Vary hledají nejlepší trasu pro obchvat, který má vyřešit nápor aut

  9:09aktualizováno  9:09
Novou studii obchvatu Karlových Varů by do dvou až čtyř let rád pořídil Karlovarský kraj. Kromě samotné trasy by měl koncept obsahovat i napojení silnic druhých a třetích tříd. Podle hejtmanova náměstka pro dopravu Jakuba Pánika bude obchvat důležitý za osm až devět let, až bude dostavěná D6.

Pokud by po dostavbě D6 zůstal jen průtah Karlovými Vary, znamenalo by to obrovský dopravní nápor. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Vnímáme diskuzi, která není úplně jednoduchá, a myslíme si, že čím dříve tento materiál začneme zpracovávat a zpřesňovat možnou variantu obchvatu, tím lépe pro celý region,“ uvedl Pánik.

Vedení kraje předpokládá, že pokud bude dálnice hotová a zůstane jen průtah Karlovými Vary, bude to znamenat obrovský dopravní nápor, který svým způsobem dopadne na celý region.

Zástupci karlovarského magistrátu už se sice koncem roku přiklonili k variantě takzvaného velkého obchvatu, jejíž součástí je i jeho severozápadní úsek, jenomže trasa má hlasité odpůrce. Pokud vyroste, obkrouží město přes Jenišov, Starou Roli, Otovice a Dalovice a napojí se u střelnice na D6.

„Už teď víme minimálně o třech, kteří nesouhlasí, a jedná se o tak silné subjekty, že by mohly výstavbu obchvatu zablokovat,“ řekl Pánik.

Jedním z nich je společnost Sedlecký kaolin, která vznesla k územní studii severozápadní části obchvatu řadu podnětů a připomínek. Právě její zástupci kraji navrhli, zda by se nechtěl pustit do nové vyhledávací studie.

„Najít by se měla optimální trasa, která by eliminovala konflikt zájmů obcí, zájmů naší těžební organizace, ale i mnoha dalších subjektů,“ zdůvodnil manažer společnosti Radomil Gold.

Společnosti jde přitom o to, aby trasa nenarušila výhradní ložiska kaolinu a bentonitu. Narušit by podle Radomila Golda neměla ani rozvoj obcí, což je třeba případ bezmála tisícového Jenišova. Starostce Vladimíře Brujové vadí, že obec byla v případě stavby obchvatu de facto postavená před hotovou věc, která by ovšem obyvatelům dost zkomplikovala život.

„Prvním problémem je, že obchvat by údajně ústil nad úrovňovou křižovatkou, kde už dnes dva kruhové objezdy jsou. Dále by měl vést na pilotech vedle zástavby rodinných domů, a to ani stěny nezachrání. Obec je navíc neprůjezdná už teď, když řidiči sjíždějí z D6 směrem na Globus,“ vyjmenovala.

Proto si neumí dost dobře představit, co by s Jenišovem udělala další rychlostní komunikace, a společně s kolegy z vedení obce by byla ráda, pokud by se zástupci obce mohli jednání kolem obchvatu zúčastnit.

„Variant toho, jak bude vypadat, bylo mnoho, společně s kolegyní jsme se ale nikdy nedověděly, proč byla vybrána zrovna tato,“ podotkla starostka.

S dostavbou dálnice čeká Vary větší hluk a dopravní zácpy

Proti snaze kraje najít optimální trasu nenamítá nic ani karlovarský primátor Petr Kulhánek.

„Neznám úplně podrobnosti, ale pokud se mají zpracovat varianty, které by byly průchozí asi zejména ve vztahu k vlastníkům pozemků a ložiskům kaolinu, tak jedině dobře,“ uvedl.

Město v současné době sice připravuje nový územní plán, pro něj jsou ale nadřízeným dokumentem takzvané zásady územního rozvoje Karlovarského kraje (ZUR), v nichž by právě byla i případná upřesněná trasa obchvatu.

„Pokud se bude do budoucna ZURka jakýmkoli způsobem aktualizovat, a nemusí jít jen o obchvat, územní plán by to měl nějakým způsobem reflektovat,“ popsal primátor.

S tím, že bude po dostavbě D6 obchvat krajského města zapotřebí, souhlasí i karlovarský dopravní inženýr Ota Řezanka. Předpokládá, že na novou dálnici se přesune část dopravy z D5 i R7.

„Z toho vyplývají některá negativa - za prvé ještě více naroste hluk a znečištění v centru Karlových Varů a za druhé v dopravních špičkách bude město přehlcené dopravou a bude téměř neprůjezdné,“ uvedl.

Okružní křižovatky v okolí průtahu jsou podle něj už dnes za hranicí své kapacity, a proto se domnívá, že obchvat by měly mít Karlovy Vary dokonce ještě dříve, než bude D6 hotová.

„Dle dopravních prognóz vychází, že by po obchvatu jezdilo okolo 20 tisíc vozidel denně, zatímco na úsecích D6 mezi Prahou a Karlovými Vary jen zhruba 8 tisíc. Obchvat je tedy i z hlediska návratnosti investice mnohem ekonomičtější stavba než jakýkoli jiný úsek D6,“ poznamenal Ota Řezanka. Obchvat přitom považuje za nejpřínosnější stavbu kraje a myslí si, že jeho přípravu je třeba maximálně urychlit.

Krajští radní předpokládají, že do tří let budou hotové čtyři zásadní části D6, a to obchvat Lubence, Řevničova a jejich spojnice. Poté by měly následovat další části.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Záchranáři mají nového pomocníka, robotický pacient dýchá i sténá bolestí

Nové robotizované simulátory pacientů má ve výbavě krajská záchranka v...

Záchranáři v Karlovarském kraji mají k dispozici nové lidské robotické pacienty, díky kterým bude jejich trénink daleko...

V letním kině zdravili fanoušky Gere i Travolta. Letos bude zavřené

Při filmovém festivalu si lidé do zrekonstruovaného letního kina cestu našli.

Hvězda letošní mezinárodní filmové přehlídky své fanoušky v karlovarském letním kině nepozdraví. Město s využitím...

Najdete na iDNES.cz