Cesta hornických památek Krušných hor do UNESCO se odsouvá o další rok

  17:22aktualizováno  17:22
Na leden 2018 odsouvají odborníci sasko-českou nominaci hornických památek Krušných hor na seznam UNESCO. Do té doby ji chtějí vypilovat k dokonalosti.

Otevření štoly Johannes na Božím Daru. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další důležité jednání za sebou mají lidé, kteří vedou hornické památky z Krušných hor na seznam světového kulturního dědictví. Dohodli se, že s nominací ještě jeden rok počkají. Podle autora nominační dokumentace Michala Urbana byly ve hře dva termíny: leden 2017 a leden 2018.

Fotogalerie

„Diskutovali jsme o tom, jestli je reálné termín 2017 zvládnout. Řídicí skupina dospěla k tomu, že v zájmu kvalitního dopracování nominace bude lepší ještě rok vydržet a předložit takovou, která by měla velkou šanci na zápis na seznam světového dědictví,“ zdůvodnil Urban.

Stáhnout žádost o zápis Hornické kulturní krajiny Krušnohoří na prestižní světový seznam se rozhodli letos v dubnu zástupci saského ministerstva vnitra a českého ministerstva kultury. Odborníci z organizace ICOMOS, což je poradní orgán pro UNESCO, sice řekli, že zdejší hornické památky mají velký potenciál, doporučili ale žádost upravit.

„Během tohoto roku jsme absolvovali řadu jednání se zástupci organizace ICOMOS. Dostali jsme od nich podrobný report, který už i komentoval naše nové zdůvodnění výjimečnosti Krušných hor. Obsahuje v tomto směru pozitivní závěry,“ řekl Michal Urban.

Nominace poputuje v lednu 2018 do Paříže

Doporučení nyní odborníci zpracují a během příštího roku bude nominace připravená tak, aby mohla v lednu 2018 putovat do centrály v Paříži. V uvedeném roce přitom měly hornické památky podle původních představ do UNESCO vstoupit.

Jednu z nich mají na svém území například Abertamy, které před dvěma lety prostřednictvím evropských dotací zpřístupnily středověky důl Mauritius na Hřebečné.

Hornické památky, které by mohly být v UNESCO

Karlovarský kraj nominoval:
památkovou zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památkovou zónu Horní Blatná a Vlčí jámy, Věž smrti ve Vykmanově.

Ústecký kraj nominoval:
Měděnec a k němu náležící vrch Mědník, štolu Marie Pomocné, štolu Země zaslíbená, Krupku a k ní náležící historické centrum, štolu Starý Martin, kaple sv. Wolfganga na Cínovci, starou hornickou stezku z Dolní do Horní Krupky a Rýžoviště

Pamětihodnosti v Sasku:
Do projektu je v Sasku zapojeno celkem čtyřiačtyřicet míst se zhruba pěti stovkami historických objektů. Jde o hornické oblasti Altenberg, Freiberg, Marienberg, Annaberg, Schneeberg, Schwarzenberg a oblasti uranové a uhelné těžby.

„Vím, že posunutí nominace bylo doporučením všech, i německé strany. Samozřejmě by se mi líbilo, pokud by k tomu došlo dřív. Jestli to ale bude ku prospěchu věci, tak odklad schvaluji,“ pronesl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Podle něj by si ještě před pěti lety jen těžko někdo představil, že bude mít Mauritius našlápnuto do UNESCO. „Do nominace je zapojených i spousta měst v Německu, a co jsem si všiml, tak odložení vnímají kladně,“ doplnil starosta Lakatoš.

Několik hornických památek, které by se mohly ocitnout na seznamu UNESCO, se nachází i v Jáchymově. Starostu Bronislava Grulicha posečkání mrzí.

„Když se vše vrátilo poprvé zpět, byla řeč o tom, že potíže jsou spíše na saské straně, z české je to v pořádku. Těžko hodnotit, ale samozřejmě bych byl rád, pokud by všechno dobře dopadlo,“ uvedl Grulich.

Původně se mělo o vstupu hornických památek rozhodnout již letos. Odborníci, kteří se na nominaci podílejí, chtěli stažením zabránit případnému zápornému verdiktu. Ten by šanci na zápis výrazně snížil.

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Lázně budou brázdit nové trolejbusy, bez napájení ujedou i 14 kilometrů

Obnova vozového parku a modernizace trakčního vedení v Mariánských Lázních bude...

V Mariánských Lázních by se koncem příštího roku měly objevit zbrusu nové trolejbusy. Společnost Městská doprava...

Vary hledají místo pro čtvrtou sochu Karla IV. Ve hře je šest lokalit

1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s...

Nejvhodnější místo pro jezdeckou sochu zakladatele krajského města Karla IV. hledají prostřednictvím ankety členové...

Najdete na iDNES.cz