Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nebezpečím na silnici může být i řidič, který si vzal prášek na bolest

  • 2
Policisté odhalují stále více řidičů pod vlivem omamných látek. Kromě drog na silnicích v Karlovarském kraji zabíjejí i obyčejné prášky na bolení hlavy. Přibývá i řidičů, kteří usednou za volant opilí.

V regionu narůstá počet řidičů s rozšířenými zorničkami, kteří jsou nápadně zrychlení anebo zpomalení. Když při silniční kontrole neukáže tester alkohol v dechu, dopravní policisté mají ihned jasno. Jsou pod vlivem drog.

Nebezpečné léky

Mezi léky, které ovlivňují řízení, patří léky na nespavost, úzkosti, tlumení bolesti, kašle či léky proti alergiím.

Mezi ně patří například Zolpinox, Hypnogen, Diazepam, Oxazepam nebo Dithiaden.

Zatím poslední takovýto případ zjistili policisté z obvodního oddělení v Karlových Varech Rybářích v neděli 1. března. V dopoledních hodinách zastavili jednatřicetiletého řidiče osobní vozidla. Součástí kontroly byl test na detekci drog. Výsledek byl pozitivní na látku amfetamin.

„Za rok 2013 máme v krajských statistikách o přestupcích zhruba 28 případů užití toxických látek, loni to bylo o sto případů více,“ řekla krajská tisková mluvčí Zuzana Týřová. Dodala, že nejčastějšími naměřenými látkami jsou THC a metamfetamin.

V roce 2013 havarovalo v Karlovarském kraji 10 zdrogovaných řidičů, loni jich bylo 6. Počet nehod zaviněných narkomany kolísá. Logické vysvětlení pro to neexistuje.

Z policejní statistiky také vyplývá, že policisté loni řešili více přestupků, které se týkaly alkoholu. Meziroční nárůst je necelých dvacet případů. Loni jich bylo kolem čtyř stovek. Rok předtím se řidiči dopustili 380 přestupků. Jsou mezi nimi staré „známé firmy“. Jak totiž mluvčí Týřová říká, uživatele drog znají.

Více je i trestných činů ohrožení pod vlivem návykových látek. Poměr je 457 roce 2013 ke 479 trestným činům v roce 2014.

Výstražné trojúhelníčky z obalů zmizely

Do skupiny lidí, kteří jsou přistižení při řízení pod vlivem návykových látek, patří i uživatelé léků. Nebezpečné nejsou jen léky tlumivé, ale i takzvaně excitační. Sem patří i řada přípravků, jimiž lidé léčí běžné nachlazení. Některé obsahují pseudoefedrin, který způsobuje „přestřelené“ reakce a mnohdy až nezdravé sebevědomí.

„Srovnal bych to s tím, když má člověk lehkou hladinu alkoholu. V počáteční fázi se cítíte výborně, vše jde samo a všechno se daří. Ztrácíte pud sebezáchovy a reagujete zbytečně razantně,“ sdělil Aleš Krebs, mluvčí České lékárnické komory.

Léky, které se nemají užívat před řízením, mívaly kdysi na krabičkách výstražné červené trojúhelníčky s vykřičníkem uprostřed. To však už dnes neplatí.

Farmaceutické firmy musí uvádět údaje pouze v příbalovém letáku, který je napsán drobným písmem, a ne každý si ho všimne. Pro toho, kdo pod vlivem léku způsobil nehodu, přitom platí stejný postih jako pro řidiče opilého nebo pod vlivem drog.

„U řidičů v kraji se drogy objevují více,“ potvrzuje Václav Brož z karlovarské pobočky Besip.

Lidé jsou stále vynalézavější, a tak se policisté vybavili drogovými testery. Na léky taková technika zatím není, proto se přítomnost léků, zakázaných při řízením, objeví až při krevní zkoušce,“ uvedl.

Potvrdil, že trojúhelníčky z krabiček léků zmizely, takže už varování nikoho nepraští do očí. Informace jsou ale na příbalovém letáku a na nebezpečí by měl upozornil lékař, který medikamenty předepisuje. Že je řidič použil, se často zjistí při vyšetřování, proč vlastně k havárii došlo.

Pozor na obyčejné oční kapky

Skupin léků, kterých se zákaz řízení týká, je však podle mluvčího České lékárnické komory celá řada. Z běžně užívaných sem můžeme zařadit třeba oční kapky, které nějakou dobu po aplikaci ovlivňují zrakové vnímání.

Potíže mohou motoristům způsobovat třeba i léky na tlak, které zvlášť v počátcích léčby způsobují závratě a motání hlavy. A pozor je třeba si dát hlavně na léky na spaní.

„Lidé si neuvědomují, že když si vezmou lék na spaní, pospí si šest hodin a poté sednou za volant, stále budou pod vlivem těch léků,“ upozorňuje Krebs. Mezi rizikové se počítají i některé léky na depresi, uklidnění, bolest nebo alergie.

,