Občané Tatrovic na Sokolovsku museli kvůli volbám k výslechu

  9:15aktualizováno  9:15
Policie se stále snaží vyšetřit, jestli výsledky říjnových komunálních voleb v Tatrovicích na Sokolovsku nebyly zmanipulované, jak tvrdí poražená strana. Všech 113 lidí z této obce bylo postupně u výslechu, průběh vyšetřování policie zatím nechce komentovat.

Ilustrační foto | foto: Michal KamarytČTK

"Stále prověřujeme trestní oznámení," řekla pouze policejní mluvčí Kateřina Dohnalová.

Záhadou zůstává, k čemu se chce policie touto cestou dobrat. Volby byly tajné a i krajský soud konstatoval, že dodatečným prohlášením občanů není možné objektivně zjistit, koho volili nebo nevolili.

"Je to velmi zvláštní situace. Policie zřejmě na občany netlačí. Spíše je o odpověď žádá, aby v případu získala jakési vodítko. Většina lidí řekne pravdu, když k tomu není nucena a zároveň může pomoci," nabízí vysvětlení poradce komise Senátu pro ochranu soukromí a koordinátor sdružení Otevřená společnost Oldřich Kužílek.

Trestní oznámení podalo Sdružení nezávislých kandidátů (SNK). Získalo jen dvě ze sedmi křesel v zastupitelstvu, i když tu podle mnohých bylo favoritem. Tvrdí, že vítězná ODS v čele s Luďkem Němcem se k zisku 55 procent hlasů dostala podvodem. "Například urna nebyla zaplombovaná," argumentuje Hynek Ošťádal z SNK.

Opozice stále věří, že se podaří výsledek zvrátit

I když krajský soud stížnosti na průběh voleb v Tatrovicích zamítl a Luděk Němec byl na konci listopadu zvolen starostou, opozice stále věří, že se podaří výsledek zvrátit. Těsně po volbách se situace v obci vyhrotila. Šedesát procent voličů (74 ze všech 123) podepsalo petici a také čestné prohlášení, že oni rozhodně ODS nevolili. Dohady se tak ještě umocnily.

"Kdybyste se ve vsi zeptali den před volbami, tak tři čtvrtiny lidí by přísahaly, že z ODS se dostanou do zastupitelstva jeden nebo dva kandidáti. Byl to šok, když se zjistilo, že ODS vyhrála volby a má čtyři mandáty ze sedmi," pochybuje místní občan Václav Arnošt.

Jiní si ale myslí, že hlasování bylo v pořádku a že se pak řada lidí v petiční akci nepřiznala, jaké kandidáty opravdu zaškrtla. "Sdružení nezávislých neuneslo svoji porážku," říká Michal Tvrdík.

Chvíli prý přemýšlel, jestli policii vůbec na otázku odpoví. "Opravdu si myslím, že většina lidí ODS volila, tak proč to policii neříct," dodal Tvrdík. Odpověděla i Heidi Legrová. "Výslech trval asi patnáct minut. Byla u něj už celá vesnice," poznamenala.

Autor:

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Města i kraj zkusí přilákat učitele, nabídnou jim náborové příspěvky

Na začal nový školní rok. Ve středu se na něho ve školách připravovali.

Kvalifikovaný učitel stále patří v Karlovarském kraji mezi nedostatkové zboží. Řada ředitelů přemýšlí, jak zajistí...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz