Když loni v červnu narazili technici v podzemním komplexu národní technické památky, kterou je středověký důl Jeroným, na doposud nepřístupné chodby, považovala to řada zdejších odborníků za objev století (více čtěte zde).
Během jejich podzimního průzkumu je ale čekala další senzace, kterou odtajnili až nyní. Šťastnou náhodou našli další zhruba 300 metrů dlouhé prostory. Nacházejí se nejspíš mezi prohlídkovou trasou a nově zmapovanými chodbami.
„Zatím v nich byli jen čtyři lidé. Jsou tam nenarušené stopy po těžební činnosti, zachované podlahy komor a kamenné lávky. Existují z nich nějaké archeologické nálezy, které ještě čeká analýza. Podle předběžných závěrů ale posouvají počátek zdejší těžby do patnáctého století,“ řekl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které památku spravuje.
Čtyřčlenný tým se do neprobádaných míst Jeronýmu dostal takzvanou plazivkou, tedy velmi úzkou chodbou, která je dlouhá dvanáct metrů. Když do ní vstoupili, vůbec netušili, že právě objevují nové prostory.
Muzeum se snaží na zpřístupnění získat peníze
Podle Michaela Runda šlo s největší pravděpodobností o průzkumnou chodbu, kterou se tehdejší horníci prokopali do zcela jiné části dolu ke svým kolegům. Obě nové části díla zatím nejsou přístupné, ale sokolovské muzeum dělá všechno proto, aby na jejich zmapování a odhalení získalo peníze.
„Víme, že všechny prostory si zachovaly svou původní podobu. Jen jsou třikrát větší, než jsme předpokládali před čtyřmi lety,“ konstatoval ředitel.
Jeroným si svá tajemství před lidmi zachovává zejména kvůli požáru dnes již neexistujícího horního města Čistá, které se nacházelo v jeho sousedství. Roku 1 772 plameny zachvátily tamní archiv a zničily mapové podklady o dolu. Nejstarší tak pocházejí až z 19. století a v té době se již o nově objevovaných chodbách nevědělo.
Kdo do Jeronýmu nyní vyrazí, čeká jej 180 metrů dlouhá prohlídková trasa, která má převýšení 30 metrů. Na jejím konci je komora, již po zimě stále ještě plní voda, a vytváří tím působivé jezírko. Právě v ní je ukrytý vstup do dalších chodeb středověkého díla.
To se od poloviny května bude chlubit novým zázemím, kterým je víceúčelové centrum za zhruba 11 milionů korun, z čehož většinu zaplatila evropská dotace. Bude sloužit jak průvodcům, kteří zatím sídlí v unimo buňce, tak návštěvníkům, kteří tam budou chodit například na přednášky.
Návštěvnická premiéra čeká i důl Mauritius
Svou premiéru si před lidmi příští pátek odbude také středověký důl Mauritius na Hřebečné, který loni na podzim díky evropské dotaci zpřístupnily Abertamy. Stejně jako do štoly Johannes na Zlatém kopci, kterou nedávno otevřeli zástupci Boží Daru a odborníci na zdejší hornictví, si mohou lidé objednat exkurzi na rezervačním portálu obou středověkých děl.