Spory mezi hudebníky ohrožují podle vedení města i pověst Karlových Varů

  8:40aktualizováno  8:40
Jubilejní 180. sezona Karlovarského symfonického orchestru se nese v duchu vyhrocené situace v kolektivu. Tu zapříčinily množící se stížnosti, které šestičlenná část symfoniků podává na své kolegy, a mediální humbuk kolem hudebního tělesa.

Karlovarský symfonický orchestr | foto: Archiv: KSO Karlovy Vary

Odborová Unie orchestrálních hudebníků (UOH) v Karlovarském symfonickém orchestru (KSO) se proto s žádostí o pomoc, kterou podepsalo padesát symfoniků, obrátila na karlovarské radní a primátora.

Petr Kulhánek a náměstek Jiří Klsák se proto před začátkem středeční zkoušky s orchestrem setkali. Právě Klsák přirovnal nastalou situaci v orchestru ke karlovarské losovačce. 

„Zvláště v situaci, kdy KSO dosahuje stále lepších a lepších kvalit a vydobývá si stále lepší jméno nejen v Evropě, ale i ve světě, mě mrzí, když je vláčeno po bulvárních médiích. Lidé v České republice si bohužel můžou začít Karlovy Vary spojovat nejen s nechvalně známou losovačkou, ale i s tím, co se děje v KSO. To může vytvořit nepříznivý obraz nejen o orchestru, ale i celého města.“

Současný stav postupně graduje od prosince minulého roku, kdy karlovarským radním, oblastnímu inspektorátu práce a dalším institucím začaly přicházet stížnosti, které podle produkční orchestru Vlasty Vodičkové obviňují vedení a některé členy orchestru z šikany, rasové diskriminace a dokonce sexuálního obtěžování. 

Píše je šestičlenná skupinka symfoniků sdružujících se pod Odborovou asociaci divadelníků - druhou odborovou skupinu KSO. V minulém týdnu se stal jejím předsedou dosavadní místopředseda Zdeněk Vikor, bývalý ředitel KSO a zároveň údajně napadený trumpetista z nedávné kauzy s flétnovým futrálem. 

„Většina ze stížností byla poslána na inspektorát práce. Ten je povinný udělat šetření, a tak v současnosti vyslýchá všechny zúčastněné strany. Důvodem je podle nás snaha poškodit současné vedení a způsobit rozvrat orchestru,“ komentovala situaci Vodičková. 

To popírá Daniel Fajkus, místopředseda odborové skupiny kolem Vikora.

„Nejde nám o rozvrat, jde nám o zastání starších členů, kteří jsou už delší dobu poškozováni a napadáni mladšími slovně i písemně. Třeba tím, že byli vyzváni ke skládání přehrávek, aby potvrdili své schopnosti. Já byl do této skupiny taky zařazen. Začal jsem nás proto bránit.“

Jedním z dalších kroků, které odborářská buňka kolem Vikora podnikla, byla dokonce stížnost na dosavadního šéfdirigenta Martina Lebela - adresovaná symfonickému orchestru v Montevideu, kde dirigent také působí.

UOH v čele se svým předsedou Miljo Milevem to označuje jako snahu vytvořit iluzi o KSO jako o organizaci v mravních troskách.

“Je to právě naopak, neznám lepší kolektiv. Odmítáme, že by šlo o boj mladších a starších členů orchestru. Sám patřím k těm, co tu působí už 30 let. Nikdo nebyl jmenovitě k přehrávkám vyzván. I kdyby se tak stalo, je to zcela legitimní postup.“

Oba zástupci Karlových Varů vyjádřili podporu většině orchestru a přislíbili situaci řešit. „Mám za to, že jednáním v podstatě jen jednoho elementu v rámci KSO dochází v současné době k možná nezvratnému poškozování jeho dobrého jména a potažmo i jména města. Padla řada obvinění, která se postupně ukazují jako nepodložená,“ řekl Kulhánek. 

Obavy symfoniků sdružených v UOH se týkají mimo jiné toho, že poškozená pověst KSO může mít především ekonomické dopady, například snížení příspěvku města.

Závěry kontrol, na základě kterých bude magistrát postupovat dále, by měly být známy v polovině května.

Dalším z problémů, se kterým se však bude KSO v blízké budoucnosti potýkat, je rezignace současného ředitele Šimona Kaňky. Jeho vyjádření k záležitosti se však redakci nepodařilo získat.

Autoři:

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz