Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Očkovací centrum bude v každém větším městě kraje, zatím chybí vakcíny

  16:45
Karlovarský kraj představil očkovací strategii na příštích šest měsíců. Připravena má zatím tři vakcinační centra, postupně se otevřou další v každém větším městě. Problémem jsou ale chybějící vakcíny proti covidu-19.

Očkování zdravotníků vakcínou proti covid-19 v Karlovarské krajské nemocnici. (4. ledna 2021) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Momentálně do Karlovarského kraje směřuje zhruba tisíc očkovacích dávek týdně. Prioritně jsou očkováni zdravotníci, záchranáři, zaměstnanci pobytových sociálních zařízení a jejich klienti.

Každé ze tří očkovacích míst v kraji zvládne za jeden pracovní den naočkovat až 250 lidí, mobilní týmy v domovech pro seniory ke dvěma stům.

Očkování v každém větším městě

Ve chvíli, kdy bude přístupné očkování i široké veřejnosti, počítá vedení kraje s otevřením celkem devíti očkovacích míst, která by dohromady měla zvládnout naočkovat až 13 tisíc lidí týdně.

„Odhadujeme ale, že ještě na přelomu února a března bude kraj dostávat maximálně dva až tři tisíce vakcín týdně. Zlepšit by se to mělo v dubnu, kdy počítáme s týdenními dodávkami devíti až jedenácti tisíc vakcín,“ upřesnil primář karlovarské nemocnice a jeden z koordinátorů plošného očkování v kraji Josef März.

V této druhé fázi očkování, která by se měla spustit na přelomu února a března, se proto otevřou vakcinační centra už v každém větším městě kraje.

Konkrétně počítá krajská strategie s tím, že očkovat se bude veřejnost v Aši, Chebu, Mariánských Lázních, Sokolově, Kraslicích, Chodově, Karlových Varech, Ostrově a Toužimi.

„Zároveň budou k dispozici mobilní očkovací týmy, které v případě potřeby budou s vakcínami jezdit určitý den v týdnu do vesnic,“ upřesnil Josef März.

Velkokapacitní očkovací centrum kraj zatím plánuje pouze výhledově. V této chvíli ho stavět nehodlá.

„Logisticky je připravena KV Arena v Karlových Varech, kterou jsme schopni v případě potřeby aktivovat do pěti až šesti dnů,“ potvrdil hejtman Petr Kulhánek.

Jak ale zdůraznil, zatím je kraj závislý právě na počtu vakcín, které mu stát pravidelně posílá. Těch je ale zatím na zprovoznění velkoprůtokového očkovacího centra málo.

Musíme naočkovat alespoň 200 tisíc lidí, hlásí kraj

Aby se obyvatelé kraje dočkali kolektivní imunity proti onemocnění covid-19, mělo by se ideálně nechat očkovat až 70 procent lidí starších šestnácti let. Upozornil na to Josef März.

Jak rychle se tak stane, teď podle lékaře záleží nejen na rozhodnutí občanů, ale i na dostupnosti vakcín. „Kraj je v tuto chvíli připraven na to, aby týdně naočkoval až 13 tisíc lidí, zatím však není čím,“ řekl März během prezentace krajské očkovací strategie.

Od konce minulého týdne se do centrálního rezervačního systému, který zřídilo ministerstvo zdravotnictví, mohou hlásit také senioři starší osmdesáti let. Ti budou podobně jako zdravotníci očkováni prioritně.

Podle střízlivých odhadů krajského koordinačního týmu je jich momentálně zaregistrováno na 700, týdně je ale zatím možné naočkovat první dávkou jen asi 120 z nich. 

Přesto Josef März seniory vyzývá, aby na nic nečekali a do centrálního očkovacího systému se zaregistrovali co nejdříve. „Čím více registrací uvidíme, tím rychleji budeme schopni flexibilně otevírat případná další očkovací místa po celém kraji,“ vysvětlil März. 

Podle něj by měl být kraj také schopen v nejbližších dnech již registrované osmdesátníky kontaktovat. „Seniorům, kterým ještě termín očkování nepřišel, chceme volat. Těm, kteří již datum očkování mají, avšak třeba až na duben, ho chceme přesunout na dřívější termín podle toho, jak se budou sloty jednotlivých očkovacích míst postupně uvolňovat. To však záleží především na pravidelné dodávce vakcín,“ zdůraznil.

I poté, co se nechají naočkovat, by se však lidé měli dál chovat zodpovědně a dodržovat veškerá protiepidemická opatření.

„Podle některých studií snižuje první dávka vakcíny riziko nákazy o padesát procent, očkovaný člověk však může v případě nákazy virus dál roznášet. Roušku by tak měl stále nosit. Chrání sebe i okolí,“ zdůraznil lékař. 

4. ledna 2021

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Karlovarský kraj má nejvíce lidí bez práce, nejhůře je ve Vřesové

Téměř každý pátý člověk v produktivním věku ve Vřesové na Sokolovsku je bez práce. I když se malá obec s vysokou mírou...

Nový chebský bazén by měl vzniknout na místě zahrádkářské kolonie

Chebská radnice už ví, kde by mohlo vyrůst nové městské bazénové centrum. Vyhledávací studie, kterou si město nechalo...

Z bývalého mariánskolázeňského penzionu Taormina se stanou byty

Několik let prázdný chátrající objekt někdejšího penzionu Taormina v Mariánských Lázních má naději na znovuvzkříšení. Z...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ Sokolov (30-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...