Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

  8:39aktualizováno  8:39
Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za které jedná společnost Energie – stavební a báňská, zaslalo kraji dopis, v němž tvrdí, že nemá z jeho strany dostatečnou součinnost. Chce práci ukončit a odstoupit od smlouvy o dílo.

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

To ale kraj důrazně odmítá a považuje takový krok za neseriózní a odporující skutečnému průběhu stavby. Naopak míní, že smlouvu porušil dodavatel tím, že sjednanou práci nedokončil v termínu.

Karlovarský kraj už vyzval oba společníky firmy EBS-VCES Nemocnice Cheb, aby neprodleně začali pracovat na dokončení nového pavilonu a spojovací části s pavilonem B, a to včetně odstranění vad a nedodělků. Termínem je konec července. V opačném případě se schyluje k bitvě právníků.

Kraj nevylučuje ani možnost, že skutečně dojde k ukončení smlouvy a bude nutné urychleně vybrat nového zhotovitele. Stanovisko sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb se MF DNES nepodařilo získat.

„Pokud se nedomluvíme, jsme připraveni vyvodit z toho veškeré právní důsledky a učinit potřebné kroky, které již v současné době konzultujeme s externími právními zástupci,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje pro oblast investic a správy majetku Dalibor Blažek.

Podle jeho slov se zhotovitelská firma dostala do značného prodlení, které se takto snaží obhájit a vysvětlit i vady a nedodělky. „A také docílit výrazné změny cenových podmínek, na základě kterých byla v roce 2016 jako vítězný uchazeč pro tuto veřejnou zakázku vybrána,“ konstatoval Blažek. 

Odstoupení od smlouvy je krajní možnost

Sám věří, že zhotovitel si dopady vyplývající z porušení smlouvy uvědomí, své stanovisko přehodnotí a dostojí svým závazkům, které na sebe převzal. 

„Jistotu ale nemáme. Jako krajní možnost vidím odstoupení od smlouvy ve vztahu k dosud nedokončené části nemocnice. Nejprve ale musíme analyzovat toto řešení mimo jiné i s ohledem na případný urychlený výběr nového zhotovitele stavby,“ dodal Blažek.

Ujistil, že kraj podnikne veškeré kroky, aby dostavba nemocnice skončila v co možná nejkratší době.

O problémech s dostavbou nemocnice se mluvilo také na zastupitelstvu města Chebu. Zastupitelé se totiž před začátkem stavby zavázali, že Karlovarskému kraji poskytnou příspěvek na stavbu nového pavilonu a modernizaci nemocnice ve výši 40 milionů korun. V souladu se smlouvou nyní uvolnili další částku ve výši přibližně 17 milionů.

Nemocnice v Chebu začala sloužit v roce 1910. Vyrostla na prostranství za zemskými kasárnami. Zatím poslední rekonstrukce poloviny hlavního pavilonu B se uskutečnila v roce 2012. Úpravy poloviny zastaralé budovy a její nové vybavení přišlo celkem na zhruba 130 milionů korun.

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

I letní brigáda může rozhodnout, že sestra po studiu v nemocnici zůstane

Nové oddělení šestinedělí v sokolovské nemocnici.

Nemocnice v Ostrově a Sokolově mají výborné zkušenosti s odbornými praxemi studentů zdravotnických škol. Nejenže...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Triatlonisté vyženou auta z ulic Varů, nepojedou také některé autobusy

City triathlon Karlovy Vary 2007, Mistrovství ČR v olympijském triatlonu.

S celou řadou uzavírek musejí počítat motoristé, kteří se o víkendu vydají do Karlových Varů. Kvůli letošnímu City...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz