Vlakotramvaj v Karlových Varech není žádné sci-fi, věří tamní politici

  7:01aktualizováno  7:01
Městská hromadná doprava v Karlových Varech možná v dohledné budoucnosti posílí o hybrid mezi vlakem a tramvají. Dopravce by mohl pro další spoje využít stávající železniční tratě, které protínají město.

Takzvaná vlakotramvaj (též žel-tram, v angličtině tram-train) může jezdit i po železničních kolejích. Na snímku souprava podniku Karlsruher Verkehrsverbund na mostě přes Rýn u města Wörth. | foto: KVV

O vlakotramvajích, zajištujících městskou hromadou dopravu na kolejích, se v Karlových Varech mluví s železnou pravidelnosti dlouhá léta.

Naposledy minulý týden na magistrátu v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro plánovací období na léta 2014 až 2020. Předtím to bylo před pěti lety, když se v krajském městě otvírala KV Arena.

Padaly návrhy, že by návštěvníci mohli jezdit na kulturní a sportovní akce vlakotramvajemi po kolejích, které vedou jen několik desítek metrů od arény. Zastávka v její blízkosti byla už před 1. světovou válkou, kdy sem vlaky přivážely lázeňské hosty na dostihové závodiště.

Nastoupit na vlakotramvaj a vystoupit na železniční zastávce v karlovarské čtvrti Doubí by se zamlouvalo mluvčímu magistrátu Janu Kopálovi.

"Mám zubního lékaře ve čtvrti Doubí. Když mne objednal na půl jedenáctou, tak jsem zjistil, že z městského centra v Moskevské ulici můžu jet autobusem a pak v čekárně 25 minut čekat, než přijdu na řadu. Anebo pojedu vlakem, seběhnu z nádraží o tři ulice níže a jsem u zubaře načas. Udělal jsem to druhé," řekl Jan Kopál.

Připomněl úvahy, že by se mohlo jezdit z dolního nádraží právě do Doubí, anebo do Dvorů. Další variantou by byla linka, která by nabrala pasažéry z Bohatic a zavezla je přes novou zastávku na Čerťák a pak dál na horní nádraží.

Přes Karlovy Vary vedou tři železniční trati. Regionální do Mariánských Lázní a také Potůčků. Páteřní trať spojuje krajské město s Chebem a Prahou. Využít tak jde například zastávku ve Staré Roli, Dvorech. Další by mohly vzniknout.

Město si musí vlakotramvaje objednat

Pokud by z evropských fondů přišly peníze na rozvoj městské hromadné dopravy, dají se použít k přizpůsobení tratě a vybudování dalších zastávek.

Regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová podotýká, že pokud by město chtělo vlakotramvaje používat, tak by si je muselo objednat. "Teprve pak se dá mluvit o tom, že by České dráhy eventuálně uvažovaly o nákupu souprav. Všechno je vize, více se k tomu nedá říci."

Náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil nevidí v integrovaném dopravním systému žádné sci-fi. Využití vlakotramvají přirovnává k helikoptéře, o které kdysi psal Jules Verne. A spisovatelova fantazie je nyní skutečností.

"Karlovarský kraj vždy chtěl v územním plánu zachovat takzvanou tuhnickou spojku, která propojuje Dvory s dolním nádražím. Z něj pak trať na Mariánské Lázně. Tento okruh má logiku, aby po něm v budoucnu jezdila tramvaj na železničním podvozku. Není to ale smysluplné teď. Pro Karlovy Vary je mnohem důležitější dobudovat na dolním nádraží dopravní terminál. Tomu by se Vary měly věnovat intenzivně, protože mají za ostatními kraji zpoždění," sdělil náměstek.

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

Mladík chtěl nožem zavraždit matku, zachránilo ji volání o pomoc

Muž chtěl pobodat matku, policie přijela včas

Z pokusu o vraždu obvinili kriminalisté mladého muže, který v Aši na Chebsku nožem zaútočil na svou matku. Ženu...

Ve vedru brázdí ulice kropicí vozy, ve Varech rozstřikují voňavou vodu

Kropicí vůz projíždí v horku Karlovými Vary.

Radnice v Karlovarském kraji se snaží co možná nejvíce ulevit lidem v panujícím tropickém počasí. Nejefektivnějším, a...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL SALES REPRESENTATIVE JUNIOR Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz