních společností i města své stranické kolegy,“ uvedl krajský a městský zastupitel Jiří Kotek.

Upozornil na často kritizovaný prodej Lázní III, které od města koupila skupina s politikem Jaroslavem Fialou. I na to, že Michal Riško dělá v krajském města primátorova náměstka, což mu podle Jiřího Kotka musí zabírat více času, a odměna za funkci v Údržbě silnic tak překračuje jeho vynaloženou práci. Navíc má pochyby i o tom, že firma ve skutečnosti dodržuje ony zmiňované podmínky pro vyplacení odměn.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Další z rubriky

Staré budovy karlovarské nemocnice zboří, místo pitevny vznikne heliport

Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu...

Hejtmanství začne s demolicí nepoužívaných budov v areálu karlovarské nemocnice. Jako první má na řadu přijít bývalá...

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

VIDEO: V karlovarském Doubí roste nový most, řidiče uvítá do Vánoc

Stavba mostu I/20 v Doubí na místě původního mostu, který byl kvůli špatnému...

Nejpozději v polovině prosince se řidiči v Karlových Varech opět projedou po mostě v Doubí. Do té doby ho musí...

Najdete na iDNES.cz