Cesta hornických památek Krušných hor do UNESCO se odsouvá o další rok

  17:22aktualizováno  17:22
Na leden 2018 odsouvají odborníci sasko-českou nominaci hornických památek Krušných hor na seznam UNESCO. Do té doby ji chtějí vypilovat k dokonalosti.

Otevření štoly Johannes na Božím Daru. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další důležité jednání za sebou mají lidé, kteří vedou hornické památky z Krušných hor na seznam světového kulturního dědictví. Dohodli se, že s nominací ještě jeden rok počkají. Podle autora nominační dokumentace Michala Urbana byly ve hře dva termíny: leden 2017 a leden 2018.

Fotogalerie

„Diskutovali jsme o tom, jestli je reálné termín 2017 zvládnout. Řídicí skupina dospěla k tomu, že v zájmu kvalitního dopracování nominace bude lepší ještě rok vydržet a předložit takovou, která by měla velkou šanci na zápis na seznam světového dědictví,“ zdůvodnil Urban.

Stáhnout žádost o zápis Hornické kulturní krajiny Krušnohoří na prestižní světový seznam se rozhodli letos v dubnu zástupci saského ministerstva vnitra a českého ministerstva kultury. Odborníci z organizace ICOMOS, což je poradní orgán pro UNESCO, sice řekli, že zdejší hornické památky mají velký potenciál, doporučili ale žádost upravit.

„Během tohoto roku jsme absolvovali řadu jednání se zástupci organizace ICOMOS. Dostali jsme od nich podrobný report, který už i komentoval naše nové zdůvodnění výjimečnosti Krušných hor. Obsahuje v tomto směru pozitivní závěry,“ řekl Michal Urban.

Nominace poputuje v lednu 2018 do Paříže

Doporučení nyní odborníci zpracují a během příštího roku bude nominace připravená tak, aby mohla v lednu 2018 putovat do centrály v Paříži. V uvedeném roce přitom měly hornické památky podle původních představ do UNESCO vstoupit.

Jednu z nich mají na svém území například Abertamy, které před dvěma lety prostřednictvím evropských dotací zpřístupnily středověky důl Mauritius na Hřebečné.

Hornické památky, které by mohly být v UNESCO

Karlovarský kraj nominoval:
památkovou zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památkovou zónu Horní Blatná a Vlčí jámy, Věž smrti ve Vykmanově.

Ústecký kraj nominoval:
Měděnec a k němu náležící vrch Mědník, štolu Marie Pomocné, štolu Země zaslíbená, Krupku a k ní náležící historické centrum, štolu Starý Martin, kaple sv. Wolfganga na Cínovci, starou hornickou stezku z Dolní do Horní Krupky a Rýžoviště

Pamětihodnosti v Sasku:
Do projektu je v Sasku zapojeno celkem čtyřiačtyřicet míst se zhruba pěti stovkami historických objektů. Jde o hornické oblasti Altenberg, Freiberg, Marienberg, Annaberg, Schneeberg, Schwarzenberg a oblasti uranové a uhelné těžby.

„Vím, že posunutí nominace bylo doporučením všech, i německé strany. Samozřejmě by se mi líbilo, pokud by k tomu došlo dřív. Jestli to ale bude ku prospěchu věci, tak odklad schvaluji,“ pronesl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Podle něj by si ještě před pěti lety jen těžko někdo představil, že bude mít Mauritius našlápnuto do UNESCO. „Do nominace je zapojených i spousta měst v Německu, a co jsem si všiml, tak odložení vnímají kladně,“ doplnil starosta Lakatoš.

Několik hornických památek, které by se mohly ocitnout na seznamu UNESCO, se nachází i v Jáchymově. Starostu Bronislava Grulicha posečkání mrzí.

„Když se vše vrátilo poprvé zpět, byla řeč o tom, že potíže jsou spíše na saské straně, z české je to v pořádku. Těžko hodnotit, ale samozřejmě bych byl rád, pokud by všechno dobře dopadlo,“ uvedl Grulich.

Původně se mělo o vstupu hornických památek rozhodnout již letos. Odborníci, kteří se na nominaci podílejí, chtěli stažením zabránit případnému zápornému verdiktu. Ten by šanci na zápis výrazně snížil.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz