Rivalové kritizují starostu, že zamíchal složením volebních komisí

  12:01aktualizováno  12:01
O regulérnost voleb ve Františkových Lázních na Chebsku se strachuje jedna z kandidujících stran. Podle jejích členů starosta Ivo Mlátilík při organizování voleb porušuje zákon. Ten to však odmítá.
Starosta a lídr strany Františkovy Lázně - sdružení místních Ivo Mlátilík se od zpřeházení komisařů do jiných volebních okrsků distancoval. Podle něj se to tak zřejmě hodilo pověřené úřednici. (ilustrační snímek)

Starosta a lídr strany Františkovy Lázně - sdružení místních Ivo Mlátilík se od zpřeházení komisařů do jiných volebních okrsků distancoval. Podle něj se to tak zřejmě hodilo pověřené úřednici. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Strana PRO - Poctivě, rozumně, odpovědně - upozornila kontrolní úřady, že starosta Mlátilík svévolně přeřadil navržené členy volebních komisí do okrsků, kde tito lidé nebydlí. Příští víkend si tedy musí odběhnout hlasovat do jiné ze šesti místností ve městě.

Navíc starosta určil minimální počet komisařů - šest, ale pak do komisí nasadil další „své“ lidi, takže jich u stolků bude sedět osm i deset. Nevyužil při tom však náhradníky, které mu sdružení PRO nabízelo.

„Mám pocit, že pan starosta Mlátilík si řeší volby, jak potřebuje. Celou dobu je touží lehce manipulovat. Dvacet pět let po revoluci tu dostává demokracie pěkně za uši a ocitáme se daleko na východě,“ řekl místopředseda strany PRO Jan Kuchař.

Stížnost kvůli diskriminaci zaslal ministerstvu vnitra, krajskému úřadu a na radnici v Chebu. Přeřazeni byli jen komisaři dvou stran - PRO a Alternativa pro Frantovky. Krajský úřad věc řeší a na dotaz MF DNES v předstihu v podstatě potvrdil, že Kuchař má pravdu.

„Starosta nemůže o své vlastní vůli zařadit delegované členy do jiných okrskových komisí, než byli delegováni. Stejně tak nemůže starosta jmenovat další členy okrskové komise, pokud je delegacemi volebních stran již obsazen starostou stanovený minimální počet míst,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Kuchař se obává manipulace s lístky při sčítání

Podle Kuchaře budou muset komisaři navržení jeho stranou buď na čas opustit místnost, aby sami mohli odvolit, nebo se jim tím zamezuje v právu hlasovat. Dominantní převahu komisařů navržených Mlátilíkovou stranou považuje Kuchař za nebezpečnou.

Ivo Mlátilík, bývalý starosta Františkových Lázní

Ivo Mlátilík

„Když osm z deseti lidí v komisi pracuje pro jednu stranu, tak ti zbývající dva je jen těžko uhlídají. Naši komisaři jsou k tomu několikrát proškoleni,“ uvedl Jan Kuchař. Obává se manipulací s lístky při sčítání hlasů. I proto požádal ministerstvo vnitra o nepřetržitý dohled a o souhlas s natáčením sčítání na videokameru. Odpověď zatím nedostal.

Starosta a lídr strany Františkovy Lázně - sdružení místních Ivo Mlátilík se od zpřeházení komisařů do jiných volebních okrsků distancoval. Podle něj se to tak zřejmě hodilo pověřené úřednici.

„Je to absolutní malichernost, kde kdo sedí. Volební místnosti jsou od sebe daleko 300 nebo 400 metrů, takže nechápu, o co tady kráčí,“ pronesl Mlátilík.

Jmenování více komisařů, než původně určil, obhajuje starosta tím, že nikde není dán jejich maximální počet.

„Dvacet let se to tu tak dělá při každých volbách. Když projeví občané zájem pomáhat v komisi, vyhovíme jim. Jde nám o zkvalitnění práce při sčítání, aby bylo hotové včas a správně.“

Obavy z manipulování voleb nejsou podle Mlátilíka vůbec oprávněné. Hlavně kvůli přísným pravidlům a dozoru. „Kdybych chtěl volby zmanipulovat, tak bych ani nevěděl jak,“ prohlásil Mlátilík.

Některé konkurenční strany mu ale nevěří. Podle nich zpřeházení komisařů zařídil on. Sdružení PRO ve stížnosti píše, že úřednice z radnice na schůzce členů okrskových volebních komisí sdělila, že „k tomu dostali papír ze sekretariátu starosty“.

Ivo Mlátilík je starostou už druhé období. Před čtyřmi lety volby nevyhrál, přesto se na radnici vrátil. Na jeho stranu se přidali dva zastupitelé zvolení za ODS, která v tu chvíli ve městě po roce 2010 krátce vládla a držela i křeslo starosty. Občanská demokratická strana potom ve Františkových Lázních zanikla (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Největší projekt v historii Sokolova, staví domov seniorů za 150 milionů

Starostka Sokolova Renata Oulehlová (uprostřed) předala zástupcům dodavatelské...

Společnost, která do ledna 2021 vybuduje v Sokolově nový domov se zvláštním určením pro seniory, dnes převzala...

Kvůli platům už mi není hanba podívat se hráčům do očí, říká šéf orchestru

Ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka

Před téměř čtyřmi lety uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka. Na...

VIDEO: V Doupovských horách se zabydlela už druhá divoká kočka

Odborníci zjistili v Doupovských horách už druhý výskyt kočky divoké.

Další výskyt vzácné kočkovité šelmy zaznamenali odborníci Vojenských lesů a statků ČR v Doupovských horách. Po kocouru...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz