Dokumentaristé natáčejí seriál Krušnohorské horory. Shánějí kompars

  16:35aktualizováno  16:35
Tajemné příběhy Krušných hor nazvané Krušnohorské horory dokončují dokumentaristé v Karlovarském a Ústeckém kraji. Patnáctidílný seriál vzniká ve spolupráci s krušnohorskou destinační agenturou jako podpora geocachingu, aby mohly rodiny s dětmi objevovat nepříliš známá místa hor.

Lom - Kravatova jeskyně. V dobách třicetileté války žilo v českých zemích mnoho cizích vojáků. Jak si s nimi poradil statečný sedlák Kravat, který se nechtěl smířit s tím, že je musel živit? | foto: Petr Mikšíček

V současné době shánějí dokumentaristé zájemce, kteří by se chtěli podílet na natáčení davové scény týkající se odsunu.

„Nyní budeme točit poslední tři díly, přičemž jeden z nich je v Königsmühle. Chceme tuto lokalitu představit a budeme vycházet z reálných vzpomínek paní Rosemarie Ernst, která se tam narodila a napsala o tom knížku. Budeme točit tři segmenty z jejího života a součástí toho bude i odsun,“ řekl dokumentarista Petr Mikšíček.

Fotogalerie

Kdo by chtěl s příběhem pomoci, najde filmaře v pondělí přímo v zaniklé osadě. Natáčet chtějí od 18 hodin až do tmy, a to za každého počasí. Podmínkou je, aby měli herci dobové oblečení ze 40. let a s sebou batohy, kufry či žebřiňáky.

Vítáni jsou prarodiče, rodiče i děti, celkem by dokumentaristé potřebovali 53 lidí, nejlépe místních obyvatel, a zhruba pět členů ozbrojených revolučních gard. Slibují přitom, že k žádnému násilí ani bojům nedojde, naopak komparsistům nabídnou občerstvení.

Petr Mikšíček seriál vytváří společně se studenty dokumentaristiky České zemědělské univerzity v Praze a společně se shodli, že všechny díly budou tajemné až morbidní. Deset jich bude z Ústeckého, pět z Karlovarského kraje.

„Pracují na tom čtyři různí režiséři, takže díly nejsou stejné, ale je na nich znát různý rukopis a každý to vidí jinak. Někdo až jako grotesku, někdo jako horor,“ popsal Petr Mikšíček.

Tvůrci si přitom nechtěli jednotlivé příběhy vymýšlet a vždy hledali ty, které jsou s konkrétními místy spojené. Od středověkých legend se tak dostali do současnosti. Zrekonstruovali totiž příběh turisty, který loni na podzim spadl v Krušných horách ze skály a hledali jej osm dní.

„To je poslední příběh, který má lidem připomenout, že by neměli nebezpečí v Krušných horách podceňovat,“ podotkl dokumentarista.

Všechny síly spojuje krušnohorská patronka Marzebilla

Kromě toho se s kolegy pustili také do příběhu sedláka Kravaty z dob třicetileté války, pověsti o šlechtičně z Červeného hrádku, Měděné panny z Měděnce či mordu popsaného v kronice, který se stal mezi Vysokou Pecí a Přebuzí.

Jednotlivé díly mají jedno společné - osobu Marzebilly, patronky Krušných hor, která příběhy vypráví. „Aby ale nebyla pouze vypravěčkou, poslední dva díly jsou věnované právě jí,“ prozradil Petr Mikšíček.

Celý seriál je nízkorozpočtový a dokumentaristé točí na dostupnou techniku. Pomohl jim s tím také Karlovarský kraj, Boží Dar, Horní Blatná, Ostrov a Nadace St. Joachima. Seriál bude k vidění na internetu a už nyní se mohou zájemci podívat na jeden díl, a to Kravatovu jeskyni.

„Celý seriál vymyslela ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková a my uvažujeme nad tím, že bychom vydali souhrnné DVD,“ uvedl Petr Mikšíček. Krušnohorské horory budou dotočené v létě a k vidění budou třeba i na tradičním landartovém setkání právě v Königsmühle.

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Největší projekt v historii Sokolova, staví domov seniorů za 150 milionů

Starostka Sokolova Renata Oulehlová (uprostřed) předala zástupcům dodavatelské...

Společnost, která do ledna 2021 vybuduje v Sokolově nový domov se zvláštním určením pro seniory, dnes převzala...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz