Cheb zkusí zvrátit krizi ve školství, kantorům nabídne městské byty

  8:45aktualizováno  8:45
Chebu hrozí do pěti let kritický nedostatek učitelů. Upozornila na to zpráva tamní školské komise. Radnice teď hledá cesty, jak nové kantory do města přilákat. Problém se bude v budoucnu týkat celého kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Odborníci konstatují, že už v současnosti pracuje na chebských školách 18 učitelů – důchodců. V průběhu následujících čtyř let se do důchodového věku dostane dalších sedmnáct kantorů. Nové posily však nepřicházejí.

„To je ohromné množství kvalifikovaných pedagogů. Kdybychom to sečetli, je to jedna středně velká škola. Namátkou vezmu třeba 1. ZŠ, kde se jedná o sedm pedagogů,“ konstatoval chebský starosta Zdeněk Hrkal. Město může podle jeho slov školám pomoci tím, že učitelům, stejně jako zdravotníkům, nabídne přednostně byt.

„Nájemné je v městských bytech levnější, než v soukromí. Navíc si myslíme, že je to lepší benefit než třeba padesátitisícový náborový příspěvek, což je pouze jednorázová částka,“ doplnil Hrkal.

Co se týče mezd, město podle něj nemá příliš možností, jak v této oblasti učitelům pomoci. „Mzdy učitelům vyplácí stát. Je proto obtížné dotovat výplaty z městského rozpočtu. I když vím, že řada obcí kolem Prahy to dělá, když si chce učitele udržet. Výhledově o tom zřejmě budeme muset také začít uvažovat,“ uvedl Hrkal.

Sokolovští budou přesvědčovat studenty vysokých škol

Podobná situace panuje v Sokolově. „U nás to není až tak alarmující. Nezastírám, že i tady učí lidé v důchodovém věku a my jsme za to vděční. Určitě to budeme sledovat, nechtěl bych, aby nás to zaskočilo. A pokud by se nedostatek učitelů prohloubil, samozřejmě budeme uvažovat i o náborovém příspěvku. Jsme také rozhodnuti vyjet přímo na pedagogické vysoké školy a přesvědčovat budoucí učitele, aby nastoupili u nás,“ uvedl sokolovský starosta Jan Picka, který si myslí, že to, co by mohlo učitele přilákat, je i moderní prostředí.

„Město za poslední čtyři roky investovalo do svých škol a školek přes 70 milionů korun. Také už dlouhodobě upřednostňujeme žadatele o byt z řad učitelů, vojáků, policistů a zdravotníků,“ doplnil Picka.

Učitelé některých aprobací jsou nedostatkovým zbožím i v Karlových Varech. Zatím se ale nestalo, že by některá škola nedokázala postavit potřebný učitelský tým.

„Víme od našich ředitelů, že získat učitele některých aprobací je problémovější, nejsou to ale problémy neřešitelné. Nicméně sami ředitelé připouštějí, že jejich sbory mají věkovou strukturu, která předpokládá za zhruba pět až deset let potřebu obměnit jejich významnou část,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Jak uvedl, co se týče náborových nebo stabilizačních pobídek pro učitele, ty zatím město řešit nemusí. „Určité možnosti mají někteří ředitelé v rámci svých pravomocí, například služební byty při škole a podobně. Pokud by problém vznikl, samozřejmě by město jako zřizovatel škol další cesty hledalo,“ dodal.

Jenže podle krajského radního pro oblast školství Jaroslava Bradáče se doba krize nezadržitelně blíží. Už ve školním roce 2023–24 bude podle něj v kraji chybět na základních a středních školách více než tisícovka učitelů.

„Byty? Ano, to je to základní, co jim můžeme nabídnout. Ale jen to nestačí. Jedna z možností je i náborový příspěvek. To může hrát roli a má to smysl, ale není to samospasitelné,“ konstatoval Bradáč.

Podle něj by se s budoucími adepty na učitele mělo pracovat už od střední školy.

„Obec by si měla vytipovat někoho, kdo chce studovat tento obor, podpořit jej a nějakým způsobem jej k městu připoutat. Chce to systematickou práci. Dnes se jen čeká, kdo přijde,“ dodal Bradáč. Kraj v současné době učitelům náborové příspěvky nevyplácí. Finančně ale podporuje ty pedagogy, kteří se rozhodli doplnit si vzdělání při práci.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

Nový plán na opravu Vřídla se obejde bez stěhování, tvrdí ve Varech

Nejteplejší karlovarský pramen Vřídlo opět tryská na novém místě před kolonádou.

Zcela nový pohled na opravu Vřídelní kolonády zaujalo nové vedení karlovarské radnice. Ruší zakázky na stěhování...

Najdete na iDNES.cz