Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

  8:39aktualizováno  8:39
Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za které jedná společnost Energie – stavební a báňská, zaslalo kraji dopis, v němž tvrdí, že nemá z jeho strany dostatečnou součinnost. Chce práci ukončit a odstoupit od smlouvy o dílo.

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

To ale kraj důrazně odmítá a považuje takový krok za neseriózní a odporující skutečnému průběhu stavby. Naopak míní, že smlouvu porušil dodavatel tím, že sjednanou práci nedokončil v termínu.

Karlovarský kraj už vyzval oba společníky firmy EBS-VCES Nemocnice Cheb, aby neprodleně začali pracovat na dokončení nového pavilonu a spojovací části s pavilonem B, a to včetně odstranění vad a nedodělků. Termínem je konec července. V opačném případě se schyluje k bitvě právníků.

Kraj nevylučuje ani možnost, že skutečně dojde k ukončení smlouvy a bude nutné urychleně vybrat nového zhotovitele. Stanovisko sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb se MF DNES nepodařilo získat.

„Pokud se nedomluvíme, jsme připraveni vyvodit z toho veškeré právní důsledky a učinit potřebné kroky, které již v současné době konzultujeme s externími právními zástupci,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje pro oblast investic a správy majetku Dalibor Blažek.

Podle jeho slov se zhotovitelská firma dostala do značného prodlení, které se takto snaží obhájit a vysvětlit i vady a nedodělky. „A také docílit výrazné změny cenových podmínek, na základě kterých byla v roce 2016 jako vítězný uchazeč pro tuto veřejnou zakázku vybrána,“ konstatoval Blažek. 

Odstoupení od smlouvy je krajní možnost

Sám věří, že zhotovitel si dopady vyplývající z porušení smlouvy uvědomí, své stanovisko přehodnotí a dostojí svým závazkům, které na sebe převzal. 

„Jistotu ale nemáme. Jako krajní možnost vidím odstoupení od smlouvy ve vztahu k dosud nedokončené části nemocnice. Nejprve ale musíme analyzovat toto řešení mimo jiné i s ohledem na případný urychlený výběr nového zhotovitele stavby,“ dodal Blažek.

Ujistil, že kraj podnikne veškeré kroky, aby dostavba nemocnice skončila v co možná nejkratší době.

O problémech s dostavbou nemocnice se mluvilo také na zastupitelstvu města Chebu. Zastupitelé se totiž před začátkem stavby zavázali, že Karlovarskému kraji poskytnou příspěvek na stavbu nového pavilonu a modernizaci nemocnice ve výši 40 milionů korun. V souladu se smlouvou nyní uvolnili další částku ve výši přibližně 17 milionů.

Nemocnice v Chebu začala sloužit v roce 1910. Vyrostla na prostranství za zemskými kasárnami. Zatím poslední rekonstrukce poloviny hlavního pavilonu B se uskutečnila v roce 2012. Úpravy poloviny zastaralé budovy a její nové vybavení přišlo celkem na zhruba 130 milionů korun.

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Triatlonisté vyženou auta z ulic Varů, nepojedou také některé autobusy

City triathlon Karlovy Vary 2007, Mistrovství ČR v olympijském triatlonu.

S celou řadou uzavírek musejí počítat motoristé, kteří se o víkendu vydají do Karlových Varů. Kvůli letošnímu City...

Vary hledají místo pro čtvrtou sochu Karla IV. Ve hře je šest lokalit

1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s...

Nejvhodnější místo pro jezdeckou sochu zakladatele krajského města Karla IV. hledají prostřednictvím ankety členové...

Najdete na iDNES.cz