VIDEO: Ve středověkém dole Jeroným spí netopýři celé měsíce

  11:03aktualizováno  11:03
Zima, vlhko, tma. Pod nohama křupe ledová krusta, která se ve větší hloubce pod povrchem vlivem vyšší teploty mění v mazlavé bláto. Temnotu občas prořízne kužel světla. Tak to vypadalo ve středověkém důlním díle Jeroným v Rovné na Sokolovsku, kam se přírodovědci vypravili počítat zimující netopýry.

Podle prvních výsledků sčítání se zdá, že tu letos bude přibližně stejně zvířat jako vloni. „Rekord jsme měli v roce 2017, kdy jsme v obou částech dolu Jeroným napočítali 347 netopýrů. Našli jsme i poměrně vzácného netopýra brvitého,“ uvedl Přemysl Tájek ze správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Fotogalerie

Podle jeho slov se ve středověkém dole vyskytuje nejčastěji netopýr řasnatý, vodní, velký a ušatý. Loni se ale objevil i Brandtův a velkouchý. Celkem přírodovědci napočítali při letním i zimním mapování, že v kraji žije deset netopýřích druhů. Zavěšeni hlavou dolů přečkávají ve stavu hibernace hubené měsíce, kdy by venku nenašli hmyz, kterým se živí. Někteří z nich na sobě nesou kroužek. Odborníci díky tomu mohou zjistit, kde a kdy jedinec ozdobu získal. A třeba i to, z jaké pochází kolonie.

V tichu a stálé teplotě důlního díla dokážou vzácní okřídlení savci během zimování až stonásobně snížit tep srdce. Šetří tak energii, potřebnou k přežití. A každé vyrušení je pro ně pohromou. Proto do Jeronýma lidé od poloviny října do konce dubna nesmějí.

I sami přírodovědci se snaží vytyčenou trasou postupovat s maximální opatrností. V netopýří ložnici se pohybují tiše, svítí co nejméně a zavěšené spáče prohlížejí se zatajeným dechem. Teplý vzduch by mohl vzácným živočichům narušit spánek a pokud by tepla bylo víc, tak je i předčasně probudit.

Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund, který se společně s vědci ze správy CHKO Slavkovský les do dolu Jeroným za netopýry vydal, potvrdil, že právě kvůli ochraně spících netopýrů je v zimě středověké důlní dílo pro návštěvníky nepřístupné.

„V tomto čase musí člověk netopýrům ustoupit. Lidé si to mohou vynahradit při Noci netopýrů, která se tady na Jeronýmu uskuteční na přelomu srpna a září. To si při kroužkování budou moci tyto noční lovce a brilantní letce zblízka prohlédnout a možná se jich i dotknout,“ dodal Rund.

Sčítání zimujících netopýrů se v kraji koná pravidelně a stalo se tak už tradicí. Konkrétně na Jeroným se odborníci vydávají sčítat okřídlené spáče od roku 1994. Vedle toho hledají spící netopýry i na řadě dalších známých zimovištích, na půdách či ve sklepích. Podle Tájka je takových míst v kraji ke třem stovkám. Jeroným ale patří k nejvýznamnějším.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Vystopovat živého vlka není vůbec snadné, říká koordinátorka hlídek

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka krušnohorských Vlčích hlídek, se svým psem...

Vlci se vracejí do Krušných hor. V současné době jich zde podle Štěpánky Kadlecové, koordinátorky místních Vlčích...

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Najdete na iDNES.cz