Nárok Zádamských na odškodnění 43 milionů musí znovu projednat soud

  13:24aktualizováno  13:24
Dvanáctičlenná skupina mužů označovaná jako Zádamského gang má naději dosáhnout původně požadovaného celkového odškodnění 43 milionů korun za trestní stíhání a vazbu. Odvolací senát pražského městského soudu totiž ve čtvrtek zrušil rozsudek obvodního soudu, který mužům přiznal odškodné 4,3 milionu korun.

Podnikatel Milan Zádamský. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Senát pražského městského soudu konstatoval, že původní projednání věci prý poznamenaly procesní vady, které mohly verdikt ovlivnit.

Žalobu, kterou se dvanáctičlenná skupina domáhá celkem 43 milionů, tak bude muset znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 2. Skupinu z Karlovarska justice v minulosti zprostila obžaloby ze zločinného spolčení či vydírání.

Odškodnění za nemajetkovou újmu se muži původně snažili domoci na ministerstvu spravedlnosti, avšak marně. Podali proto žalobu. Úřad konstatoval, že jejich žádost byla předčasná, protože v době jejího posuzování ještě nebylo rozhodnuto o dovolání nejvyššího státního zástupce v celé kauze.

Nejvyšší soud však dovolání následně zamítl, a tak se ministerstvo v průběhu řízení o odškodnění u obvodního soudu rozhodlo mužům kolem Zádamského vyplatit celkem 2,57 milionu korun.

Minulý rok v červenci však soud dospěl k závěru, že žalobci si k uvedené částce zaslouží ještě další čtyři miliony. Žalovanému ministerstvu navíc nařídil uhradit žalobcům náklady soudního řízení ve výši 194 tisíc korun. Proti rozsudku se odvolali všichni zúčastnění.

Ke čtvrtečnímu řízení dorazil pouze Filip Princ, právník Zádamského a ostatních členů skupiny. Ministerstvo spravedlnosti zastupující ve sporu Českou republiku se senátu předem omluvilo a k projednávání sporu o 43 milionů nikoho nevyslalo.

Soud nakonec nevyhověl odvolání ani jedné ze stran a věc vrátil soudu nižšího stupně. Zkritizoval mimo jiné to, že žaloba je příliš neurčitá a obvodní soud nevyzval žalobce, aby ji konkretizoval. Senátu se nelíbilo ani to, že verdikt je příliš paušální a nerozebírá zvlášť nároky každého z dvanácti žalobců.

Od státu požadují také náhrady škody 80 milionů

Muži původně čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování "ochrany" a v případě neuposlechnutí jim ničili provozovny, napadali hosty, hrozili likvidací rodin vydíraných.

Podle žalobců také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy však nakonec konstatovaly, že tuto trestnou činnost mužům nelze prokázat.

Zádamský strávil ve vazbě celkem 962 dní, jeho bratr Petr 693. V aktuálně posuzované žalobě sourozenci i další zproštění argumentují tím, že byli neodčinitelným způsobem poškozeni na své občanské a profesní cti, když byli po celé trestní stíhání označováni za organizovanou zločineckou skupinu a přirovnáváni k Berdychovu gangu.

Po návratu z vazby prý měli problémy se začleněním do společnosti, protože se stali negativně známými osobami. Vadí jim medializace celé kauzy ze strany policie a obzvlášť pak napadají to, že část z nich nechal soud ve vazbě i poté, co byli nepravomocně zproštěni viny.

Právník Princ dnes řekl, že skupina se vedle zadostiučinění za nemajetkovou újmu snaží na státu domoci náhrady škody, kterou vyčíslila na 80 milionů korun. Částka zahrnuje především náklady na právní zastoupení, ale také ušlou mzdu za dobu strávenou ve vazbě.

Ministerstvo spravedlnosti prý mužům z požadované sumy zaplatilo přibližně dva miliony. Zbytku částky se skupina domáhá žalobou, která zatím nebyla projednána.

Autoři: ,

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Léčba čtením. Dobrovolníci zpříjemňují pacientům dlouhý čas na lůžku

Jedenáctiletá Tereza Komáromy chodí pravidelně číst pacientům do ostrovské...

Alespoň jednou týdně se zastaví v ostrovské nemocnici jedenáctiletá Terezka Komáromy. Není nemocná, je mladou...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Najdete na iDNES.cz