Opravený Národní dům se vrací do provozu a oživí centrum Karlových Varů

  8:59aktualizováno  8:59
V Karlových Varech se po rekonstrukci vrací do provozu Národní dům. Svůj den D bude mít hotel z roku 1901 přesně za týden. Zařízení nabírá pracovníky do recepce, pokojské a na úklid. Na svých místech jsou už kuchaři. Personál pak bude moci obsloužit hosty při filmovém festivalu.

Národní dům se po dvaceti letech vrací do provozu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na nezájem lidí o získání práce v hotelu si bývalý karlovarský primátor za ODS a nynější ředitel hotelu Werner Hauptmann nemůže stěžovat. 

„Jednou věcí je, že se hotel opět stal symbolem Karlových Varů. Takže když jsme na začátku letošního roku vypisovali první nabídky, hlásila se spousta zájemců. Druhá věc je daná situací v cestovním ruchu. Některé hotely musely propustit část svého personálu. A na pracovním trhu jsme se jako nová nabídka naskytli my.“

Nabídku využil i nový šéfkuchař Radek Kotlan, který vedl kuchyni v hotelech Dvořák a Pupp.

Z otevření secesního hotelu, který sloužil od svého dokončení v roce 1901 více než tři čtvrtě století, budou mít užitek i karlovarští obchodníci. Bývá pravidlem, že si u nich kupují suvenýry a další zboží účastníci mezinárodního filmového festivalu, různých kongresů a podobně.

„V tuto chvíli máme relativně velké objednávky na konferenční byznys akce o účasti padesáti až tří set hostí. Jde o české klienty s rezervací do konce roku,“ oznámil Werner Hauptmann.

Dodal že Grandhotel Ambasador Národní dům cílí nejen na tradiční ruskou, ale i na arabskou klientelu. Balneo a wellnes centrum otevře 1. srpna, s ubytováním prvních hostů se počítá na začátku prázdnin.

Předsedu krajské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Josefa Pavla potěšil vznik nových pracovních míst v době, kdy lázeňský hotel Thermal postupně propustil 35 zaměstnanců. „Otevření grandhotelu jednoznačně zvýší hotelovou nabídku v Karlových Varech. Může být do určité míry konkurencí, to je ale život,“ sdělil.

Majitelům kaváren, kavárniček a restaurací s předzahrádkami v okolí hotelu bylo vždy líto, že k nim na konec pěší zóny „nezabloudí“ účastníci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hlavní nápor končil před Národním domem. 

„Na vyšších tržbách jsme festival nepoznali. Jako by tady chcípl pes,“ říká každoročně spolumajitel Café Picollo Rostislav Váňa. Přitom o několik set metrů dále museli jeho šťastnější kolegové přibírat brigádníky, aby s nimi zvládli nápor práce.

V Národním domě se bude při festivalu promítat

Tomu by mělo být letos definitivní konec. Po dohodě s festivalovou produkcí se totiž Grandhotel Ambasador Národní dům stal třetím bodem na linii lázeňský hotel Thermal a Grandhotel Pupp. Tím se prodlouží festivalová i pěší zóna. Její částí se stane památkově chráněný hotel, ve kterém od rána až do noci poběží festivalové filmy.

A průměrná cena dvoulůžkového pokoje? Kolem dvou tisíc korun za noc se snídaní. Při konferenčních akcích to může být o polovinu méně. Nejdražší budou ve čtvrtém patře dva apartmány mezonetového typu. Noc tam vyjde na 200 euro. Spodní část apartmánu je obývací, nahoře je ložnice s koupelnou a výhledem přes střechy Varů.

Celkové náklady na rekonstrukci zchátralého domu na hlavní obchodní třídě dosáhnou půl miliardy korun. Investorem je pražská firma Eltodo Národní dům, s.r.o. Její jednatel Michal Prunar oznámil, že je před otevřením grandhotelu proinvestováno 85 procent všech nákladů. Mimo jiné zbývá dokončit parkoviště před hotelem.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. U...

Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz