Stavbě poslední části obchvatu Sokolova překáží rodinný dům

  17:34aktualizováno  17:34
Druhou etapu západního obchvatu Sokolova a Svatavy začala stavět firma Eurovia CS. Skoro dva kilometry dlouhá silnice za 147 milionů korun bude hotova v červenci 2014. Pomůže odvést tranzitní dopravu z ulic.

Dokončení obchvatu Sokolova nebrání nedostatek peněz, ale spor o náhradu za vyvlastněný dům. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Akci financuje stát z programu na zahlazování následků po dolování. "Sokolov bude jedním z mála měst chráněných ze všech stran obchvatem," pochvaloval si Zdeněk Berka, starosta Sokolova.

Starostka Svatavy Kateřina Telínová souhlasí. Obchvat podle ní odkloní těžká auta mířící nyní skrz městys do Habartova. Navíc přiblíží návštěvníky k rekreační zóně jezera Medard. Pod silnicí povede podchod pro pěší a cyklisty.

Nově zahájený úsek naváže mimoúrovňovou křižovatkou na severní obchvat Sokolova v Kraslické ulici. Zamíří přes řeku Svatavu a železniční trať po jižním okraji městyse.

V rámci protihlukových opatření se počítá s výměnou oken v domech v Kraslické ulici a s protihlukovou stěnou ve Svatavě.

Důležitější ale teď je, jestli se úřadům podaří rychle vyvlastnit rodinný dům, který překáží stavbě třetího a posledního úseku obchvatu.

Chystaná poslední část propojí obě už zahájené. Jinak by první dva úseky neměly smysl. Peníze na třetí část má ministerstvo financí připravené.

Krajská správa zaspala, mohla dům vydražit

Městský úřad v Sokolově vydal před pár dny rozhodnutí o vyvlastnění domu. Jeho majitel Petr Trojan se asi odvolá ke krajskému úřadu a pak se ještě může bránit soudně. To potrvá několik měsíců.

Ke sporu nemuselo dojít. Krajská správa a údržba silnic, která akci připravovala, zaspala. Trojan totiž koupil dům v dražbě, aniž by si toho silničáři všimli. Krajská firma se mohla dražby také zúčastnit a na výkupu ušetřit.

"O dražbě jsme se dozvěděli pozdě. Od původního vlastníka jsme souhlas ke stavbě obchvatu měli. Když jsme zjistili, že novým majitelem je pan Trojan, začali jsme jednat s ním," popsal postup technický náměstek Krajské správy a údržby silnic Petr Šťovíček.

Náhrada za vyvlastnění je stanovena znaleckým posudkem na 2,35 milionu korun. Trojan ale předložil jiný znalecký posudek na 4,7 milionu a požaduje 5 milionů korun. Spor odmítl komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

Autor:

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Vary hledají místo pro čtvrtou sochu Karla IV. Ve hře je šest lokalit

1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s...

Nejvhodnější místo pro jezdeckou sochu zakladatele krajského města Karla IV. hledají prostřednictvím ankety členové...

Vary roztančí folklorní festival, přijedou soubory i z Kypru a Indonésie

Slavnostní krojovaný průvod souborů Karlovarského folklorního festivalu prošel...

Soubory lidových tradic z celého světa uvítají v prvním zářijovém týdnu Karlovy Vary. Od 4. do 9. září se zde uskuteční...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz