Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Praktici v kraji už mají vakcíny ze Saska, museli si pro ně do lékárny

  16:11
Většina mimořádných dodávek vakcín AstraZeneca, které dostal Karlovarský kraj na začátku týdne od Saska, už je u obvodních lékařů. S očkováním začnou hned v pátek, dnes si však museli vakcíny sami přijít vyzvednout. Určené jsou sedmdesátníkům a chronicky nemocným, především kardiakům či diabetikům.

Praktičtí lékaři s chladicími boxy si vyzvedávají vakcínu AstraZeneca v chebské nemocniční lékárně. (4. března 2021) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vakcíny kraj rozvezl do tří nemocničních lékáren v Chebu, Sokolově a Karlových Varech. Od rána pak do nich praktici osobně chodí s termoboxy, aby si vakcíny proti podpisu vyzvedli a dopravili je do svých ordinací.

Od sousedního Saska dostal kraj mimořádnou dodávku 15 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca zkraje týdne, stát poslal ještě dalších 1 800. Hejtmanství se proto rozhodlo zapojit i praktiky, aby se očkování v regionu co nejdříve zrychlilo. Dalo jim k dispozici celkem 10 tisíc dávek, zbývající vakcíny pak využijí ostatní očkovací místa v kraji.

V tuto chvíli má zájem očkovat své pacienty téměř stovka obvodních lékařů, tedy více než dvě třetiny ordinací v kraji. Každý z nich si vyzvedl nebo ještě vyzvedne lahvičky se stovkou dávek vakcíny a až se jim lednice v ordinacích vyprázdní, požádají si o další. 

„Pro lékaře se v naší lékárně naskladnilo celkem 5 600 dávek vakcín a jsou tu pro ně k dispozici,“ potvrdil Petr Rejsek z nemocniční lékárny v Chebu.

Pro vakcíny sem lékaři přicházejí už od sedmé ranní, do večera jich lékárna odbaví celkem dvacet. Tolik lékařů z Chebska se lékárníkům zatím pro dnešek nahlásilo. V Sokolově a v Karlových Varech se vakcíny začaly doktorům vydávat až v odpoledních hodinách.

Většina oslovených lékařů odhaduje, že denně budou schopni naočkovat až 20 svých pacientů, leckteří jsou ochotni zvát si je na očkování i o víkendech. Podle právníka Sdružení praktických lékařů Jakuba Uhra lékaři zároveň nemusí dopředu své pacienty do centrálního očkovacího systému registrovat.

„Je to jen ztráta času, stačí pacienta odbavit a poté ho v systému jako naočkovaného vykázat,“ potvrdil Uher s tím, že registrace pacientů je způsob, jak se dostat k očkovacím látkám, kterých je ještě stále v jednotlivých krajích nedostatek.

„Vykáže-li lékař dostatek dopředu registrovaných pacientů, krajský koordinátor očkování se pak má o dodávku vakcín postarat. Vašeho regionu se to ale s ohledem na mimořádný dar od saských sousedů v tuto chvíli netýká, takže můžete očkovat i bez toho,“ doplnil právník.

Sedmdesátníci do dvou týdnů

Krajská koordinátorka očkování za Sdružení praktických lékařů Jaroslava Švandrlíková zároveň vyzvala pacienty k trpělivosti.

„Opakovaně se mi stalo, že pacient už čekání nevydržel a zaregistroval se do očkovacího centra. Kdo má tedy zájem očkovat se u svého praktika, ať mu co nejdříve zavolá a nikam se neregistruje, termín dostane obratem,“ upřesnila lékařka. 

Sama hodlá v následujících dvou týdnech naočkovat téměř tři stovky svých pacientů sedmdesát plus a doufá, že většina z nich bude mít o očkování i zájem.

Zároveň mají vakcínu začít přednostně dostávat i mladší pacienti s chronickým onemocněním, u nichž je riziko vážného průběhu nemoci covid-19. „Kdo bere jeden prášek na vysoký tlak, ale mezi ně rozhodně nepatří,“ upozornila lékařka. 

Zavolat svému lékaři by však měli lidé s chronickou plicní obstrukční nemocí, plicními fibrózami, vysokým krevním tlakem léčeným kombinací nejméně tří léků nebo vážnými nemocemi srdce, ledvin, jater, obézní či diabetici s vážnější formou nemoci.

Nedostatek stříkaček nehrozí

Jaroslava Švandrlíková zároveň rozptýlila obavy kolegů, že nebude čím očkovat.

„Zatímco vakcína od firem Pfizer a BioNTech vyžaduje speciální stříkačky, takzvané inzulínky, AstraZeneca se ředí jinak a k její aplikaci je možné použít běžné stříkačky, které má většina praktiků k dispozici,“ uvedla lékařka. 

Jakub Uher v této souvislosti potvrdil, že nejpozději od poloviny března pak bude Sdružení praktických lékařů své členy pravidelně zdravotnickým materiálem nutným k očkování zásobovat.

„Už je také vysoutěžen distributor, který bude v budoucnu praktikům vakcíny rozvážet přímo do jejich ordinací,“ potvrdil Uher.

  • Nejčtenější

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

U karlovarského Thermalu budou dva bazény, jeden naplní jen termální voda

První návštěvníky přivítá po rekonstrukci karlovarský hotel Thermal v červnu. Na začátku léta začnou veřejnosti sloužit...

Soud zrušil osvobozující rozsudky nad muži obžalovanými z uvláčení mladíka

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek Krajského soudu v Plzni, který osvobodil dva muže obžalované z vraždy. Žalobce viní...

Roky týral partnerku. Když ji přišla navštívit vnučka, vzal na obě sekeru

Dlouhé tři roky snášela týrání od partnera dvaapadesátiletá žena ze Sokolovska. Když jednou porušila tyranův zákaz a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sochu pohraničníka chtěl muž jako vlastní pomník, Cheb mu ji neprodal

Chebští zastupitelé odmítli nabídku na odkoupení sochy strážce hranic se psem a samopalem. Zájem o ni projevil bývalý...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Sběratelce posílají lidé i poklady z půdy, nasbírala už 1500 kasiček

Po šesti letech provozu rodinného muzea na náměstí pod zámkem v Bečově na Karlovarsku se Jiřina Siváková konečně...

Chceme školu bez podmínek. Děti opět kreslily, jak se cítí po roce doma

Skupina rodičů sdružených v iniciativě Vraťme děti do školy po měsíci uspořádala v Karlových Varech další veřejnou...

Nejsme ruská gubernie, zaznělo před konzulátem ve Varech. A hořely svíčky

„Na procházku, na procházku? „Jo, jo. Vždyť je tak krásně.“ Tak se v podvečer zdravili lidé před ruským konzulátem v...

Jsou to západočeské četnické humoresky, říká o své knize sokolovský historik

Kdo by neznal televizní seriál Četnické humoresky, který se odehrává v Brně. Také v Chebu bývala podobná četnická...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...