Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedmiletý Nicolas už začal chodit, teď ho ale čeká náročná léčba mozku

  11:01
Když loni začal sedmiletý Nicolas z Chebu po několika náročných ortopedických operacích konečně sám chodit, mysleli si jeho rodiče, že to nejhorší mají za sebou. Že už se jejich syn, který se po těžkém porodu pere s epilepsií, mozkovou obrnou a řadou dalších vážných zdravotních problémů, bude jen smát. Jenže se ukázalo, že trápení pokračuje.
Nicolas Úbl bojuje se zdravotním postižením po těžkém porodu.

Nicolas Úbl bojuje se zdravotním postižením po těžkém porodu. | foto: Ivana Úblová

Nicolasův mozek totiž ničí epileptické výboje. Podle lékařů tak v budoucnu dítěti hrozí ztráta sluchu a dalších poznávacích funkcí, později by se mohla vytratit i řeč. Lékaři pražské dětské neurologie se pokoušejí zvládnout problém za pomoci koktejlu léků. Malého Nicolase tak čeká další výzva.

„Máme za sebou magnetickou rezonanci mozku, sono vnitřních orgánů a spoustu dalších vyšetření. V plánu je, že 10. února začneme s kortikoterapií. Tady ale vstupujeme na tenký led. Podle lékařů je úspěšnost léčby malá a nežádoucí účinky velké,“ poznamenává s povzdechem maminka Nicolase, Ivana Úblová. 

Vypráví, že na problém se přišlo minulý rok, na týdenním diagnostickém pobytu na dětské foniatrii. Tehdy pojali specialisté podezření, že mentální stránka dítěte se nevyvíjí tak, jak by měla. Po konzultaci s dalšími odborníky vyslovili podezření, že za vším stojí spánková noční epilepsie. 

„Poprvé jsme tak podstoupili spánkové EEG, kdy přístroje monitorovaly mozek Nicolase po celou noc. A výsledky nejsou vůbec povzbudivé. Přestože se záchvaty podařilo za pomoci léků zvládnout, výboje v mozku přetrvávají. A to je špatně. Neustále mozek poškozují,“ nastínila Ivana Úblová.

Podle jejích slov lékaři nejprve zkusili změnit léky a posléze i dávkování medikamentů, které Nicolas na epilepsii bere. Bohužel, tyto kroky nepřinesly žádný efekt. 

„Výsledky EEG se nelepší, nepodařilo se to zmírnit. Jedinou možností, jak to zastavit, je podle lékařů kortikoterapie, kdy bude Nicolas dostávat léky přímo do žíly. Ta léčba ale má řadu nežádoucích účinků. Jedním je třeba oslabená imunita. Nicolas proto nesmí rehabilitovat, nesmí se nachladit a nesmí do kolektivu, takže i škola je pro něj zapovězená. Léčba kortikoidy s sebou nese i velký nárůst hmotnosti, což bude znamenat obrovskou zátěž pro několikrát operované nohy. A navíc, její úspěšnost je jen 20 procent. Co bude dál, to nevím,“ líčí se slzami v očích Nicolasova maminka Ivana.

Ta neskrývá obavy z dalšího poškození mozku a navíc se bojí, že kvůli nedostatku pohybu a možnému nárůstu hmotnosti Nicolas skončí opět na vozíčku. Hošík se přitom po několika operacích a sérii rehabilitací definitivně postavil na nohy teprve loni.

První operaci prodělal už krátce po narození

Aby se však zázrak uskutečnil, prožil si Nicolas roky trápení a bolesti. Už krátce po narození absolvoval první operaci. To když se mu po těžkém porodu začal v hlavě hromadit mozkomíšní mok. Lékaři jeho přebytek řešili tak, že jej speciální trubička zašitá pod kůži odvádí do dutiny břišní. 

Jenže pak přišly epileptické záchvaty a chlapec ochrnul na pravou polovinu těla. Následovaly hodiny cvičení, další a další operace. Při jedné z nich se mu lékaři pokoušeli uvolnit křečovitě stažené šlachy na pravé noze, které mu bránily v chůzi.

„Následoval očistec v podobě šestitýdenního klidu, protože celá noha byla v sádře. Jenže Nicolas je hyperaktivní dítě, a tak jsem si v té době sáhla na dno svých sil. Ke všemu se ukázalo, že sádra tlačila na patu, na které mu dokonce kus tkáně vinou otlaku odumřel. Pak následovaly další rehabilitace, po nichž se Nicolas konečně postavil na nohy a po čase dokonce s oporou udělal první krůčky,“ vzpomíná Ivana Úblová.

Jenže pak se mu začaly bortit nožní klenby. Následovala další operace, při které ortoped kritické místo zpevnil šrouby. Teprve po tomto zákroku Nicolas pocítil, jaké to je chodit samostatně a bez opory.

  • Nejčtenější

Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

22. června 2024  9:11

Šedesát procent členů výjezdové jednotky sboru Dobrovolných hasičů ve Žluticích na Karlovarsku...

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

Fronty už od rána. Penny Market v Chodově opět otevřel, původní prodejna shořela

20. června 2024  13:58

Pouhých 19 měsíců od ničivého požáru otevřeli ve čtvrtek v Chodově na Sokolovsku novou prodejnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cizinec po dálnici uháněl až 218 km/h. Chvilková nepozornost, hájil se

20. června 2024  11:32

Rychlostí více než 200 kilometrů za hodinu se v pátek 14. června po dálnici D6 na Chebsku ve svém...

Problémy kraje nelze řešit bez vysoké školy, řekl Pavel v Mariánských Lázních

24. června 2024,  aktualizováno  17:19

Vláda musí vyjádřit vůli zřídit v Karlovarském kraji vysokou školu, bez ní nelze problémy regionu...

Ta bunda je kradená, zaplať! Vyděrač vytáhl z vyděšeného seniora 300 tisíc

24. června 2024  16:25

O téměř 300 tisíc korun postupně přišel senior, který se stal obětí opakovaného vydírání....

Herec Ondřej Vetchý si v Ostrově nasadí Zlatou buřinku za tvorbu pro děti

24. června 2024  13:01

Čert Janek z pohádky S čerty nejsou žerty nebo loupežník Karaba z Tajemství staré bambitky. To jsou...

Pardubické dostihy patřily Faltejskovi, vyhrál jich přes polovinu

24. června 2024  10:21

Když opouštěl žokej Jan Faltejsek na valachovi Korfu dostihovou dráhu a vjížděl do uličky, kde se...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...