Na sídlišti u nové sušičky střepů trápí lidi zápach a prach, píší petici

  12:02aktualizováno  12:02
Zápach a skleněný prach na oknech i autech musí snášet obyvatelé Nového Sedla na Sokolovsku. Může za to nová sušička střepů firmy ATM Příbram. Zatímco nespokojení lidé sepisují petici, firma míní, že jde o zbytečnou paniku.

Eva Sewaldová z Nového Sedla ukazuje prach usazený na parapetu jejího okna. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Nemůžeme si pořádně vyvětrat, když neustále nemyjeme okna, jsou špinavá. To jsou některé z argumentů stovek naštvaných lidí, kteří protestní petici podepisují. V Novém Sedle je jich už 311.

První problémy zaznamenali obyvatelé na konci září, kdy se rozjel provoz.

„Nevěděli jsme, odkud zápach a prach pochází. V té době se končilo s rekonstrukcí chodníků, tak jsme mysleli, že je to od toho. Ale zhoršovalo se to,“ popsala začátky problému organizátorka petice Eva Sewaldová, která bydlí v Novém Sedle přes třicet let.

„Skoro každý den uklízíme prach, nemůžeme větrat. Pálí nás z toho oči a krk. Dýcháme to tady všichni. Máme i strach, aby to například u dětí nespustilo alergie, astma či aby to nebylo rakovinotvorné,“ postěžovala si Sewaldová.

Zápach prověřovala i inspekce životního prostředí

Organizátorka petice se proto pustila do boje proti firmě ATM Příbram. „Ať si sem jdou zkusit bydlet. Já se ve svém boji nevzdám a jsem ráda, že ani město nestojí stranou a snaží se nám pomoci. Toho si cením,“ dodala Eva Sewaldová.

I z těchto důvodu se občané rozhodli pro sepsání petice.

„Převzali jsme ji na začátku března. O problému víme, a spolupracujeme proto s řadou úřadů, mezi ně patří i Česká inspekce životního prostředí. Na základě jejich zjištění je provozovatel povinen přijmout další opatření s cílem zabezpečit dodržení stanoveného emisního limitu pro tuhé znečisťující látky. Zároveň bude provedeno autorizované měření organických látek a na základě výsledku měření bude provozovateli stanoven emisní limit,“ uvedl místostarosta města Zdeněk Pojar.

„Při kontrolách byly zjištěny emise pachových látek. Porušení zákona, respektive podmínek provozu se provozovatel nedopustil vzhledem k tomu, že Krajský úřad Karlovarského kraje v podmínkách zkušebního provozu nestanovil limity pro emise pachových látek,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.

Inspekce bude spolu s krajem navrhovat opatření pro snížení zápachu.

Na sídlišti to mají lidé nejtěžší

„Nejhůř jsou na tom lidé bydlící na nejhustěji obydleném sídlišti. To je vzdáleno necelých 300 metrů od závodu,“ postěžoval si místostarosta na všudepřítomný prach a zápach.

Třídírna střepů je v Novém Sedle již řadu let, ale problémy přišly až nyní, s příchodem modernější linky. Ta má od chodovského stavebního odboru povolen zkušební provoz od loňského září. S vedením firmy ATM Příbram se zástupci radnice už několikrát sešli a domáhali se zlepšení situace nebo odstavení provozu.

„Věc se řeší, ale podle mého to vypadá na zbytečnou paniku. V současné době se k tomu nebudu vyjadřovat,“ konstatovala předsedkyně představenstva firmy ATM Příbram Stanislava Cimburková.

Více sdílný byl jeden ze zaměstnanců novosedleckého závodu.

„Stále se to u nás řeší. Nyní jsme nainstalovali nové filtry a také máme nové měřiče. Dříve to bylo jiné, střepy se nesušily. Opravdu vše se snažíme uvést do normálního stavu,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který si ale přál zůstat v anonymitě.

Firma má po celé republice čtyři třídírny skla. V současné době jí zbývají necelé tři měsíce na to, aby všechny závady odstranila. Poté vyprší povolení zkušebního provozu.

Autor:

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Lidé v Chebu a Sokolově budou moci sami rozhodnout, kam půjdou peníze

Ilustrační snímek

Města Sokolov a Cheb chtějí vtáhnout obyvatele do rozhodování o investicích. A setkávají se se zájmem. Ještě ani nemají...

Spor města a stavitele odložil dokončení cyklostezky v Chebu

Ilustrační snímek

Po nové cyklostezkce, která měla v létě spojit dvě chebské čtvrti Háje a Podhrad, se letos cyklisté neprojedou. Stavba...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Najdete na iDNES.cz