Karlovarská nemocnice má špičkový tomograf, lépe odhalí potíže pacientů

  11:32aktualizováno  11:32
Vysoká přesnost zobrazení a z toho vyplývající kvalitnější ošetření. To je hlavní výhoda přístrojového vybavení, které v pondělí 10. prosince nasadí do provozu Karlovarská krajská nemocnice na oddělení nukleární medicíny.

Nový špičkový výpočetní tomograf (SPECT/CT) bude sloužit především pacientům s kardiologickými a onkologickými onemocněními.

„Je několik typů vyšetření, ke kterým bude nové SPECT/CT sloužit. Největší objem z nich ale tvoří vyšetření kardiologických a onkologických pacientů,“ vysvětlil Jan Valeš, primář oddělení nukleární medicíny karlovarské nemocnice.

U kardiologické části jde podle něj o zjištění funkční významnosti zúžení věnčitých tepen.

„Na základě toho se rozhoduje, zda se bude onemocnění řešit intervenčně, nebo ne. U onkologických vyšetření pak jde hlavně o posouzení přítomnosti a případného rozsahu metastatického postižení kostí. A i v tomto případě se na základě výsledku vyšetření rozhoduje o další léčbě,“ dodal.

Samotný přístroj spojuje dvě odlišné technologie výpočetní tomografie. Každá z nich funguje trochu jinak. První, která je známá jako CT, je radiologická metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje zobrazení vnitřních tkání a orgánů.

Druhá technologie se označuje jako SPECT a nahrazuje rentgenové záření aplikací radiofarmaka. Při ní je do pacienta vpraven roztok obsahující radioaktivní látku. Tomograf následně zachytává fotony záření a na základě jejich zpracování umožňuje rekonstrukci řezů tkání v různých rovinách včetně 3D zobrazení.

Nukleární část nového přístroje je v zásadě stejná a má podobné obrázky jako dosavadní gamakamera, nicméně v mírně lepší kvalitě.

„Pro nás je nejdůležitější nadstavba CT a fúze obrazu, což vede k výrazně lepšímu prostorovému zobrazení nálezu,“ zdůraznil primář Valeš.

Nový přístroj stojí přes 22 milionů korun. Nemocnice na něj ale získala významnou finanční dotaci.

„Naštěstí nebude vše hrazeno pouze z rozpočtu nemocnice. Podařilo se nám totiž uspět s žádostí o dotační prostředky z fondů EU,“ vysvětlil David Bracháček, člen představenstva KKN a.s.

„Z Integrovaného regionálního operačního programu tak bude uhrazena kompletní pořizovací cena přístroje, což je více než šestnáct milionů korun. Pozáruční servis na pět let v ceně více než šesti milionů korun pak uhradí ze svého rozpočtu nemocnice,” upřesnil Bracháček.

Karlovarské oddělení nukleární medicíny ošetří ročně zhruba 4500 pacientů, převážně kardiaků a onkologicky nemocných. Je jediným pracovištěm svého druhu v celém kraji.

Podle Bracháčka přitom zakoupené SPECT/CT není zdaleka jediným špičkovým přístrojem, který bude nově sloužit pacientům. Karlovarská krajská nemocnice se totiž uchází i o další dotační prostředky a v nákupech nového přístrojového vybavení chce pokračovat i v nadcházejícím roce.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Další z rubriky

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius, kterou končí štola Kryštof.

Padla poslední, ale velmi podstatná překážka bránící krušnohorským hornickým památkám v zápisu do UNESCO. Ministerstvo...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL SALES REPRESENTATIVE JUNIOR Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz