Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Karlovarský kraj má nejvíce lidí bez práce, nejhůře je ve Vřesové

  8:45
Téměř každý pátý člověk v produktivním věku ve Vřesové na Sokolovsku je bez práce. I když se malá obec s vysokou mírou nezaměstnanosti potýká dlouhodobě, velkou ranou bylo ukončení provozu tamní paroplynové elektrárny. S osmnáctiprocentní nezaměstnaností obec vévodí tabulkám v rámci Karlovarského kraje, který je na tom v Česku nejhůře.

Vřesová na Sokolovsku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situace je o to horší, že ve Vřesové aktuálně není žádné volné pracovní místo.

„Nálada mezi lidmi je špatná. Je z ní cítit nejistota a nedůvěra. A koronavirus tomu nepřidá,“ popsal situaci ve Vřesové místostarosta obce Milan Kurčík.

Paroplynová elektrárna podle něj dávala  v obci práci řadě lidí. „Tuším, že devíti rodinám. A to se ještě držím hodně při zemi,“ řekl místostarosta.

Všichni se po ukončení činnosti elektrárny ocitli takříkajíc na dlažbě. Sice s odstupným, ale bez práce a vidiny dalšího uplatnění. Pomoc, kterou jim dokáže zprostředkovat radnice, nadějné vyhlídky nenabízí.

„Snažíme se využívat veškeré možné programy Úřadu práce. Ať už jde o Outplacement či program 50+. To je ovšem většinou jen krátkodobá pomoc jednoduchého rázu, jako je úklid obce či péče o zeleň. Lidem to sice pomůže a jsou za to vděční, ale z dlouhodobého hlediska je to špatné. Trvalý pracovní úvazek je těžké nahradit,“ uvedl Kurčík. 

Radnici navíc tato pomoc přináší i výdaje navíc. „I když dostáváme příspěvky od Úřadu práce, nese to výdaje i pro obec. Například na vybavení lidí či na příspěvek na mzdu,“ vysvětlil místostarosta.

Také v nedalekém Chodově se počet nezaměstnaných zvýšil. Podle dat statistiků činil na konci ledna 7,3 procenta. Podle starosty Patrika Pizingera ovšem není vzestup daný pouze ukončením provozu ve Vřesové. „Roli hraje i lázeňství a služby v Karlových Varech,“ naznačil starosta. 

Už v době, kdy Sokolovská uhelná avizovala ukončení provozu paroplynové elektrárny, se v Chodově rozjel projekt, který má zájemcům pomoct při rozjezdu podnikání. Nyní má ovšem vynucenou pauzu.

„Epidemiologická situace nám nedovoluje pořádat akce tváří v tvář. Aktivní kroky se tak dělají jen těžko. S Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje jsme se proto domluvili na tom, že počkáme, až se situace zlepší. Jakmile nám to podmínky dovolí, znovu na to vlítneme,“ přislíbil chodovský starosta.

Nezaměstnanost

v Karlovarském kraji

  • Počet uchazečů o zaměstnání byl na konci ledna v kraji 11 538.
  • Meziročně to znamená nárůst o 82 procent.
  • Nejvyšší nezaměstnanost, 18 procent, je ve Vřesové.

Karlovarský kraj je jedním z regionů, kde Úřad práce rozjel zmiňovaný projekt Outplacement ve velkém. Většina lidí, kteří se do něj zatím přihlásili, jsou právě bývalí zaměstnanci Sokolovské uhelné.

„Sokolovská uhelná patří mezi zaměstnavatele, kteří procházejí strukturálními a organizačními změnami, a bohužel své zaměstnance z důvodu nadbytečnosti uvolňuje. Aktivní spoluprací s Úřadem práce se jim povedlo formou konzultací přímo na našich pracovištích předat informace o projektu,“ konstatovala Pavlína Havlanová z personální sekce Sokolovské uhelné.

Projekt se také zaměřuje na nové potenciální zaměstnavatele, kteří přijmou propouštěné pracovníky. Mohou získat příspěvky na jejich mzdy v rámci vytvořených pracovních míst. Ty činí maximálně 15 tisíc korun měsíčně po dobu až devíti měsíců. A v případě potřeby mohou prostřednictvím projektu tyto zaměstnance i dále vzdělávat.

Úřad práce v Karlovarském kraji evidoval na konci ledna 2021 celkem 11 538 uchazečů o zaměstnání. „Počet uchazečů se tak meziměsíčně zvýšil o 6,9 procenta a meziročně dokonce o 82,0 procent,“ konstatovala Jana Špačková z karlovarského pracoviště Českého statistického úřadu.

Míra nezaměstnanosti tak v regionu na konci ledna dosáhla 5,85 procenta, což pasuje kraj na nejhorší místo v celorepublikových tabulkách. Průměrná nezaměstnanost v České republice je 4,27 procenta.

Z jednotlivých okresů Karlovarského kraje vykazoval v lednu 2021 největší nezaměstnanost okres Sokolov, nejmenší naopak Cheb. I ten si však meziročně výrazně pohoršil. „Oproti lednu 2020, kdy byl mezi všemi okresy v České republice na 15. příčce, doznal rekordní pokles o 39 příček,“ dodala Jana Špačková.

  • Nejčtenější

Z brutálního útoku si napadený záchranář nic nepamatuje, omluvu nepřijal

Brutální napadení šéfa sokolovské záchranné služby začal projednávat sokolovský soud. Dva muži jsou obviněni z těžkého...

U karlovarského Thermalu budou dva bazény, jeden naplní jen termální voda

První návštěvníky přivítá po rekonstrukci karlovarský hotel Thermal v červnu. Na začátku léta začnou veřejnosti sloužit...

Mladíka viněného ze znásilnění tříleté neteře soud zprostil obžaloby

Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby mladíka z Karlovarska, který čelí obvinění ze znásilnění tříleté neteře. Podle...

Na střechu zámku chybí peníze. Stát mě hodil přes palubu, říká zachránce

Nedostatek peněz komplikuje záchranu zámečku v Kopaninách, historického sídla, které se jako jedno z mála na Ašsku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsme ruská gubernie, zaznělo před konzulátem ve Varech. A hořely svíčky

„Na procházku, na procházku? „Jo, jo. Vždyť je tak krásně.“ Tak se v podvečer zdravili lidé před ruským konzulátem v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Auta se při předjíždění střetla bokem, jedno spadlo do třímetrového koryta

S autem v potoce skončila ve středu odpoledne řidička nedaleko Horního Slavkova na Sokolovsku. Srazila se totiž s...

Bazén musí mít víc atrakcí, aby byl konkurenceschopný, radí odborníci Chebu

Celkem osm plaveckých drah, venkovní koupaliště, ale rovněž širší spektrum atrakcí i řadu různých saun by měl podle...

Odběrové místo na letišti ve Varech bude testovat i zájemce o hromadné akce

Další drive-in odběrové místo na testování onemocnění covid-19 se otevřelo v areálu krajského Letiště Karlovy Vary....

V Libé se rozpadlo zastupitelstvo, obec řídí jen trojice náhradníků

V Libé na Chebsku se rozpadlo zastupitelstvo. Odstoupilo všech devět zastupitelů ze dvou uskupení. V současné době tak...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...